Tarnów. W homilii biskup Jeż cytował fragment "antysemickiej fałszywki" o spisku przeciw Kościołowi

"Ta wypowiedź została wygłoszona podczas jednego z kongresów pewnej nacji, nie mogę powiedzieć jakiej, bo tutaj zaraz zaszczuty zostanę ze wszystkich stron" - tymi słowami zwrócił się do wiernych biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas wielkoczwartkowej homilii. Następnie, jak opisuje "Tygodnik Powszechny", zacytował treść antysemickiej fałszywki z początku XX wieku.

Sprawę opisuje "Tygodnik Powszechny". Biskup Andrzej Jeż podczas kazania wygłoszonego w Wielki Czwartek w tarnowskiej katedrze przytoczył tekst, który miał być - jak powiedział - przykładem na "najbardziej skrajne i najbardziej wrogie postawy" w stosunku do Kościoła Katolickiego i księży. 

 

Na nagraniu z homilii, które zamieściła na Youtube sama Diecezja Tarnowska, słychać, jak duchowny zapowiada cytowany przez siebie fragment słowami:

Ta wypowiedź została wygłoszona podczas jednego z kongresów pewnej nacji, nie mogę powiedzieć jakiej, bo tutaj zaraz zaszczuty zostanę ze wszystkich stron

- mówi bp Jeż (w nagraniu od 09:30). Następnie, po słowach "pewnej nacji" uśmiecha się znacząco do wiernych i dodaje, że "to bardzo wyrazisty tekst", wygłoszony we Lwowie w czasie XX-lecia międzywojennego.

Tarnów. Podczas homilii biskup zacytował fragment o "pewnej nacji"

Biskup Jeż informuje, że zacytowany przez niego fragment pochodzi z katolickiego tygodnika "Nasza sprawa" z 1937 roku. W przytoczonym fragmencie "o pewnej nacji" słyszymy:

Naszym naturalnym wrogiem jest Kościół katolicki, dlatego musimy na to przeklęte drzewo wylać ducha niezadowolenia, niewiary, niemoralności i wszelkiego brudu
Musimy wzniecić walkę między różnymi chrześcijańskimi wyznaniami, w pierwszej linii musimy zacząć nieubłaganą walkę na wszystkich odcinkach przeciwko księżom katolickim
W końcu musimy wzmocnić naszą prasę, wtedy nasze panowanie będzie umocnione i zapewnione

- słyszymy podczas kazania.

Jak opisuje "Tygodnik Powszechny", słowa przytoczone przez Jeża to w rzeczywistości nie jest autentyczny cytat, a parafraza antysemickiej fałszywki rozpowszechnianych na początku lat 20. ubiegłego wieku. Tego typu treści miały obrazować tzw. "żydowską chęć opanowania świata" - przedrukowywało je wówczas wiele wydawnictw, w tym także katolicka gazeta „Polak-Katolik” pod kierownictwem księdza Ignacego Kłopotowskiego. 

"Kuria diecezjalna nie udziela komentarza"

Rzecznik prasowy biskupa tarnowskiego w odpowiedzi na pytania o obecność antysemickiego cytatu w kazaniu Jeża "TP" poinformował, że "kuria diecezjalna nie udziela komentarza w tej sprawie". Homilii w tarnowskiej katedrze przysłuchiwał się m.in. arcybiskup Henryk Nowacki, biskup senior Władysław Bobowski i wielu innych duchownych, w tym księża prałaci, kanonicy, dziekani, proboszczowie oraz wikariusze.

***

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (341)
Tarnów. W homilii biskup Jeż cytował fragment "antysemickiej fałszywki" o spisku przeciw Kościołowi
Zaloguj się
 • tomtg123

  Oceniono 93 razy 83

  Wstyd. I to ma być biskup.
  W dodatku nikt z tych pozostałych biskupów nie podszedł i nie dał mu po pysku tak jak tam stał, ani go nie przegonił.
  Przecież to, co zrobił ten cały Jeż, to jest świętokradztwo w esencji, grzech w formie czystej.
  A pozostali słuchali i nic.
  Wstyd.

 • krynolinka

  Oceniono 84 razy 72

  Im bardziej purpurowa czapka na glacy tym większe bzdury gadają. A im bliżej do premiery filmu Sekielskiego tym większa panika..

 • realistas

  Oceniono 70 razy 66

  Jezus był Polakiem bo prawdziwy Polak katolik nie modliłby się do syna Żydówki z nieprawego łoża.

 • earthboundmisfit

  Oceniono 70 razy 64

  Obawiam się, że dla Polski już nie ma nadizei. Ten naród zdurniał do cna.

 • atyczarownico

  Oceniono 45 razy 43

  Zacięta rywalizacja o tytuł największego przygłupa polskiego kościółka katolickiego jest niezwykle zacięta. Te wszystkie głodzie, rydzyki i inna swołocz idą w łeb w łeb, a że w tych łbach siano i goovno to inna sprawa

 • proteusz33

  Oceniono 48 razy 42

  Nie wiem dlaczego Gazeta robi tajemnice z jakiej antysemickiej książki był cytat.Ta rosyjska książka to 'Protokoły mędrców Syjonu' napisana przez Matwieja Gołowinskiego na polecenie cara.Rosjanie uwielbiają produkować fałszywki.Tak jest do dziś.Putin ma całą armię producentów fałszywek.Ma też 'farmę trolli' w Petersburgu

 • zdziwiony6

  Oceniono 42 razy 38

  Największym problemem Kościoła Katolickiego w Polsce jest przerażająco niski poziom intelektualny większości duchowieństwa.

 • incipit

  Oceniono 35 razy 35

  Kłamstwo jest podstawą "prawdy" purpuratów. Od zawsze. Tu w Polsce od tzw. chrztu Polski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX