Ile wynosi emerytura europosła? Niektórzy europosłowie otrzymają nawet 18 tysięcy złotych emerytury

Ile wynosi emerytura europosła? Emerytura deputowanych do Europarlamentu określana jest na mocy Statutu posła Parlamentu Europejskiego, który obowiązuje od lipca 2009 roku. Wysokość świadczenia zależy od długości stażu w Brukseli.

Wysokość emerytury deputowanych w Parlamencie Europejskim określana jest na podstawie stażu pracy posła. Na najwyższą emeryturę mogą liczyć politycy, którzy zasiadają w Parlamencie Europejskim od 2004 roku - tacy posłowie otrzymają emeryturę w wysokości nawet 18 tysięcy złotych.

Ile wynosi emerytura europosła? Wysokość emerytury europosła

Zgodnie ze statutem z 2009 roku emerytura obliczana jest na podstawie miesięcznego wynagrodzenia posłów oraz stażu ich pracy w Europarlamencie. Obecnie miesięczne wynagrodzenie posła wynosi ponad 8 tysięcy euro brutto. Po potrąceniu składek i podatku unijnego wszyscy posłowie dostają na rękę 6710,67 euro. Od tej kwoty odliczane są później podatki krajowe.

Po ukończeniu 63. roku życia każdy europoseł otrzymuje świadczenie emerytalne w wysokości 3,5 procent wynagrodzenia za każdy przepracowany rok w parlamencie. W przeliczeniu na złotówki miesięczne wynagrodzenie posła wynosi około 35 tysięcy złotych brutto. Oznacza to, że przepracowanie 12 miesięcy w Europarlamencie daje im prawo do emerytury w wysokości 1,2 tysiąca złotych. Po pełnej, pięcioletniej kadencji emerytowany europoseł może liczyć na świadczenie w wysokości 6 tysięcy złotych.

Za co jest emerytura europosła 

Najwyższe świadczenia otrzymają posłowie, którzy w Parlamencie w Brukseli pracują od 2004 roku. Po zakończeniu obecnej kadencji Jerzy Buzek, Ryszard Czarnecki, Jacek Saryusz-Wolski czy Lidia Geringer de Odenberg mogą liczyć na miesięczną emeryturę w wysokości 18 tysięcy złotych. Jeśli dostaną się na kolejną kadencję i przepracują pięć pełnych lat w Europarlamencie, to ich emerytura wzrośnie do wysokości 25 tysięcy złotych brutto.

Emerytura jest wypłacana tylko tym deputowanym, którzy przepracowali pełen rok w Europarlamencie: nie otrzyma jej więc m.in. prezydent Andrzej Duda, który w Parlamencie Europejskim przepracował 11 miesięcy. Emerytura wypłacana jest z budżetu Parlamentu Europejskiego i przysługuje nawet wtedy, gdy były polityk pobiera emeryturę krajową.

Więcej o:
Komentarze (81)
Ile wynosi emerytura europosła? Niektórzy europosłowie otrzymają nawet 18 tysięcy złotych emerytury
Zaloguj się
 • farcry3

  Oceniono 27 razy 19

  Urzędnicza burżuazja żyjąca na koszt podatników . Współczesny feudalizm. Ludzie, wykonujący zawody użytecznie społecznie dostaną 1/8 tego, co te nieroby/pasożyty. Na razie są tylko" Żółte Kamizelki", kiedy kolejna Rewolucja?

 • boczny_obserwator

  Oceniono 13 razy 11

  W artykule nie napisano, że polscy europosłowie nie płacą podatku dochodowego w Polsce. Czyli kwota wolna równa się całemu dochodowi. Przywilej wręcz niesłychany. Zostać europosłem oznacza ustawić całą rodzinę na pokolenie do przodu. Dwie kadencje -dwa pokolenia. I tak niektóre dzieci europosłów zostają milionerami będąc formalnie bezrobotnymi.

 • grajag

  Oceniono 13 razy 11

  Haha, mała rzecz a cieszy, że pisdent nie dostanie europejskiej emerytury.

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 12 razy 10

  Jestem wielkim zwolennikiem UE, to emerytury europosłów mnie wkurzają. Przyszłym europosłom pisuaru, którzy wszędzie widzą uprzywilejowane kasty proponuję rzucić pomysł, by z tymi emeryturami skończyć, bo przecież prezes powiedział, że do polityki nie idzie się dla pieniędzy.

 • yaspiman

  Oceniono 8 razy 6

  "Emerytura wypłacana jest z budżetu Parlamentu Europejskiego" ... a ten budżet powstaje z podatków wszystkich europejczyków. czyli to każdy z nas płaci na tych leni i złodziei.

 • dziadekjam

  Oceniono 8 razy 6

  "Po potrąceniu składek i podatku unijnego wszyscy posłowie dostają na rękę 6710,67 euro. Od tej kwoty odliczane są później podatki krajowe."
  ==============================
  Polscy €posłowie nie płacą podatku w Polsce, bo chronią ich przed tym przepisy zapobiegające podwójnemu opodatkowaniu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX