Eurowybory 2019. Godziny otwarcia lokali wyborczych w trakcie wyborów do Europarlamentu

26 maja odbywają się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. Od której otwarte będą lokale wyborcze i co zabrać ze sobą na głosowanie?

Głosowanie w wyborach do Europarlamentu odbywa się 26 maja w godzinach od 7 rano do 21 wieczorem. W głosowaniu udział wziąć może każdy pełnoletni obywatel Polski. Na wybory należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport: członkowie komisji mają obowiązek sprawdzić tożsamość głosujących i dopiero potem wręczają wyborcom odpowiednie karty do głosowania.

Lokalne wyborcze w trakcie wyborów do Europarlamentu

Wyborcy wpisywani są na rejestry zgodnie z ich miejscem stałego zameldowania. Na ich podstawie określa się spis uprawnionych do głosowania w poszczególnych obwodowych komisjach wyborczych. W wyborach do Parlamentu Europejskiego są one przydzielone do 13 okręgów wyborczych:

 • Województwa pomorskiego
 • Województwa kujawsko-pomorskiego
 • Województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego
 • Części województwa mazowieckiego (Warszawa i powiaty grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński)
 • Części województwa mazowieckiego (pozostałe powiaty województwa mazowieckiego)
 • Województwa łódzkiego
 • Województwa wielkopolskiego
 • Województwa lubelskiego
 • Województwa podkarpackiego
 • Województwa małopolskiego i świętokrzyskiego
 • Województwa śląskiego
 • Województwa dolnośląskiego i opolskiego
 • Województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego

 Pełna lista lokalów wyborczych udostępniona została na stronie wybory.gov.pl.

Na zewnątrz każdego lokalu wyborczego musi znaleźć się tablica z numerem komisji oraz flaga Polski. Na terenie lokalu (budynku, boisku, działce, ogrodzeniach) nie mogą pojawić się ulotki, hasła czy napisy o charakterze politycznym. W każdym lokalu muszą znaleźć się godło państwowe, urna do głosowania i parawany zapewniające tajność oddania głosu. W widocznych miejscach członkowie muszą umieścić plakaty Państwowej Komisji Wyborczej informujących o prawidłowym sposobie oddania głosu. Ponadto lokale wyborcze powinny znajdować się na parterze budynków, a ich wejście nie może być otoczone barierami architektonicznymi, które utrudniłyby wejście do lokalu osobom niepełnosprawnym.

Kto pracuje w lokalach wyborczych w trakcie wyborów do Europarlamentu?

W lokalach wyborczych pracują osoby będące członkami obwodowych komisji wyborczych. Zazwyczaj chętnych do zasiadania w komisjach jest więcej niż miejsc, dlatego przydział członków komisji do lokalu wyborczego wybierany jest na podstawie komputerowego losowania. Po raz pierwszy członkowie komisji spotykają się na dwa tygodnie przed wyborami, wtedy też wybierany jest przewodniczący oraz odbywają się szkolenia.

Członkowie komisji swoją pracę zaczynają przed godziną 6 rano, wtedy też każdy lokal wyborczy jest komisyjne otwierany w obecności funkcjonariusza policji. Później liczą i stemplują karty, które będą rozdane wyborcom, a urna jest sprawdzana i ustawiana w takim miejscu, by była przez cały czas widoczna dla komisji. W składzie każdej komisji znajduje się ośmiu członków, pracują oni w dwóch zmianach: 6-14 i 14-21 (lub dłużej jeśli postanowiono o przedłużeniu czasu głosowania). Po zamknięciu lokalu obydwie zmiany zaczynają zliczać głosy. Później przewodniczący i jego zastępcy zawożą karty do głosowania i sprawozdania, które trafiają do wybranego przez miasto punktu, w którym zbierane są wszystkie głosy z obwodowych komisji wyborczych.

Obowiązki przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej

Przewodniczący musi być obecny w składzie każdej komisji, kieruje on jej pracami i zwołuje jej posiedzenia. Odpowiada za utrzymanie porządku i spokoju podczas głosowania, dba o zachowanie tajności głosowania i zapobiega próbom agitacji wyborczej. Przewodniczący lub jego zastępca mogą zażądać opuszczenia lokalu przez osoby naruszające porządek wyborów lub spokój. Informuje także o zakończeniu głosowania. Po zakończeniu wyborów przewodniczący otwiera urnę wyborczą i po podliczeniu głosów niezwłocznie i osobiście przekazuje głosy i protokół wyznaczonym jednostkom władzy.

Więcej o: