Myśliwce F-35 przylecą do Polski? Będą latającą reklamą amerykańskich samolotów bojowych

Możliwe, że na początku czerwca na polskim niebie zobaczymy myśliwce F-35. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", samoloty te zostaną u nas tylko na krótki czas. Będą reklamować amerykańskie myśliwce i przypominać o sojuszu Polski ze Stanami Zjednoczonymi.

Możliwe, że amerykańskie samoloty F-35 dołączą do polskiej floty za kilka lat. O tym, że Ministerstwo Obrony Narodowej planuje zakup 32 takich maszyn poinformowano w lutym tego roku podczas prezentacji Programu Modernizacji Technicznej Wojska Polskiego. Negocjacje na linii Warszawa-Waszyngton już się rozpoczęły, o czym w marcu donosił prezydent Andrzej Duda. Rozmowy między Polską a USA mogą przyspieszyć w czerwcu, podczas wizyty polskiego prezydenta w Stanach Zjednoczonych.

MON chce kupić 32 myśliwce F-35. Pierwsza dostawa możliwa najwcześniej w 2024 roku

Na początku kwietnia przedstawiciel Departamentu Obrony USA wiceadmirał Mathias Winter poinformował Izbę Reprezentantów Kongresu USA, że rząd Stanów Zjednoczonych rozważa możliwość sprzedaży myśliwców F-35 pięciu krajom: Polsce, Rumunii, Grecji, Hiszpanii i Singapurowi. Z tej informacji cieszył się szef MON Mariusz Błaszczak.

- To nie jest zaskoczenie, ponieważ rozpoczęliśmy już negocjacje. Przygotowałem podstawy prawne i finansowe, aby nabyć przynajmniej 32 samoloty piątej generacji - mówił minister obrony narodowej.

Do sprawy odniósł się także Richard Edwards, przedstawiciel koncernu Lockheed Martin, który produkuje samoloty F-35. W rozmowie z dziennikarzami powiedział, że pierwsze dostawy samolotów F-35 do Polski będą możliwe w 2024 roku.

Przedstawiciel firmy LM powiedział także, że zakup samolotu bojowego F-35 w wersji podstawowej to dla wojsk amerykańskich koszt rzędu ok. 80 milionów dolarów za sztukę. Nieoficjalnie mówi się, że Stany Zjednoczone zaproponowały Polsce cenę ok. 120 milionów dolarów za jeden samolot - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Jest to cena za pakiet podstawowy, w którym nie ma pakietów logistycznego i szkoleniowego. Szacuje się, że jeżeli Polska kupi 32 myśliwce F-35 wraz z pakietami logistycznym i szkoleniowym, koszt tej transakcji wyniesie co najmniej kilkanaście miliardów złotych.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (192)
Myśliwce F-35 przylecą do Polski? Będą latającą reklamą amerykańskich samolotów bojowych
Zaloguj się
 • myczyoni

  Oceniono 19 razy 9

  Kościół katolicki rocznie kosztuje budżet ponad 19 miliardów złotych.
  Pieniądze nie są problemem.
  Problem to chora uległość władz państwowych wobec kościoła katolickiego w Polsce.

 • rob_anyone

  Oceniono 8 razy 4

  A komu mają je reklamować? Mi? No, może się zastanowię, ale raczej poczekam na wyprzedaż rocznika.

 • anders76

  Oceniono 20 razy 4

  To sa na pewno dobre samoloty, pytanie tylko czy potrzebne w Polsce ? Za te pieniadze mozna dostac co najmniej 2 x tyle szwedzkich Gripenow majacych taka sama sile razenia, za to ladujacych na trawie, (lotniska polowe trudne do wykrycia) szybkich i prostych w serwisie i nie nadajacych sie do misji w Afganistanie czy jeszcze dalej, bo maja bronic polskiego terytorium. Poza tym Szwedzi zawsze oferuja prawie 100% ofsetu, Amerykanie natomiast troche wiecej
  Coca-coli i moze jeszcze frytki.
  F-ki sa fantastyczne jak moga operowac z bezpiecznych bo odleglych baz. W Polsce beda natychmiast zneutralizowane, nie ma gdzie ich bezpiecznie schowac.

 • scoobydoopoznan

  Oceniono 3 razy 1

  2024 to dobry termin , bo samolot będzie miał za sobą wszystkie tz" choroby wieku dziecięcego" .Konstrukcja wyprzedza epokę stąd jest kłopotliwa nie tylko dla serwisu . Generalnie LM jako naszego lojalnego , stałego i pewnego klient traktuje nas z należytym uznaniem.
  p.s.
  Nie stać nas na cała ofertę LM.. a szkoda , bo maja takie fajne rzeczy ... .

 • rysiek691

  Oceniono 7 razy 1

  """" Będą reklamować amerykańskie myśliwce i przypominać o sojuszu Polski ze Stanami Zjednoczonymi."""""
  Jak to przypominać ??? Przecież my dobrze pamiętamy wszystkie nasze sojusze m.in. z ZSRR i teraz z USA.
  Zawsze nas sojusznicy dym.li.Taki nasz los.

 • kolpik124

  Oceniono 13 razy 1

  Pod każdym tego typu artykułem pojawiają się stada komentujacych mend ze standardowymi bredniami. Emeryci majacy coś do pow a każdy temat, trolle o klasycznie uzyteczni idioci. Oczywiście znikają, kiedy pojawi się kontra z minimalna chociaż wiedzą fachową i link do wiarygodnych źródeł.

 • bosman64

  Oceniono 11 razy 1

  Małe co nie co trzeba by tu wyjaśnić. Polska może by i chciała kupić ale tak naprawdę to Amerykanie muszą sprzedać. Właśnie wysypał im się z programu Turcja przez pro ruską politykę Erdogana i z dużej części zakupów F35 zrezygnowali Włosi bo ich zwyczajnie nie stać na te cuda techniki. A więc nadwyżki produkcyjne trzeba gdzieś upchnąć. Najlepiej bez ofsetu aby na zawsze uzależnić klienta od dostaw części.

 • 31.februarius

  Oceniono 7 razy 1

  "Będą reklamować amerykańskie myśliwce i przypominać o sojuszu Polski ze Stanami Zjednoczonymi."

  a co, zapomniał już ktoś o nim?!

 • laborantkolaborant

  Oceniono 13 razy 1

  "Będą latającą reklamą amerykańskich samolotów bojowych"
  Tylko bot, kretyn lub melasa czerska może sklecić tak durne zdanie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX