PiS znowu chce straszyć imigrantami? Wraca rządowy projekt o uszczelnieniu granic

Rząd na pół roku przed wyborami reaktywuje projekt uszczelnienia granic przed imigrantami. Według opozycji jest to powrót do straszenia obcymi - czytamy we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Jak pisze "Rzeczpospolita", "nowy" projekt MSWiA o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nosi datę 4 lutego 2019 r., ale jego treść jest niemal identyczna z projektem tej ustawy sprzed dwóch lat.

Zamrożony projekt ze stycznia 2017 r., spotkał się z krytyką ze strony środowisk zajmujących się prawami człowieka. Kontrowersje budził przede wszystkim pomysł detencji, czyli przymusowego umieszczania w ośrodku cudzoziemców starających się o azyl, jeśli nie posiadają żadnego dokumenty potwierdzającego tożsamość.

PiS chce uszczelnienia granic

Nowa wersja projektu trafiła do konsultacji w przyspieszonym trybie dziesięciu dni. Według ministerialnego uzasadnienia projektu celem nowego prawa jest ukrócenie procederu wyłudzania wjazdów na terytorium RP przez cudzoziemców. Faktycznie, jak pisze "Die Zeit", liczba nielegalnych migrantów w UE nie uwzględnianych przez żadne statystyki wzrasta, a Polska jest jednym z krajów, do których przybyło najwięcej cudzoziemców.

W projekcie, do którego dotarła "Rz", rząd proponuje wprowadzenie tzw. procedur granicznych, które ograniczają cudzoziemcom swobodę poruszania, oraz wykaz tzw. bezpiecznego kraju pochodzenia (warunki w nim nie zmuszają do ucieczki) i kraju trzeciego (kraju spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego). Wprowadzona ma zostać też dodatkowa opcja dla osób, którym nie przysługuje azyl - tzw. "zgoda na pobyt tolerowany". W nowej wersji projektu powraca pomysł detencji, ale mają być z niej wyłączeni małoletni i ofiary tortur.

Propozycje zmian krytycznie ocenia ONZ. Z kolei opozycja przypisuje rządowi polityczne intencje. Według PO pojawienie się teraz tego projektu nie jest przypadkowe. - Straszenie uchodźcami ma rolę paliwa wyborczego w kampanii do PE i Sejmu - komentuje w rozmowie z "Rz" poseł PO Marek Wójcik.

Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa. Wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (112)
PiS znowu chce straszyć imigrantami? Wraca rządowy projekt o uszczelnieniu granic
Zaloguj się
 • kapitan.kirk

  Oceniono 19 razy 7

  <<< Kontrowersje budził przede wszystkim pomysł detencji, czyli przymusowego umieszczania w ośrodku cudzoziemców starających się o azyl, jeśli nie posiadają żadnego dokumenty potwierdzającego tożsamość. >>>

  A co w tym kontrowersyjnego? To paszporty już są niepotrzebne...?

 • seczytam

  Oceniono 18 razy 6

  Jak nie trawię PiS, tak w tym mają moje pełne poparcie. I czekam na kolejne kroki, zwłaszcza na uznanie islamu za ideologię totalitarną, której głoszenie na terenie RP jest zakazane.

 • tkslazek

  Oceniono 9 razy 5

  PiS znowu chce straszyć imigrantami?
  A jak w ogóle można straszyć czymś tak wspaniałym jak imigranci - świetnie wykształceni informatycy, lekarze, architekci, inżynierowie, chemicy... z Somalii, Afganistanu, Iraku...

  www.youtube.com/watch?v=23XtoujJbjM

 • franiux

  Oceniono 11 razy 5

  PIS przyjmuje setki tysięcy emigrantów i jednocześnie nimi straszy i twierdzi że ich nie przyjmuje. A ciemny lud to kupuje.

 • gznj0b

  Oceniono 14 razy 4

  Zwolennicy imigracji z Afryki powinni miec mozliwosc zapraszania migrantow na wlasna reke, biorac ich na utrzymanie i poreczajac za nich finansowo.

 • antekpociecha

  Oceniono 20 razy 4

  A gdzie hasła "Żądamy prawdy" "Zwrotu wraku"

 • qawsedrftg

  Oceniono 26 razy 4

  Koncepcja że każdy chętny wjeżdża bez dokumentów i kontroli, to prosta droga do przekształcenia UE w failed state jak Somalia albo Afganistan. Tak ma być. USA przegrywają rywalizację z Chinami, słabną i skreślają dawnego sojusznika europejskiego.

 • 31.februarius

  Oceniono 12 razy 4

  "Propozycje zmian krytycznie ocenia ONZ. Z kolei opozycja przypisuje rządowi polityczne intencje. Według PO pojawienie się teraz tego projektu nie jest przypadkowe. - Straszenie uchodźcami ma rolę paliwa wyborczego w kampanii do PE i Sejmu - komentuje w rozmowie z "Rz" poseł PO Marek Wójcik."

  Ten Wójcik to kanclerski łeb!

 • dziadekjam

  Oceniono 20 razy 4

  "Kontrowersje budził przede wszystkim pomysł detencji, czyli przymusowego umieszczania w ośrodku cudzoziemców starających się o azyl, jeśli nie posiadają żadnego dokumenty potwierdzającego tożsamość."
  ==========================
  Kontrowersje? Czy to znaczy, że po Polsce mogą szwendać się przybysz\e nbez dokumerntów?! A w jaki sposób i skąd takie osoby dotarły do Polski też ma być "tajne"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX