Sejm: Projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym wykreślony z porządku obrad. Zgłoszono autopoprawki

Z harmonogramu obrad Sejmu wykreślony został projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Jeden z posłów Prawa i Sprawiedliwości miał zgłosić autopoprawkę. Na razie nie wiadomo kiedy nowelizacja ustawy o SN ponownie trafi pod obrady Sejmu.

O wycofaniu projektu ustawy poinformował m.in. dziennikarz Michał Olech. Ustawa miała trafić pod obrady Sejmu w nocy z czwartku na piątek. Sam projekt ustawy wpłynął do Sejmu w ubiegłym tygodniu Przedstawicielem wnioskodawców zmian ustawy w Sądzie Najwyższym jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Ast.

Na stronie Sejmu udostępniono już treść autopoprawki. W uzasadnieniu czytamy, że "z projektu zostały wykreślone wszystkie zmiany poza przepisami dotyczącymi regulacji związanych z postępowaniami nominacyjnymi na stanowiska sędziowskie". Dodano również podsumowanie skutków, jakie przyniesie wprowadzenie zmian w ustawie: "Wejście w życie projektowanych regulacji nie spowoduje skutków finansowych dla budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Przedmiot projektowanych regulacji nie jest objęty prawem Unii Europejskiej". 

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym - najważniejsze zmiany w dotychczasowej ustawie

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym zmienia m.in. zasady powoływania pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego oraz prezesów innych izb. Dotychczas pierwszy prezes powoływany był przez prezydenta spośród pięciu kandydatów wytypowanych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN. Po zmianach prezydent ma sam wybierać jednego kandydata spośród wszystkich sędziów Sądu Najwyższego o ile w określonym terminie nie otrzyma listy kandydatów zgłoszonych przez wyżej wymienione zgromadzenie.

Kolejnym punktem spornym jest nowelizacja artykułu 13 ust. 2. Według nowego projektu uchwała będzie mogła zostać podjęta bez względu na liczbę sędziów biorących udział w posiedzeniu, o ile podczas dwóch wcześniejszych posiedzeniach Zgromadzenia Sędziów SN zabraknie kworum. Według Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara może dojść do sytuacji, kiedy ważne decyzje, np. dotyczące wyborów sędziów, będą podejmowane przez nieliczną grupę osób.

Nowy projekt ustawy zmienia też zasady uchylania immunitetu sędziów sądów powszechnych. Po nowelizacji w tej kwestii będzie decydować powołana w tym roku Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. W rozmowie z oko.press.pl Bodnar podkreśla, że taka sytuacja może doprowadzić do uchylania immunitetu sędziom, którzy krytykowali działania polityków. Wątpliwości dotyczące tej kwestii zostały przedstawione Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który ma rozstrzygnąć wątpliwości w sprawie sędziowskich immunitetów.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (16)
Sejm. Projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym wykreślony z porządku obrad. Zgłoszono autopoprawki
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 10 razy 10

  A już wyprasowałam sukienkę na mowę inauguracyjną Jarka bo przecież kto jak nie on może zostać pierwszym?

 • crowley_666

  Oceniono 8 razy 8

  Autopoprawkę złożył zwykły poseł Deweloper,
  zawiera jedyny punkt: jedynym sędzią najwyższym (sic!) zostaje dożywotnio
  skromny inwestor o czarującym uśmiechu, prezes wszechczasów, Jarosław K.
  dla znajomych - pelerynka!!

 • justas32

  Oceniono 7 razy 7

  Przygód Republiki Bananowej ciąg dalszy. Wolska ze stolicą w Kaczogrodzie ...

 • anonim_ka

  Oceniono 7 razy 7

  PiS osobiście pluje do garnka z zupą , którą od kilku lat gotował . ! ! ! Ja z nimi tej potrawy jeść nie będę! ! Jarozbaw cmentarnik coraz wyraźniej kojarzy mi się z waranem z Komodo . pysk pełen jadowitej wydzieliny . Kogo ucapi tego zatruje i zeżre, taki jest waran z Żoliborza.

 • bombadilwlocie

  Oceniono 7 razy 7

  Po co te wszystkie ceregiele. Zrobić prawo, że Deweloper jest najwyższym sędzią i po kłopocie.

 • Paweł K.

  Oceniono 6 razy 6

  To bydło. Nie potrafią kretynie jednej ustawy bez błędów napisać.

 • sverir

  Oceniono 5 razy 5

  Już we wtorek wątpliwości na temat konstytucyjności rozwiązań zgłaszał nie kto inny, jak pan marszałek Kuchciński. O zawieszeniu prac nad ustawą informował zaś nie kto inny, jak pan sprawozdawca Ast (swoją drogą też Marek; przypadek?). Ponieważ zarówno jeden, jak i drugi nie słyną z samodzielności w formułowaniu opinii na tematy prawne, ktoś musiał dać zielone światło do takich działań. I tu pytanie kto? Odpowiedź, że Pan Prezes, wcale nie jest taka oczywista. Pan Prezes, jak wiadomo, nie jest miłośnikiem Konstytucji i wątpliwe, aby przerażało go ryzyko jej naruszenia.

 • remo29

  Oceniono 5 razy 5

  Niech od razu kilka nowelizacji napiszą, co będą tak dwa razy chodzić.

 • monty937

  Oceniono 4 razy 4

  Jak to jest ? gdy jest się sługusem reżimu ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX