Szczecin. Koszulka "Konstytucja" na pomniku Lecha Kaczyńskiego. Sąd odmówił wszczęcia postępowania

Sąd Okręgowy w Szczecinie odmówił wszczęcia postępowania w sprawie Łukasza Olejnika z Komitetu Obrony Demokracji, który w lipcu tamtego roku założył koszulkę z napisem "Konstytucja, Jędrek!" na pomnik Lecha Kaczyńskiego.

Decyzja szczecińskiego sądu dotyczy sprawy z lipca 2018 roku. Wówczas działacz KOD-u Łukasz Olejnik założył na pomnik Lecha Kaczyńskiego stojący przed siedzibą związku zawodowego „Solidarność” koszulkę z napisem "Konstytucja, Jędrek!". Policja przedstawiła mężczyźnie zarzut z kodeksu wykroczeń. Chodziło o umieszczenie plakatu bez zgody zarządcy terenu. 

Szczecin. Sąd odmówił wszczęcia postępowania ws. koszulki z napisem "Konstytucja" na pomniku Lecha Kaczyńskiego

Decyzję Sądu Rejonowego w Szczecinie tłumaczył jego rzecznik Michał Tomala. - Sąd zwrócił uwagę na to, że obwiniony wyrażał swoje poglądy polityczne, a zgodnie z przepisami Konstytucji każdy ma prawo do takiego działania - cytuje wypowiedź Tomali TVN24. Szczeciński sąd uznał, że działacz KOD-u powiesił koszulkę na pomniku bez zgody zarządcy miejsca, ale nie dopatrzył się w tym działaniu "społecznej szkodliwości".

W uzasadnieniu decyzji sądu sędzia Joanna Kasicka przypomniała również historię przepisu, na podstawie którego domagano się kary dla Olejniczaka. „Przepis art. 63aa par. 1 k.w. został wprowadzony do kodeksu wykroczeń, do rozdziału <<wykroczenia przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu>> ustawą z dnia 28 lipca 1983 r., a więc kilka dni po zniesieniu w Polsce stanu wojennego (...) i w związku z niemożnością ścigania sprawców takich czynów na podstawie dekretu o stanie wojennym. Innymi słowy, ówczesna władza o charakterze autorytarnym postanowiła wykorzystać prawo karne do zwalczania demokratycznej opozycji i przysługującego, nawet na podstawie ówczesnej Konstytucji, prawa do wyrażania własnych poglądów oraz krytyki władzy” - czytamy w uzasadnieniu.

- Cieszę się z takiego obrotu sprawy, choć wolałbym zmierzyć się z tym zarzutem w sądzie. Z pisemnej decyzji sądu wynika, że mogę odebrać koszulkę. Wkrótce pójdziemy po nią do sądu - w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" powiedział Łukasz Olejnik. 

Przypomnijmy, że założenie koszulki z napisem "Konstytucja" zainspirowała ogólnopolską akcję "ubierania" pomników, po której charakterystyczne ubrania "nosiły" m.in. gdański Neptun, smok wawelski w Krakowie oraz warszawska syrenka. 

Więcej o:
Komentarze (89)
Szczecin. Koszulka "Konstytucja" na pomniku Lecha Kaczyńskiego. Sąd odmówił wszczęcia postępowania
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 39 razy 29

  Teraz Ziobro wylosuje właściwy sąd. A jak nie to będzie tak do skutku.

 • bzzbzzbzz

  Oceniono 33 razy 23

  Ciekawe co Ziobro na to ... pewnie wyśle sędziego na zasłanie do Przemyśla

 • falbor

  Oceniono 22 razy 18

  Po takim uzasadnieni powinniście spalić się ze wstydu panowie Kaczyński, Morawiecki, Ziobro, Brudziński i ta cała reszta.... HIT ROKU, a może nawet DEKADY!!
  ======
  W uzasadnieniu decyzji sądu sędzia Joanna Kasicka przypomniała również historię przepisu, na podstawie którego domagano się kary dla Olejniczaka. „Przepis art. 63aa par. 1 k.w. został wprowadzony do kodeksu wykroczeń, do rozdziału <<wykroczenia przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu>> ustawą z dnia 28 lipca 1983 r., a więc kilka dni po zniesieniu w Polsce stanu wojennego (...) i w związku z niemożnością ścigania sprawców takich czynów na podstawie dekretu o stanie wojennym. Innymi słowy, ówczesna władza o charakterze autorytarnym postanowiła wykorzystać prawo karne do zwalczania demokratycznej opozycji i przysługującego, nawet na podstawie ówczesnej Konstytucji, prawa do wyrażania własnych poglądów oraz krytyki władzy” - czytamy w uzasadnieniu.

 • antropoid

  Oceniono 23 razy 17

  No i brawo - kaczy bolszewizm nie może wygrywać z Konstytucją.

 • kazek100

  Oceniono 15 razy 13

  czyżby pisowskie dzbany zauważyły, że robienie z siebie ideologicznych durniów jednak nie przynosi im korzyści wyborczych? Socjal sprawdza się lepiej?

 • antonikarcz

  Oceniono 20 razy 12

  Komuchom znowu się nie udało terroryzować polaków bolszewickimi metodami z czasów PRL.

 • mjs05

  Oceniono 15 razy 11

  Od dzisiaj wszystkie pomniki LK powinny być strzeżone przez 24 godziny na dobę przez elitarne brygady spadochronowe, a te najbardziej znane - przez dywizje pancerne.

 • christomoltisanti

  Oceniono 12 razy 10

  Niestety Jędrek jest największą porażką ostatnich lat. Jak patrzę na tego obślizgłego człowieczka z uśmiechem idioty , to mam odruch wymiotny...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX