Polska Fundacja Narodowa złożyła apelację od wyroku. Sprawa rusza później, bo zabrakło 10 zł

Do warszawskiego Sądu Okręgowego wpłynęła apelacja Polskiej Fundacji Narodowej od wyroku, który zapadł w listopadzie - podaje RMF FM. Wyrok dotyczył finansowania kampanii "Sprawiedliwe Sądy". Dlaczego sąd będzie zajmował się tą sprawą dopiero teraz? Jak podaje stacja, fundacja uiściła za niską opłatę sądową, co wydłużyło całą procedurę.

W listopadzie Sąd Rejonowy w Warszawie orzekł, że Polska Fundacja Narodowa działała niezgodnie ze swoim statutem, finansując kampanię "Sprawiedliwe sądy". Jednocześnie według sądu fundacja nie naruszyła przepisów prawa.

Orzeczenie zostało wydane na wniosek ówczesnej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, która domagała się analizy działalności PFN. W uzasadnieniu Sąd Rejonowy stwierdził, że "podejmowane w trakcie tej kampanii działania nie tylko nie promują i nie chronią wizerunku Rzeczypospolitej Polskiej, ale wręcz przeciwnie wizerunek ten znacznie osłabiają".

Zdaniem sądu, kampania kreowała "wyłącznie negatywny, oparty na jednostkowych przypadkach, obraz władzy sądowniczej".

Polska Fundacja Narodowa wnosi apelację

Teraz, jak podaje RMF FM, do Sądu Okręgowego wpłynęła apelacja Polskiej Fundacji Narodowej. Apelacja została złożona już w grudniu, jednak, jak informuje stacja, PFN, najwyraźniej przez pomyłkę, uiściła 30 zamiast 40 zł opłaty sądowej. Sąd wezwał fundację do zapłaty pozostałej kwoty, co wydłużyło całą procedurę. Gdy sprawy finansowe zostały już w pełni uregulowane, apelacja została skierowana do rozpatrzenia.

PFN w uzasadnieniu do apelacji wskazuje, że nie zgadza się z orzeczeniem Sądu Rejonowego. Fundacja stwierdza m.in., że sąd nie oparł swojej oceny na "żadnych mierzalnych, konkretnych, obiektywnych i fachowych okolicznościach". Tłumaczy także, że "konieczne było podjęcie kampanii medialnej rzetelnie wyjaśniającej rzeczywistą istotę, treść i zakres zmian prawnych".

Fundacja sugeruje także, że nie może ponosić pełnej odpowiedzialności za kształt kampanii, którą opracowała spółka Solvere. "Gdyby taki zarzut był słuszny, to np. Polski Instytut Sztuki Filmowej powinien ponieść konsekwencje sfinansowania filmu "Kler" W. Smarzowskiego, bowiem jego przekaz także był nakierowany na uwypuklenie jednostkowych przypadków nadużyć wśród duchowieństwa" - twierdzą przedstawiciele PFN.

Kampania "Sprawiedliwe sądy"

"Sprawiedliwe sądy" to kampania zlecona przez PFN spółce Solvere w 2017 r. Miała w założeniu przekonać Polaków do sądowej reformy wprowadzanej przez PiS. Za finansowanie odpowiadała m.in. Polska Fundacja Narodowa - powołana do promocji Polski za granicą, otrzymująca dotacje od spółek Skarbu Państwa. Opozycja krytykowała kampanię za stronniczość.

Kampania "Sprawiedliwe sądy" została sfinansowana przez PFN za kwotę ok. 10 mln zł.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (15)
Polska Fundacja Narodowa złożyła apelację od wyroku. Sprawa rusza później, bo zabrakło 10 zł
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 32 razy 32

  Porównują film fabularny Kler do rządowej kampanii bilbordowej. Ta fundacja to zbieranina głupków.

 • damtek

  Oceniono 20 razy 20

  Pamiętajmy o innych aferach:

  Jak tam sprawa Srebrnej? Jak tam sprawa koperty Kaczyńskiego? Jak tam sprawa PCK? Jak tam sprawa SKOK? Jak tam sprawa zwrotu nagród? Jak tam sprawa GetBack? Jak tam sprawa Berczyńskiego? Jak tam sprawa reasumpcji Piotrowicza? Jak tam sprawa KNF? No jak, zobojętniały mainstreamie?
  P.Szubartowicz/twitter

 • yulek_cezar

  Oceniono 20 razy 20

  Tacy sami specjaliści o prawa jak ten prawicowy dziennikarz co to nie odbierał korespondencji pod adresem zameldowania a później płakał, że sąd wydał wyrok na jego niekorzyść pod jego nieobecność. Najpierw jęczą, że prawo musi być bezwzględnie egzekwowane, a państwo silne, a jak przez własną głupotę dostaną przez takie państwo po tyłku to nagle wielka tragedia.

 • glencok

  Oceniono 18 razy 18

  Abstrahując już od tej pomyłki w kwocie wpłaty. Po czymś takim co zrobili z tymi reklamami cała ta fundacja to po prostu kolejny przystanek dla pisowskich miernot za nasza kase. Dziękujemy wyborcom pisu za zeszmacenie Rzeczpospolitej

 • dk2017

  Oceniono 13 razy 11

  Ta Fundacja to dojenie naszej kasy, obrażanie Polaków za ich własne pieniądze. Jak działa niezgodnie ze statutem, to znaczy złamała prawo.

 • 11krzych

  Oceniono 10 razy 10

  >jednostkowych przypadków nadużyć wśród duchowieństwa
  Niestety większość Polaków żyje w tym Matrixie. Pedofili mamy co najmniej tyle, ile w kościele Irlandzkim - u nich tuszowali tylko księża a u nas tuszują również wierni i prokuratura, stąd trudno ujawnić skalę.
  Natomiast przypadek, że ksiunc narajany jest głównie na kasę, to przypadek dotyczący praktycznie 100% kleru, tych pasożytów, nierobów i targowiczan.

 • rubenss420

  Oceniono 9 razy 9

  Miliony przez palce im przeciekaja a więc zapomnieli, że są tak małe nominały

 • vomiting_frog

  Oceniono 6 razy 6

  Zaraz zaraz a co z biegiem terminów przecież jak złożyli bez pełnej opłaty to termin odwołania powinien przelecieć i papa. A wniosek o przywrócenie terminu powinien zostać odrzucony jako bezpodstawny nieudacznictwo to nie jest obiektywna przesłanka.

 • aietes

  Oceniono 6 razy 6

  PFN żywi się pieniędzmi m.in. ze spółek energetycznych. Dzięki tym sk. jest drogi prąd, gaz itd. Na reklamę pisowskich pomysłów niech płaci kaczyński z bejdą.
  PFN powinno dostać kary śmierci za sprzeniewierzenie publicznych pieniędzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX