2,5 miliona odtworzeń w niecałą dobę. "Tylko nie mów nikomu" wstrząsa sumieniami Polaków

2 542 000 - tyle osób zobaczyło "Tylko nie mów nikomu", opublikowany w sobotę film Tomasza Sekielskiego o pedofilii w Kościele katolickim (stan o 11.00). Dokument wywołuje ogromne emocje. W internetowych komentarzach współczucie i żal mieszają się z gniewem i wezwaniami do działania.

O filmie Sekielskiego było głośno jeszcze zanim powstał. Stworzenie dokumentu możliwe było dzięki wpłatom internautów. Od soboty "Tylko nie mów nikomu" oglądać można za darmo na YouTube.

Chociaż film przedstawia wstrząsające historie osób molestowanych seksualnie przez duchownych oraz przebija przez niego przygnębiający obraz polskiego Kościoła, w niecałą dobę obejrzało obejrzało go już ponad 2,5 miliona internautów. Ich komentarze nie pozostawiają wątpliwości - dokument może wstrząsnąć sumieniami Polaków.

Współczucie dla ofiar i wdzięczność dla autorów filmu

Wiem, że mój komentarz będzie jednym z wielu tysięcy i zginie w tłumie. Chce tylko wyrazić wielki szacunek dla wszystkich osób, które doznały krzywdy i wzięły udział w tym dokumencie. Chylę czoła!!!! Nigdy nie doznałam podobnej krzywdy i nie pojmuję w pełni tego, co doświadczyliście, ale wasza odwaga budzi mój absolutny podziw. Życzę wam już tylko spokoju, miłości i sprawiedliwości

 - głosi najpopularniejszy z komentarzy.

Inny widz po obejrzeniu filmu przypomniał sobie własne doświadczenia z czasów dzieciństwa:

- Obejrzałem i aż mam deja vu - pamiętam jako dziecko na mojej parafii księdza, który ucząc nas religii na plebani otwarcie wkładał dziewczynkom przy nas wszystkich rękę pod koszulkę. Jako dzieci uważaliśmy to za zabawne - teraz z przerażeniem stwierdzam, że w swej dziecinnej niewinności byliśmy świadkami naruszenia dziecięcej cielesności przez osobę dorosłą - relacjonuje mężczyzna.

Szereg osób wyraża żal i empatię wobec pokrzywdzonych.

- Łzy w oczach. Jestem ojcem siedmiolatka i nie wyobrażam sobie, co Wy przeżyliście. Jesteśmy z Wami - pisze jeden z nich.

- Do ofiar pedofili w sutannach (i nie tylko) - jesteśmy z Wami, wspieramy Was naszym duchem i sumieniami - dodaje inny.

Gniew na kler 

Część osób po obejrzeniu "Tylko nie mów nikomu" wypowiada się w bardziej konfrontacyjnym tonie.

- Ja tylko jednego nie rozumiem - dlaczego oni nie siedzą w więzieniach? Ksiądz, lekarz, polityk, nieważne. Miejsce pedofilów jest w więzieniu, a nie w domu dla emerytów - pyta retorycznie internauta.

- Proponuję emisję tego filmu na niedzielnych mszach w każdym kościele - wzywa kolejny.

- Panowie biskupi jesteście moralnymi trupami - stwierdza krótko jeden z komentujących.

Komentarz Episkopatu

Film "Tylko nie mów nikomu" skomentowali również najwyżsi kościelni hierarchowie. Abp Wojciech Polak powiedział, że jest nim "głęboko poruszony" i zapewnił, że Kościół nie będzie uchylał się od odpowiedzialności. Z kolei abp Stanisław Gądecki podziękował Sekielskiemu oraz "w imieniu całego Episkopatu" przeprosił ofiary dodając, że rozumie, że "nic nie jest w stanie wynagrodzić im krzywd, jakich doznali".

"Tylko nie mówi nikomu" można zobaczyć na kanale youtube.com/sekielski. W poniedziałek Tomasz Sekielski będzie gościem w Przedpołudniu na Gazeta.pl o 11.30.

Więcej o:
Komentarze (842)
2,5 miliona odtworzeń w niecałą dobę. "Tylko nie mów nikomu" wstrząsa sumieniami Polaków
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 189 razy 155

  Jeżeli, po obejrzeniu tego filmu sami do tego nie dojdziecie i nadal będziecie oddawać własne dzieci Kościółowi i szkołach czarnosukienkowym, niczym owieczki na rzeź, to zasługujecie sobie w pełni na rządy mafijnego aliansu wolsko-kościelnego do końca życia i gwałcenie waszych dzieci przez owych, tudzież marszałków Sejmu!
  W dodatku za waszą własną mamonę!
  Instytucja Kościół jest mordercą dziecięcej duszy ludzkiej, instrumentem wypaczającym od zarania człowieczeństwo!
  Zgiń, przepadnij maro!!!

 • falbor

  Oceniono 154 razy 128

  Nie uwierzyłem w ani jedno słowo skruchy wypowiedziane przez hierarchów kościelnych po publikacji filmu! Wyklepali swoje wcześniej przygotowane oświadczenia i na tym niestety się skończy :((
  Tylko niezależna od Kościoła komisja państwowa może zakończyć haniebny proceder krycia pedofilów w sutannach i wyjaśnić afery finansowe z udziałem KK - ale to już dopiero po jesiennych wyborach!!

 • Piotr

  Oceniono 107 razy 101

  Nawiązując do słów Kaczyńskiego można powiedzieć: Popierając PiS, wspierasz i kryjesz pedofilię.

 • krynolinka

  Oceniono 112 razy 90

  Wstrząsa sumieniami Polaków..Żeby tak jeszcze koloratkami wstrząsnął. A najlepiej winnych molestowania i ukrywania przestępstwa pedofilii posadził.

 • eclipse23

  Oceniono 104 razy 88

  Majątek chrystusowego pedofilstwa musi zostać znacjonalizowany a oni do pracy, tak jak ci którymi gardzą i pouczają jak mają żyć

 • van Koski

  Oceniono 89 razy 77

  Wcale mnie to liczba nie dziwi. Sam wczoraj poświęciłem wieczor na obejrzenie tej produkcji- wstrząsające a jakie prawdziwe, niech się chociaż połowa osób żyjąca w dotychczasowym zakłamaniu przejrzy na oczy.

 • koment7

  Oceniono 89 razy 73

  Hipokryzja, hipokryzja i jeszcze raz hipokryzja. Czy KK samodzielnie podejmie jakieś działania? Nie!!! Dlaczego? Bo mu się to po prostu nie opłaca. Teraz hierarchowie będą wyrażać żal, obiecywać ukaranie sprawców, a tak naprawdę będą starali się przeczekać, aby sprawa sama ucichła. Współczuję ofiarom, życzę jak najgorzej oprawcom, gratuluję Sekielskiemu dobrego materiału i dokładam się przelewem do kolejnych produkcji. Ciekawa będzie zarówno druga część tego filmu o kościele, jak i materiał o SKOKach, tylko, że wtedy musisz Tomek uważać na służby specjalne i na siebie, bo obecna władza dotykania się do SKOKów Ci nie daruje.

 • cim_cum

  Oceniono 79 razy 71

  Parę dni temu policja zatrzymała kobietę, bo ta namalowała tęczę na obrazku i przykleiła go na kiblu. Brudziński wył z oburzenia! A dzisiaj? Gwałcenie dzieci już nie wymaga jego osobistej interwencji? Mam nadzieję, że od kościoła odejdą wreszcie wszyscy normalni ludzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX