Dwaj szwedzcy dyplomaci wydaleni z Moskwy. Działanie "ma charakter retorsji'

Rosja wyrzuciła dwóch szwedzkich dyplomatów - podało radio Echo Moskwy. Decyzję podjęto po tym, jak władze Szwecji odmówiły przedłużenia wizy rosyjskiemu dyplomacie i odmówiły wydania ich kilku innym.

Rosyjskie media potwierdzają informację o wydaleniu dyplomatów, którą już dzień wcześniej opublikowali szwedzcy dziennikarze. Moskwa zdecydowała się na to w odpowiedzi na działania Sztokholmu. Szwedzkie służby nie zgodziły się na wydanie dyplomatycznych wiz kilku pracownikom rosyjskiej ambasady, podejrzewając ich o działalność szpiegowską.

MSZ Rosji: Decyzja Moskwy ma charakter retorsji

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa potwierdziła, że decyzja Moskwy ma charakter retorsji. Przedstawicielka rosyjskiej dyplomacji nie odniosła się do zarzutów strony szwedzkiej, związanych ze szpiegowską działalnością niektórych pracowników ambasady Rosji w Sztokholmie.

Reuters podaje, że także biuro prasowe rządu Szwecji potwierdziło, że władze odmówiły przedłużenia wizy dyplomacie z Rosji i rzuciły wnioski wizowe kilku innych. Potwierdzono także, że Rosja "odpowiedziała, nakazując dwóm szwedzkim dyplomatom opuścić kraj".

Szwedzkie organy ścigania od lutego prowadzą śledztwo w sprawie obywatela Królestwa, którego podejrzewają o szpiegowanie na rzecz Rosji. Mężczyzna miał się spotykać z jednym z rosyjskich dyplomatów, który opuścił już Szwecję. Moskwa na jego miejsce chciała wysłać inną osobę, ale Sztokholm odmówił. W odpowiedzi rosyjskie MSZ wyrzuciło dwóch szwedzkich dyplomatów.

Więcej o:
Komentarze (20)
Szwedzcy dyplomaci wydaleni z Rosji. Działanie "ma charakter retorsji'
Zaloguj się
 • rdaneel

  Oceniono 21 razy 9

  Nie ma czegoś takiego jak "rosyjski dyplomata".
  Jest to albo szpieg albo osoba której zadaniem jest ochrona szpiega.

 • van Koski

  Oceniono 11 razy 3

  Jutro albo pojutrze wyleci również dwóch ruskichSztyrliców Ze Sztokholmu

 • qawsedrftg

  Oceniono 10 razy 2

  Nie możemy korzystać z chińskiego sprzętu Huawei. Nas może szpiegować tylko Cisco+Facebook+Google. To zwykła przyzwoitość.

 • obeznany

  Oceniono 15 razy -1

  Były szef NSA opisał ciekawie wojnę, jaką obecnie Rosja prowadzi przeciw Zachodowi.

  Rosja nie może przeboleć utraty statusu mocarstwa światowego ale pod względem gospodarczym i demograficznym jest karłem odpowiadającym dwóm Turcjom.

  Rosja chciałyby grać na poziomie takich potęg jak USA, UE, Chiny ale dzieli ją od nich aż kilka poziomów. I ten dystans coraz bardziej się powiększa. Aby ten dystans choć częściowo zmniejszyć Rosja przy swojej bezsilności robi wszystko aby innych ściągnąć jak najbardziej w dół poprzez różne formy ataków, dezinformację, sianie niezgody, wspieranie sił występujących przeciw tym potęgom światowym.

 • 31.februarius

  Oceniono 11 razy -1

  "Decyzję podjęto po tym, jak władze Szwecji odmówiły przedłużenia wizy rosyjskiemu dyplomacie i odmówiły wydania ich kilku innym."

  I tu widać przepaść między kulturą Zachodu a kołchoźnianą kacapią;
  Szwecja odmawia (przedłużenia) wiz, a Putin wyrzuca (na zabity pysk)!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX