Gersdorf: Morawiecki porównując sędziów do nazistowskich kolaborantów podważa autorytet państwa

- Porównywanie polskiego wymiaru sprawiedliwości do francuskiego reżimu kolaborującego z nazistowskimi Niemcami przez przedstawiciela najwyższej władzy nie tylko podważa wiarygodność Polski na arenie międzynarodowej, ale też uwłacza godności piastowanego urzędu - stwierdziła prof. Małgorzata Gersdorf. Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego odniosła się do wypowiedzi Mateusza Morawieckiego z zeszłego tygodnia.

To nie pierwsza reakcja na skandaliczną - zdaniem wielu - wypowiedź premiera z zeszłotygodniowej wizyty w USA. Wcześniej sędziowie ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" napisali list do niego list, w którym domagali się wyjaśnień oraz przeprosin.

Morawiecki porównuje sędziów do nazistowskich kolaborantów

W ubiegłym tygodniu Mateusz Morawiecki pojechał do Stanów Zjednoczonych na dwudniową wizytę, w trakcie której gościł na Uniwersytecie Nowojorskim. Podczas debaty o zmianach wprowadzanych w polskim sądownictwie za rządów Prawa i Sprawiedliwości, szef Rady Ministrów porównał reformę sądownictwa do rozliczenia kolaborantów we Francji po II wojnie światowej. 

- Dla mnie to jest sytuacja, którą możemy porównać z Francją, z okresem post-Vichy, kiedy Michel Debré w 1958 roku i Charles de Gaulle kompletnie przebudowali system - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Warto przypomnieć, że Morawiecki zrobił to kolejny raz. W 2017 roku, tuż przed szczytem w Brukseli, już jako premier, mówił o reformie wymiaru sprawiedliwości we Francji po upadku Francji Vichy, po upadku IV Republiki.

Gersdorf: Premier posługuje się nieprawdą i manipuluje skojarzeniami

Porównanie działań rządu wobec sądownictwa do reformy, jaką przeprowadził Charles de Gaulle wobeckolaborujących z nazistami urzędników Francji Vichy uderza w dobre imię polskich sędziów i wizerunekpolskiego wymiaru sprawiedliwości w demokratycznej Europie i na świecie. Nie znajduje też żadnegouzasadnienia w faktach historycznych

- napisała w specjalnie wydanym oświadczeniu Gersdorf.

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego dodała, że wypowiedź Morawieckiego na Uniwersytecie Nowojorskim jest "kolejnym na przestrzeni ostatnich wystąpieniem szefa polskiego rządu na forum międzynarodowym, w którym posługuje się on nieprawdą, manipulując skojarzeniami wzbudza nieufność do polskiego wymiaru sprawiedliwości" oraz że premier  "narusza autorytet sądów, które sprawują jedną z trzech władz Państwa, które reprezentuje".

Gersdorf zarzuciła Morawieckiemu posługiwanie się nieprawdziwymi danymi dot. badań opinii publicznej oraz nieprecyzyjnymi informacjami dotyczącymi korupcji w polskim wymiarze sprawiedliwości. 

- Zwracam się do Prezesa Rady Ministrów z apelem, że jeśli dysponuje informacjami lub dowodami
o konkretnych przypadkach i o konkretnych sędziach, którzy uchybili godności zawodu, to
powinien niezwłocznie udostępnić je organom ścigania - oświadczyła Pierwsza Prezes SN.

Gersdorf podkreśliła, że Sąd Najwyższy wielokrotnie zwracał się do władz z prośbą o sprostowanie nieprawdziwych informacji lub zaprezentowanie konkretnych danych, ale "spotykało się to niestety z milczeniem i brakiem jakiejkolwiek reakcji".

Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa. Wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (104)
Gersdorf: Morawiecki porównując sędziów do nazistowskich kolaborantów podważa autorytet państwa
Zaloguj się
 • wujtommy102

  Oceniono 20 razy 20

  PMM ma zaświadczenie lekarskie ,że ma groźną i nieuleczalną chorobę : jest notorycznym kłamcą. Nawet pewien arcybiskup udzielił mu w związku z tym jako pobożnemu katolikowi dyspensy od konieczności przestrzegania 8. przykazania. I nikt mu nic nie zrobi.

 • wujojano

  Oceniono 22 razy 18

  Tak to jest, gdy ktoś cynicznie mianuje premierem faceta o mentalności prymitywnego kibola.

 • jael53

  Oceniono 30 razy 18

  To już wczoraj zauważyłam, że ten bogobojny człowiek nie pojmuje, co znaczy przykazanie "nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu". No i, oczywiście, musi latać z fałszywymi donosami za granicę.

 • wujojano

  Oceniono 19 razy 17

  "Szkaluj śmiało, zawsze coś przylgnie" - zwłaszcza w oczach "ciemnego ludu", do którego "premier" "polskiego" "rządu" zwraca się nawet wtedy, gdy jest za granicą.

 • Kris P

  Oceniono 23 razy 17

  Przemysł pogardy rozwija się w najlepsze. PMM nie ma za grosz wstydu. Nie zapomnimy.

 • boshary

  Oceniono 28 razy 16

  Pani Prezes co można wymagać od wykształconego analfabety?.
  Wstyd za takiego premiera 38 mln. Narodu.

 • 2stan13

  Oceniono 17 razy 15

  w każdym normalnym kraju, gdzie przestrzega się prawa i ma się szacunek do obywateli tego kraju , czyli państwa, urzędujący premier nie szkaluje swojego kraju. W Polsce już 4-ty rok rządzący wprowadzili swoje prawa KaliPiS+ i żaden ich przedstawiciel nie poniesie żadnej kary za szkalowanie Polski, bo taka jest wola uprawiania kłamliwej i populistycznej propagandy! Polacy pamiętają i pamiętać będą, że takie niedorzeczne kłamstwa jakie padły w USA, ich autor popełnił nie jeden raz, gdy odbywał wizytę zagraniczną, szkalując Polske wielokrotnie. Nie tylko on jeden, bo już 4-ty rok trwa w śród przedstawicieli rządzącej Polską koalicji wyścig, kto z nich będąc za granicą, czy chociażby w kraju, rzuci najbardziej niedorzeczne kłamstwo szkalujące Polskę! ONI TO NAZYWAJĄ POLITYKĄ, LECZ TO JEST PO PROSTU ZDRADA STANU! W żadnym państwie urzędujący premier nawet by nie pomyślał, by publicznie szkalować i opluwać słownie swój kraj, a jeżeli coś podobnego by się mu przydarzył, to przed powrotem do kraju sam złożyłby dymisję z piastowanego urzędu! A swoją drogą, tą wypowiedzią udowodnił jak kiepski z niego mgr historii, skoro wymyślił, że mający średnio 40-ci lat sędziowie w Polsce to komuniści, orzekający w czasach głębokiego PRL! Ten osobnik zasługuje na postawienie nie tylko przed Trybunałem Stanu za zdradę Polski, podobnie jak jego towarzyszki i towarzysze z partii rządzącej obecnie naszą Ojczyzną Rzeczpospolitą Polską!

 • szabepio

  Oceniono 27 razy 15

  Nadszedl czas zeby go aresztować. Muszą być jakieś granice dla V kolumny.

 • polakadam

  Oceniono 16 razy 12

  OTO PISOWSKIE SŁOWA MIŁOŚCI I BRATERSTWA

  JAROSŁAW KACZYŃSKI

  "Nie wypada mi zacytować całości, ale zaczynało się to tak: cała Polska z was się śmieje!" ("Komuniści i złodzieje!" - dokończył rymowankę któryś z posłów PiS; Warszawa, wiec Prawa i Sprawiedliwości, grudzień 2015).

  "W Polsce jest taka fatalna tradycja zdrady narodowej (...) To jest jakby w genach niektórych ludzi, no tego najgorszego sortu Polaków, i ten najgorszy sort jest w tej chwili niesłychanie aktywny" (TV Republika, grudzień 2015).

  "Czy według pana akowcy i współpracownicy gestapo to ten sam sort ludzi? Według mnie nie" (rozwijając poprzednią wypowiedź, tym razem w TVN24, grudzień 2015).

  "Element najbardziej zdemoralizowany, podły, animalny" (Superstacja TV, marzec 2016).

  "Nasi przeciwnicy to strasznie mali ludzie, marni pod każdym względem - intelektualnym i moralnym" (konferencja prasowa, lipiec 2007 r.).

  "Tak, jesteśmy ludzkimi panami, bo jesteśmy panami w przeciwieństwie do niektórych". – w Sejmie 22.2.2017

  „Nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego śp. brata, niszczyliście go, zamordowaliście go, jesteście kanaliami!” – histeryczny atak w Sejmie 19.7.20127

  --
  POSEŁ PIS KRZYSZTOF ZAREMBA
  Antyrządowi demonstranci to „Putinowska hołota” oraz „Kodziarsko-ubecka hołota”.

  --
  POSŁANKA PIS MAŁGORZATA GOSIEWSKA
  O protestujących przeciwko rządom PIS: „bydło, swołocz, garstka zwyrodnialców”.

  --
  WICEMINISTER PIS JAROSŁAW ZIELIŃSKI
  21.7.2017 na Twitterze napisał: "Komuniści, esbecy, zdrajcy dzisiaj z pieśnią "Wyrwij murom zęby...".

  --
  MARSZAŁEK SEJMU KUCHCIŃSKI, 15.4.2018
  Odbudowujemy dom – Polskę, w którym mieszka 38 milionów ludzi, prawda, a więc nie możemy odgrzybić, odszczurzyć, prawda, zastosować środków chemicznych, żeby raz-dwa wyremontować, tylko musimy, prawda, jeszcze dbać o zdrowie obywateli”.

  --
  STANISŁAW PIĘTA, POSEŁ PIS, 17.7.2013
  Kto nie popiera PISu to zdrajca, kretyn albo niedostatecznie poinformowany w najłagodniejszym przypadku.

  --

  KRYSTYNA PAWŁOWICZ, POSŁANKA PIS

  9.11.2013 o pośle Żelichowskim
  Stary dziadyga.

  Sejm, 10.4.2018 o Kamili Gasiuk-Pichowicz:
  Mam apel właściwie do tej części sali lewej, żeby opanowała chamstwo lewackie swojej przedstawicielki, która bez obrażania kogokolwiek nie potrafi po prostu mordy otworzyć swojej.

  Sejm 24.10.2012 do posła Marka Bałta (SLD):
  Spie...j.

  18.7.2018 Sejm
  Bydło poselskie z lewej strony sali zagraża Sejmowi, posłom i polskim instytucjom. Panie Marszałku, to nie są żarty! W swej nienawiści, opętaniu i zbydlęceniu ci szaleńcy są zdolni do wszystkiego, nawet do zbrodni
  --
  RAFAŁ ZIEMKIEWICZ, CZOŁOWY PROPISOWSKI DZIENNIKARZ

  bydło od Schetyny
  sfrustrowany psychol
  kur..stwo sędziowskiego establishmentu
  kopnąć ich w d..ę [w dudę?]
  ---
  MARIUSZ BŁASZCZAK

  12.8.2018 o Marszu Równości w Poznaniu:
  „Parada sodomitów”

  ---
  19.8.2018 Szef sztabu wyborczego PiS w wyborach samorządowych Tomasz Poręba do dziennikarza TVN:
  „Odejdź stąd! Powiedziałem ci coś, tak? Szczylu jeden.”

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX