W adidasach wspinali się na Zawrat. Doszli do przełęczy i spadli ze sporej wysokości. Akcja TOPR

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w nocy z piątku na sobotę sprowadzili dwóch młodych turystów z Doliny Pięciu Stawów, którzy spadli z dużej wysokości w rejonie Zawratu - donosi RMF FM.

24 i 28-latek z województwa pomorskiego wybrali się na Zawrat w adidasach. Do sportowych butów zamiast górskich raków przypięli "raczki", których używa się, by nie poślizgnąć się na chodniku.

Dramatyczna wędrówka do schroniska

Na znajdującej się na wysokości 2159 metrów n.p.m. przełęczy Zawrat mężczyźni byli dopiero około godziny 20:00. W ciemności zgubili szlak i w czasie zejścia spadli ze sporej wysokości.

Jeden z turystów miał poważne urazy głowy, drugi zaś głębokie rany nóg i uszkodzone stawy skokowe. W takim stanie po kilku godzinach zjawili się w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Jak mówili, nie mogli wcześniej wezwać pomocy, ponieważ nie mieli zasięgu. Ratownicy udzielili im pierwszej pomocy i przetransportowali do drogi prowadzącej do Morskiego Oka, skąd do szpitala zabrała ich karetka pogotowia.

TOPR-owcy zwracają uwagę, że w wyższych partiach Tatr wciąż panują zimowe, bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki w wielu miejscach pokrywa lód, który jest zasypany świeżym śniegiem.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (148)
W adidasach weszli na Zawrat. Mieli wypadek i ledwo doszli do schroniska
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 50 razy 40

  O krok od nagrody Darwina. Ale coś mi mówi, że nie poddadzą się i będą próbować do skutku.

 • beton44

  Oceniono 38 razy 30

  Pomijając ich głupotę - to prawdziwe twardziele - nie popuścili i nie zamarzli - tylko jakoś doczołgali się do cywilizacji....

 • tommms

  Oceniono 30 razy 30

  Poznałem kiedyś na Ornaku siwobrodatego turystę, widać było, że zaprawiony, od 20 lat w adidasach, wyszarzałe, z łatami, widziały pewnie więcej niż wszyscy komentujący tutaj razem wzięci. I tak dobrze, że chociaż raczki mieli, ale o 20.00 w maju, żeby ładować się przez Zawrat to trzeba mieć nieźle w czapie.

 • gonzoe

  Oceniono 27 razy 19

  Kiedyś spotkałem dwóch podobnej klasy geniuszy, którzy w środku zimy w adidaskach weszli na Świnicę. No właśnie - weszli. Zejść już nie potrafili, musiałem im pomagać.
  Ci z Zawratu mieli szczęście że udało im się doczłapać do schronu. Więcej szczęścia niż rozumu...

 • antropoid

  Oceniono 40 razy 18

  DOKŁADNIE to samo robią pisiory - tylko, że jeszcze ciągną za sobą Polskę.

 • leoleo

  Oceniono 20 razy 14

  "poważne urazy głowy, drugi zaś głębokie rany nóg i uszkodzone stawy skokowe" - w takim stanie dojść do 5sp, szacun

 • yeronimo

  Oceniono 16 razy 14

  Rany wyleczą, ale głupoty już nie!!!

 • van Koski

  Oceniono 15 razy 11

  Tak zadaję sobie pytanie dlaczego te adidasy mają takie wzięcie!!- nawet znam takiego jednego z rządu który je bardzo bardzo ceni!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX