Maturzyści piszą apel do nauczycieli i rządu. "Przerwa w nauce niebezpiecznie się przedłuża"

Kilkoro maturzystów z Liceum Ogólnokształcącego nr 3 we Wrocławiu opublikowało w sieci list do rządu i strajkujących nauczycieli z prośbą o jak najszybsze dojście do porozumienia. Pod apelem do środy do godz. 12.30 podpisało się ponad 700 osób.

Od 8 kwietnia w części szkół trwa strajk w oświacie. Strajkujący nauczyciele domagają się wyższych podwyżek od tych, które proponował rząd. We wtorek prezydium Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego nie podjęło decyzji co do zawieszenia protestu. Oznacza to, że akcja strajkowa trwa w dotychczasowej formie. Prezydium ZG ZNP ma się zebrać na kolejne posiedzenie w czwartek rano.

Rząd apeluje do związkowców o zawieszenie protestu przynajmniej na czas matur. W piątek na Stadionie Narodowym w Warszawie ma się odbyć okrągły stół, poświęcony sytuacji w szkolnictwie, jednak Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych zapowiedziały, że nie wezmą w nim udziału.

Strajk nauczycieli. Maturzyści piszą list

W związku z trudną sytuacją związaną ze strajkiem w sieci został opublikowany apel kilkorga maturzystów z Liceum Ogólnokształcącego nr 3 we Wrocławiu. Apel skierowany jest do premiera Mateusza Morawieckiego, minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej, a także władz Związku Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Podpisało się pod nim dotychczas kilkaset osób.

"Zostaliśmy mimowolnie wciągnięci w konflikt pomiędzy nauczycielami a rządem. Nie opowiadamy się za żadną ze stron, a mimo to ponosimy dotkliwe konsekwencje sporu. Czujemy się zaniepokojeni, widząc, że rząd nie podejmuje wystarczających kroków, a nasza przerwa w nauce niebezpiecznie się przedłuża" - piszą uczniowie. Dodają przy tym, że to państwo jest odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie oświaty.

Po pierwsze, nie zgadzamy się na przeciągające się przerwy w nauczaniu. (...) Po drugie, nie zgadzamy się na odkładanie terminów egzaminów i klasyfikacji końcowej. Są one ważne między innymi dla maturzystów chcących rozwijać się na zagranicznych uczelniach, na których rekrutacja rozpoczyna się o wiele wcześniej niż na uczelniach w Polsce, ale też dla reszty uczniów, którym obecny stan rzeczy znacznie utrudnia edukację.

- piszą autorzy listu. Apelują o "rozpoczęcie intensywnych negocjacji".

Rozumiemy, że propozycje wysunięte przez stronę rządową są niezadowalające i nauczyciele nie chcą na nie przystać. Wiemy, że rady pedagogiczne deklarują niezwłoczne przystąpienie do klasyfikacji po osiągnięciu konsensusu. Apelujemy do nauczycieli o nieustawanie w próbach wynegocjowania porozumienia, a do rządu o powzięcie działań i wysunięcie propozycji umożliwiających to porozumienie.

- czytamy w apelu. Maturzyści podkreślają, że "nie są zakładnikami ani nauczycieli, ani rządu, lecz sytuacji, do której doprowadził brak porozumienia".

W piątek w Agorze odbędzie się charytatywny koncert Waldemara Malickiego - cały dochód będzie przeznaczony na Fundusz Strajkowy dla nauczycieli >>>

Więcej o:
Komentarze (213)
Maturzyści piszą apel do nauczycieli i rządu. "Przerwa w nauce niebezpiecznie się przedłuża"
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 24 razy 16

  Zalewska schowała się za kotarą i czeka aż "sprawa się załatwi". A jak przez 4 lata całe środowisko mówiło jej, że zbliża się katastrofa, to się szczerzyła i powtarzała, że ma wszystko policzone. Teraz siedzi i się trzęsie jak galareta, bo się okazało, że jej dni też są policzone.

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 24 razy 14

  Młodzieży, nie panikuj!
  Jutro się klepnie nocną ustawkę. No chyba do jutra wytrzymacie?
  Potem strażacy i zakonnice dopilnują na czas. Czyli "przeprowadzą egzaminy"
  Potem ministra posprawdza prace, a leśnicy, rodzice i dziadkowie podrukują te papierki z wynikami.
  Cierpliwości. Dacie radę.

 • kazek100

  Oceniono 16 razy 8

  ZNP już trzykrotnie przedstawiało kompromisowe propozycje. Rządowi udało się dzięki katechetom przeprowadzić egzaminy, a brak waszych lekcji tuż przed nimi ma ten rząd całkowicie gdzieś. Więc nie przedstawił żadnych propozycji.

 • azalka12

  Oceniono 12 razy 6

  A, wlasnie tez rzad PIS z premierem Morawieckim jasno obwiescil Polsce i calemu swiatu, ze Polska nie potrzebuje nauczycieli.
  Dzisiejsza decyzja o wpowadzeniu nowego prawa oznacza, ze Polska nie potrzebuje nauczycieli i nie ptrzebuje edukacji ani wyksztalconych Polakow. Sa niepotrzebni!

 • ajk_gierki

  Oceniono 16 razy 6

  spoko spoko, w "najgorszym" wypadku dostaniecie prezydencką maturę, która z automatu zagwarantuje przyjecie na dowolnie wybraną uczelnię.

 • damtek

  Oceniono 22 razy 6

  Centrum Szczecina, dużo szkół, przedszkoli itd. Co widzę? Flagi ZNP i Solidarności, tylko niewielka część placówek pracuje. Słyszę o uczniach noszących kanapki nauczycielom, a na manifach jest sporo ludzi, młodych z rodzicami.

  To wypalenie się strajku to pic.
  #StrajkNauczycieli

  ToNiePrzejdzie/twitter

 • manren

  Oceniono 11 razy 5

  Maturzyści apelują, ponieważ pragną podjąć studia wyższe, żeby pracować godnie w zawodzie nauczyciela.

 • gandalph

  Oceniono 25 razy 5

  Przypomnę to, co już pisałem wielokrotnie w różnych miejscach:
  Skoro strajk oświaty to takie świństwo, to reszta społeczeństwa powinna nauczycieli wyręczyć. O tym, że w oświacie źle się dzieje, wiadomo od 30 lat. Nauczyciele nie są grupą zawodową najbardziej wyrywną do strajkowania, a więc skoro strajkują, to sytuacja do tego dojrzała. Jeśli ludkom się to nie podoba, to niech sami zastrajkują - na zasadzie solidarności. Aha, już zapomniało się, co to solidarność?

 • damtek

  Oceniono 23 razy 5

  Słuchajcie, strajk polega na tym, że nauczyciele MUSZĄ zrobić coś, co wywoła burze, żeby rząd się w końcu obudził. Jak mają zawieszać strajk na każdy egzamin i drobnostkę, to to po prostu nie ma sensu. Rząd sobie siedzi i czeka, aż wszyscy dadzą sobie spokój.
  👏 #StrajkNauczycieli

  Ola/twitter

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX