Pruchnik: Sąd nad Judaszem. Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut nieobyczajnego wybryku

45- i 17-letni mieszkańcy Pruchnika usłyszeli i przyznali się do zarzutów w sprawie podpalenia kukły Judasza, do którego doszło w Wielki Piątek. Mężczyźni oskarżeni są o nieobyczajny wybryk.

Jak podaje RMF FM mężczyźni usłyszeli zarzuty nieobyczajnego wybryku. Drugiemu z podejrzanych, 45-letniemu mieszkańcowi Pruchnika, dodatkowo postawiono zarzut nieostrożnego obchodzenia się z ogniem. Nastolatek z kolei ma dodatkowo odpowiadać za tamowanie drogi publicznej.

Sąd nad Judaszem w Pruchniku - policja nadal poszukuje głównego organizatora tego wydarzenia

Policjanci przesłuchują kolejnych świadków i uczestników tzw. "sądu nad Judaszem". Zabezpieczone zostały nagrania pochodzące z miejskiego monitoringu i portali społecznościowych. Funkcjonariusze badają też, którzy uczestnicy "sądu" nawoływali do nienawiści. Na razie nie ustalono faktycznego organizatora wydarzenia, nie wiadomo też, czy przesłuchany został proboszcz parafii, przed którą spalono kukłę.

19 kwietnia w Wielki Piątek mieszkańcy Pruchnika zorganizowali tzw. "sąd nad Judaszem". Kukła ucharakteryzowana na ortodoksyjnego Żyda została najpierw powieszona na latarni, a po jej zdjęciu mieszkańcy miasta zaczęli okładać ją długimi kijami. W wydarzeniu tym udział brały głównie dzieci, "dopingowane" przez dorosłych. Później kukła została podpalona i wrzucona do rzeki Mleczki. O wydarzeniu w podkarpackiej miejscowości negatywnie wypowiedziała się Konferencja Episkopatu Polski, Światowy Kongres Żydów oraz izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Polski episkopat ogłosił, że nie będzie tolerował objawów pogardy, a szef MSWiA Joachim Brudziński nazwał zajścia "idiotyczną, pseudoreligijną hucpą". Mimo to, wielu prawicowych komentatorów broniło "sądu", wśród nich senator PiS i historyk Jan Żaryn, który zwrócił się do publicysty żydowskiego pochodzenia, by ten "nie wtrącał się w katolickie sprawy"

Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa. Wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (193)
Pruchnik. Sąd nad Judaszem. Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut nieobyczajnego wybryku
Zaloguj się
 • falbor

  Oceniono 36 razy 12

  a czy przypadkiem sąd rodzinny i ds. nieletnich nie powinien zainteresować się rodzicami, którzy pozwolili swoim dzieciom, a być może nawet zachęcali do udziału w tekiej "zabawie"?

 • wilq9

  Oceniono 29 razy 11

  PRL wrócił. W PRL Leszek Moczulski za przybicie do drzewa jakiś niepodległościowych postulatów nie został skazany za ich treść (bo nie było paragrafu na to w "demokratycznej" Polsce Ludowej) tylko wlepili mu karę za: "niszczenie przyrody". Historia powtarza się - to dowód że mamy znowu PRL a PO i PIS są w prostej linii kontynuatorkami PZPR (i pełnią rolę dwóch jej frakcji: "Żydów" i "Chamów")

 • allium_ursinum

  Oceniono 23 razy 11

  "Nieobyczajnego wybryku"? Rozumiem, że w tym trybie następne do ścigania parady homoseksualistów.

 • pan.szklanka

  Oceniono 19 razy 9

  Ale jak to "nieobyczajny" wybryk, skoro "konserwatyści" wyją, że to obyczaj właśnie...

 • student_zebrak

  Oceniono 15 razy 5

  Polsko, nie rob z siebie klowna.
  Za smiecenie tez ich posadza? Czy ta wladza cokolwiek kuma?

 • wujek_extrema

  Oceniono 8 razy 4

  Ta pokazowka teraz jest patetyczna. Czy rzad lokalny chce teraz argumentowac ze wydarzenia byly nielegalne? A gdzie byla Policja i wladza lokalna w ten dzien? Sami brali udzial! Gownem nie da sie zamazac prawdy ze jestesmy antysemitami

 • zimochm

  Oceniono 24 razy 4

  A jak w Hiszpanii pala kukle zyda to to jest tradycja, jak zydzi pala tez kukle Hamana to tez tradycja, tylko w Polsce Polacy sa przesladowani przez zydow

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX