Seria pożarów na Mazowszu. Straż walczy z ogniem. W Puszczy Kampinoskiej płonęły wierzchołki drzew

W Kampinoskim Parku Narodowym wybuchł pożar obejmujący 15 hektarów. Ogień został już opanowany, ale mazowieccy strażacy zmagają się z kolejnym. W lasach jest bardzo sucho, szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia sprzyja też silny wiatr.

O pożarze poinformowała Mazowiecka Straż Pożarna na Twitterze. Jak podali strażacy, w miejscowości Górki płonęły wierzchołki drzew w Kampinoskim Parku Narodowym. "Na miejscu 20 samochodów i 80 strażaków" - czytamy na Twitterze.

- Powierzchnia pożaru to ok. 15 hektarów, ostatnia informacja jest taka, że sytuacja została opanowana. Pożar się nie rozprzestrzenia, trwa dogaszanie - przekazał portalowi Gazeta.pl mł. bryg. Karol Kierzkowski, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

Mazowieckie. Pożar Kampinoskiego Parku Narodowego

Okazuje się, że mazowieccy strażacy borykają się dzisiaj z serią pożarów lasów. - Jest na tyle sucho w lasach, że teraz mamy kolejny pożar lasu na granicy powiatów nowodworskiego i płońskiego. Jeszcze nie wiemy, jaki jest duży, ale wysłaliśmy tam już 20 samochodów i 80 strażaków - dodaje.

Wcześniej jeszcze strażacy walczyli z żywiołem w okolicach Sochaczewa, gdzie również zapłonął las. 

Strażacy przypominają, że niemal we wszystkich lasach w Polsce utrzymuje się duże zagrożenie pożarowe. "Ciepła i słoneczna pogoda utrzymująca się od kilku tygodni sprawiła, że na terenach leśnych ściółka jest bardzo sucha oraz utrzymuje się duże zagrożenie pożarowe" - czytamy na stronie PSP. Strażacy apelują o rozwagę podczas spacerów po lasach.

Seria pożarów na Mazowszu. Duże zagrożenie w lasach

Od początku tego roku strażacy interweniowali 5552 razy przy pożarach traw i 721 przy pożarach lasów. "Dla porównania w tym samym czasie 2018 roku odnotowano zaledwie 2963 pożary traw oraz 310 pożarów w lasach" - podaje PSP. Strażacy przypominają, że wypalanie traw jest zabronione, a ogień możemy rozpalać w odległości 100 metrów od granicy z lasem. 

Gaszenie pożarów obejmujących ogromne połacie terenów utrudnia silny wiatr, który na Pomorzu, Pomorzu Zachodnim, Kujawach, Warmii i Mazurach, Mazowszu i Lubelszczyźnie osiąga nawet 85 km/h. W związku z silnym wiatrem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia 1. stopnia dla wymienionych województw.

Działajmy razem na rzecz ochrony klimatu. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (24)
Seria pożarów na Mazowszu. W Puszczy Kampinoskiej płonęły wierzchołki drzew
Zaloguj się
 • supermarjan

  Oceniono 8 razy 6

  mam drenaz opaskowy wokol budynku i corocznie wywalal na wiosne setki metrow szesciennych wody.
  Od dwoch lat NIC.
  susza jest jak diabli.
  i to nie jest smieszne.....

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 5 razy 5

  A gdyby posłuchano ministra Szyszko problemu by nie było!
  Gdyby wycięto wszystkie drzewa to nie byłoby zagrożenia pożarowego w lasach!

 • kylax4

  Oceniono 4 razy 4

  Polska = węgiel, klechy i niszczenie środowiska. Potem będą modły o deszcz i plony. Średniowiecze...

 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 3 razy 3

  lasy będą się palić bo pisowskiemu elektoratowi nie sposób wytłumaczyć, że wypalanie traw to bzdura.

 • motyw4

  Oceniono 9 razy 3

  Nic takiego się nie stało!!! Wszak czuwa nad nami Król Polski Jezus Chrystus i Jego Matka Przenajświętsza Panienka Maryja Zawsze Dziewica a także Największy z Papieży Polaków Święty Jan Paweł Drugi Wielki!!!

 • antygronkowiec

  Oceniono 4 razy 2

  Cóż, wielu idiotów cieszyło się, że tej zimy, nie było tzw. "białego syfu", no to teraz też są tego skutki...

 • feurig59

  Oceniono 4 razy 2

  Myslelismy, ze skutki zmian klimatycznych antropocenu nas omina. To przeciez nic takiego, cale to ocieplenie. doloz wongla!.No to teraz mozecie sie juz tylko modlic.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX