Komentarze (411)
Ważą się losy strajku nauczycieli. Broniarz: Wygramy teraz albo we wrześniu
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • Barbara Nowakowska

  Oceniono 17 razy 7

  Skandal !!!!!!!!!!! . 13 emeryturę dostaną cudzoziemcy bez polskiego obywatelstwa, nie mieszkający w Polsce a nie ma pieniędzy dla polskich nauczycieli.

 • dert4

  Oceniono 6 razy 6

  we wrześniu ?
  To po Broniarzu nawet smród nie zostanie.

 • ml2403

  Oceniono 6 razy 6

  Strajk trzeba zawiesić i nawet nie trzeba go było kontynuować już po tygodniu. Tak ogólnie rzecz biorąc to strajk wymyślono w XIX wieku do walczenia o swoje w zakładach przemysłowych, a potem rozciągnięto ten pomysł na inne dziedziny choć nie do wszystkich się nadaje. Gdy właściciel fabryki dostał duże zamówienie i w jego zakładzie ogłaszano strajk to był pod ścianą. Nie mógł wymienić załogi, bo kto by mu to zrobił, a gdy nie zrealizował zamówienia to nie tylko nie zarobił ale płacił karę. Jego możliwości były ograniczone i nawet jak zwolnił prowodyrów to przy dużej solidarności pracowników niewiele mógł zdziałać. Ta forma generalnie nie nadaje się do zawodów traktowanych jako służba czyli Wojska, Policji, strażaków, ochrony zdrowia czy też nauczycieli. Pierwszym w ogóle zakazano strajku ale i ci pozostali zawsze mogą być szantażowani misją, wykorzystywaniem uczniów lub chorych, oskarżanych o nieludzkie traktowanie czy braniem tychże za zakładników. Dlatego jeśli związki w takich branżach jak ochrona zdrowia czy oświata chcą istnieć to muszą wymysleć nowe skuteczne rodzaje protestów, bo klasyczny strajk nic nie daje, a na końcu ludzie obracają się przeciw strajkującym. To co proponuję to zrezygnowanie w tych zawodach z umów o pracę. Gdyby nauczyciele w danej szkole stworzyli spółkę realizującą zadania oświatowe i jako spółka wystąpili do dyrektora to musiałby się na ich żądania zgodzić bo inaczej musiałby szkołę zamknąć. Tak samo powinni postąpić lekarze czy pielęgniarki. Porzucenie wygody i stabilności związanych z umowami o pracę byłoby pewnie bolesne, ale ludzie w tych zawodach muszą sobie zdać sprawę, że tę stabilność okupują ciągłym ustawianiem ich na końcu listy płac po hasłem wy musicie, bo wy macie pracować dla idei jak powiedział pewien marszałek zarabiający 200tys zł rocznie.

 • achaszwerosz

  Oceniono 10 razy 6

  Jak odpuszczą teraz to już przegrali.

 • mapi7

  Oceniono 20 razy 6

  Do ZNP - NIE WOLNO ZAWIESZAĆ STRAJKU !!!!!! POPIERAM STRAJK NAUCZYCIELI !!!!

 • valla

  Oceniono 18 razy 6

  ale komedia :) było od razu przed wyborami strajkować - może cos byscie ugrali. teraz to jeden wielki cyrk - i tylko straciliscie poparcie rodzicow! powodzenia....

 • szer.skijan

  Oceniono 5 razy 5

  Przegranymi w obliczu strajku nauczycieli są wyłącznie tylko dzieci. TO JEST narzędzie polityczne , które najbardziej jest skierowane przeciwko uczniom. Pytam się ile dało PO i PSL przez 8 lat, co zrobił Broniarz.

 • grb3

  Oceniono 5 razy 5

  Broniarz z Grzechem jako doradca chce wygrac xD Powiedzialbym ze w bierki ale w to pewnie jak we wszystko inne tez jestescie slabi xD
  Zrobiliscie strajk w roku wyborczym na czas egzaminow, mialo to byc przyparcie do muru... nie wyszlo, egzaminy sie odbywaja, wy nie dostaliscie i nie dostaniecie nic. Nie wzieliscie tego pod uwage, nie macie zadnego planu B, "lamistrajki" sie mnoza, kolejne szkoly wracaja do pracy bo widza ze zostali wmanipulowani w polityczna gierke... teraz tylko brnecie w strajk na slepo, bez zadnego pomyslu, sondaze pokazuja ze nastroje spoleczne sa skierowane bardziej przeciwko wam niz przeciwko rzadowi, ludzie jednak nie sa tak glupi jak sie wam wydawalo... a po wyborach na jesieni bedzie bolalo :)

 • platonis

  Oceniono 11 razy 5

  Mam już dość tego starjku.Trwa on za długo.Cierpią dzieci bo będą zaległości i odrabianie .połowa miasta musi nagle kombinować co zrobić z dziećmi ,kiedy mają tyle wolnego.Zrodziło się mnóstwo problemów.Każdy chce zarabiać więcej, będę obserwował czy jak dostaną kasę to poprawi się jakość nauczania,bo na razie jest kiepsko. Nauczanie na odpierdziel, takie lelum polelum , nie mówiąc o ilości godz spędzanych w pracy,ilość wolnych dni w roku chyba największa ze wszystkich profesji,oczywiście płatna.
  Oczywiście najbardziej ucierpią dzieci,ale kogo to obchodzi.

 • 1pytanie

  Oceniono 7 razy 5

  PiS_Episkopat do wora ! --->
  Żreć szybko bo się ściemnia.....

 • pator77

  Oceniono 11 razy 5

  Nienawidze PiSu i uważam, że ten strajk powinien trwać jak najdłużej.

 • sylwiaroztropna

  Oceniono 13 razy 5

  A czemu nie w wakacje??? czemu strajk nie może być w wakacje??? można jak pielęgniarki rozstawić namioty pod MEN, zablokować ulicę, zrobić strajk głodowy w wakacje. Nie będzie problemu z nieprzerobionym materiałem, egzaminami, maturami!. Pielęgniarki nie odeszły całkowicie od łóżek, dlaczego nauczyciele całkowicie odeszli od tablicy?! Górnicy nie przestali wydobywać węgla! A nauczyciele przestali uczyć! Dwa miesiące wakacji to dużo czasu żeby strajkować. Przypominam inne zawody w wakacje normalnie pracują!

 • takito.ataki

  Oceniono 7 razy 5

  Jesień to nie czas bronowania ale czas wykopków. Zacznie się od Karty Nauczyciela...

 • indan

  Oceniono 13 razy 5

  BOJKOT PiS-oszołomstwa. Jak "podła zmiana" chce to niech sobie ustali zarządzeniem niejakiej zalewskiej nawet 25 godzin obowiązkowego pensum, ale nauczyciele nie będą tego legitymizować.

 • normalniemyslacypolak

  Oceniono 13 razy 5

  Pan Broniarz i wszyscy nauczyciele,nie wyrażajcie zgody na okrągły stół na stadionie. PIS chce Was
  całkowicie poniżyć.

 • sarna291

  Oceniono 4 razy 4

  kto domaga się 1000 zł podwyżki od razu, to nie wystarczyło wam 500 zł , bez przesady, co mnie obchodzi wasze wybujałe żądania, tyle ile zarabiacie to jest wystarczające za pracę na 1/2 etatu ... mnie chodzi o to, że moje dziecko nie chodzi już do szkoły prawie mc, co będzie dalej, kiedy nadrobi, wściekli nauczyciele bedą ich teroryzowac . Chociaż nienawidze pis, ale nauczyciele robią krzywdę dzieciom

 • jan_sobczak4

  Oceniono 6 razy 4

  Zniszczył resztki szacunku i autorytetu dla zawodu nauczyciela, chyba ta czerwona świni@ w końcu zejdzie ze sceny.

 • lob2

  Oceniono 8 razy 4

  Wstydż! się Broniarzu!!!!!!! Zniszczyłeś godność NAUCZYCIEL .My już nie będziemy uważali,że NAUCZYCIEL to inteligent.Inteligent nie robi krzywdy dzieciom i ich rodzicom,którym całe życie przewróciło się do góry nogami. WSTYD!!!!

 • elbertson

  Oceniono 12 razy 4

  Nauczyciele przegrali zanim zaczęli,
  - strajk upolityczniony przez zbliżające się wybory
  - strajk w którym zakładnikami są uczniowie
  - strajk o kasę z walką o dobro systemu nauczania na ustach.
  Jeżeli tak wyedukowana gruba daje się aż tak wkręcić to znaczy z tą edukacją jest coś nie halo, z edukacją nauczycieli, niestety.

 • bamshe

  Oceniono 10 razy 4

  Nuczyciele jesli zawiesicie strajk na czas matur rzad kompletnie bedzie mial was w dupie. A po wyborach do europarlamentutym bardziej. Po wakacjach nikt juz nie bedzie pamietal o co wam chodzi. Biora was na przetrzymanie liczac ze ludzie od was sie odwroca stara gestapowska metoda

 • matt555555

  Oceniono 6 razy 4

  Panie Broniarz, uzasadniał pan strajk w takiej formie dobrem dzieci, nauczycieli i szkoły, dzieci nie uczą się już 3 tydzień albo nie śpią po nocach z powodu niepewności i stresu, szkoła nie zmieni się dopóki nie przeprowadzi się gruntownej reformy (o czym pan jakoś zapomniał wspomnieć) a nauczyciele już pana przeklinają, a przeklinać będą jeszcze bardziej, w ciągu 2 tygodni stracili cały autorytet jaki posiadali (trochę na własne życzenie), stracą pieniądze, a w przyszłości codziennie będą doświadczać nieprzyjemnych reakcji ze strony rodziców i dzieci, juz skarżą się na to, że ludzie przestali im się kłaniać i ich zauważać. Pan zaś, realizując dalej wytyczne, sugeruje dalszy strajk, ciekawe tylko, dlaczego nie strajkuje prywatna szkoła, będąca własnością ZNP, lekcje odbywają się normalnie, nauczyciele zadowoleni, Karta Nauczyciela nie obowiązuje, przez 1 dzień mieli zajęcia sportowe zamiast lekcji ale oczywiście wszyscy nauczyciele w szkole się stawili.
  A tak na marginesie, nie wydaje się panu, że w ramach solidarności ze strajkującymi powinien pan przekazać symbolicznie swoje zarobki za czas strajku strajkującym nauczycielom? Pan i wszyscy organizatorzy strajku?

 • toreon

  Oceniono 4 razy 4

  To przecież było oczywiste, że strajk nie może trwać w nieskończoność przy ciągłym społecznym poparciu, wcześniej czy później musiało to zacząć pękać. 2-3 dni czy nawet przez tydzień to OK, wtedy wszyscy jesteśmy z nauczycielami ale kiedy zaczyna być to realnie uciążliwe (np. matury) to poparcie spadnie na łeb na szyję. Rząd dokładni do tego dążył i to osiągnął, wziął nauczycieli na przetrzymanie. Prawie na pewno dziś będzie decyzja o zawieszeniu strajku, ewentualnie o strajku rotacyjnym.

 • klan_fan

  Oceniono 4 razy 4

  Do września ludzie na samozatrudnieniu zbankrutują. Już teraz tacy rodzice mają zaległości w wykonywanej pracy, usługach. Fajnie wspierać nauczycieli ale rodzice też muszą zapłacić rachunki i dać dzieciom jeść.

 • agab51

  Oceniono 14 razy 4

  My, rodzice, wspieramy nauczycieli !
  To rząd zafundował bałagan i chaos w szkołach, to od rządu oczekijemy rozwiazania tej sytuacji !

 • pyss_na_pis

  Oceniono 26 razy 4

  Zadziwiająca jest wielka fala opłacanego pisowskiego hejtu na forach, znaczy to, że nauczyciele mają rację. NIE ODPUSZCZAJCIE, oświecone społeczeństwo jest z Wami!!!

 • merkury-3

  Oceniono 8 razy 4

  Nauczyciele juz przegrali PIS dalej bedzie rozdawal zasilki przedwyborcze wszelkiej masci leniom a ci co pracuja wkrotce o beda miec mniej niz nieroby na zasilkach . Ja proponuje caly kraj na zasilki zwolnioenialekarskie bezrobocie , tylko zyc z socjalu potem bedzie wenezuela . Tragiczne jest to ze PIS demoralizuje ludzi , uczy i promuje szasilki a nie prace i przedsiebiorczosc . PIS to typowe lewactwo jak to mowia narodowcy zwykla partia socjalistycznapełne rozdawnictwo , zasilki publiczne inwestycje a ich prawicowosc to tylko lizanie tłustej chciwej i zgniłej moralnie łapy kosciola katolickiego w zamian za poparcie z ambony . Normalna prawicowa partia jesli ma kase to obniza podatki .

 • ebom

  Oceniono 10 razy 4

  We wrześniu trolle od kuzynki-maturzystki zrobią zmasowany atak pod tytułem "mieli 2 miesiące płatnych wakacji i jeszcze narzekają". Jest wsparcie opinii publicznej i szeroka skala protestu teraz, więc lepiej się nie uginać.

  O maturzystów jest płacz, że muszą mieć świadectwa, ale jak przyjdzie co do czego, to rozwiązanie sie znajdzie, tak jak nagle się okazało, że egzaminów wcale nie muszą pilnować ludzie do tego przygotowani, tylko może służba więzienna.

 • 123waz

  Oceniono 5 razy 3

  nauczyciele pracują mniej niż pół etatu miesiecznie , to jest niedpuszczalne , a opowiadanie, ze nauczyciele muszą się przygotowywać do lekcji to fałszerstwo ..zadna nauczycielka nie pracuje z dziećmi słabiej sobie radzacymi, nie ma szkolnych korepetycji. To po prostu musi się zmienić

 • javall

  Oceniono 3 razy 3

  Kto zaplacil za to zwozenie strajkujacych ciotek do Warszawy? Kozlowska? Timmermans? Czy moze biedni nauczyciele sami zaplacili?

 • popieramkukiza

  Oceniono 7 razy 3

  Wygracie - gorzkie żale na miękkiej fujarce.

 • tonieemail

  Oceniono 9 razy 3

  Ciekawe dlaczego pis nie spełnia żądań strajkujących???? Przecież PiS rozdaje na lewo i prawo kasę z budżetu. Im zależy aby polska edukacja była na kolanach. Im głupszy naród tym łatwiej nim sterować.

 • dolorek

  Oceniono 5 razy 3

  Nauczyciele, zmieńcie formę strajku. Stawiajcie tylko piątki. Wszystkim! Niezależnie czy się uczą, czy nie, czy odrabiają lekcje, czy nie.

 • mareks.sz

  Oceniono 5 razy 3

  Logika podpowiada ,zwiększając obowiązkową liczbę godzin pracy ,zwalniając ,nadwyżkę nauczycieli ,nie będzie trzeba zwiększać nakładów ,bo koszty osobowe są tak wysokie że pochłaniają pieniądze na wszystko inne a w szczególności tak ogromna nadwyżka zatrudnienia ,roczne płatne urlopy,

 • optymistaa43

  Oceniono 9 razy 3

  Oczywiscie przy okraglym stole nie moze zasiadac zaden przedstawiciel czarnego ,zbrodniczego"TARGOWICA"wzgledem Narodu Polski kosciola katolickiego.Ta czarna banda popiera dereforme i nazywa nauczycieli z ambony darmozjadami a Broniarza przedstawia jak diabla wcielonego.Tak ze won czarnym bo jest to sekta popierajaca PiS.Zlewska, prpagujaca ciemnote,zwalczajaca postep od wiekow(Kopernik,Sklodowska,i przykladowo lokomotywy jak wytwor diabla),tak ze czarnym won.Nauczyciele,nie odstepujcie od strajku bo przegracie wszystko.

 • kzlis

  Oceniono 15 razy 3

  W czytanych komentarzach zwraca uwagę to, że te które są pisane przez zwolenników strajku są znacznie bardziej zajadłe, wulgarne i polityczne niż te, które piszą jego przeciwnicy.
  Popierający strajk znacznie częściej obrażają i ubliżają tym, którzy go nie popierają niż odwrotnie.
  Ciekawe dlaczego?

 • deathghost

  Oceniono 7 razy 3

  Ppleci na mnie jad, ale wiadom jak zostanie odebrany straj zawieszony na wakacje. Zrobic przerwe dla maturzystow, zebrac 2 miliony naiczycieli w warszawie i paralizowac stolice do wrzesnia.

 • 2bogaty-wienc-mondry

  Oceniono 15 razy 3

  Cóż, właśnie teraz okazuje się, kto jest na pasku PO. Zawieszenie strajku bo Grześ zaapelował, to strzał w głowę ZNP. Ci, którzy tego nie zrobią, są naprawdę zdesperowani w tym aby polepszyć los nauczycieli. Ci, ktorzy to zrobią, to zwykłe, sprzedajne k...wy peowskie.

 • bb7676

  Oceniono 17 razy 3

  Lubię Broniarza, ale poraża mnie brak profesjonalizmu w przygotowaniu strajku, szczególnie, że akcja jak się wydawało dojrzewała długo, a nie była impulsem. Zabrakło determinacji, rozumiem, że kierowanie strajkiem kilkusettysięcznym nastręcza trudności, ale skoro akcja została podjęta powinna być przemyślana pod każdym względem. Również finansowym Szokuje mnie brak konsekwencji w wypowiedziach Broniarza czyli na pytanie czy klasyfikowałby maturzystów odpowiada, że tak. Jeżeli tak to co to za strajk. Taki strajk jest na rękę rządowi – strajkujcie ale skoro egzaminy się odbywają to ok., weźmiemy was głodem. Zabrakło jasnych wypowiedzi będących w kontrze do narracji rządowej, że nauczyciele jakoby wzięli dzieci za zakładników. Zabrakło przekazu sformułowanego wprost – zakładnikami obietnic rządowych jesteśmy my nauczyciele, zabrakło jasnych przytoczeń wypowiedzi Beaty Szydło, że nagrody się należały, a przecież ten przekaz powinien być nadawany przez stronę związkową jako tło swoich postulatów. Wyszło słabo i wygląda, że protestujący podkulają ogon a rząd wzmocniony ogłosi kolejne zwycięstwo.

 • cmochall

  Oceniono 2 razy 2

  Ani teraz ani we wrzesniu. Zawiescie strajk bezterminowo.Jak pis przegra wybory - wroccie do strajku , jak wygra -nie zawracajcie sobie i nam glowy bo i tak przegracie.

 • vidi12

  Oceniono 2 razy 2

  następne wybory w październiku to Broniarz Szmciarz znowu szykuje zadymę... Broniarz, Kramek, kramka Brukseska, Timmermans... no i zdrajcy z PO

 • lob2

  Oceniono 8 razy 2

  Urządżcie sobie strajk w lipcu albo w sierpniu.Macie urlop i nikomu tym krzywdy nie będziecie robić zwłaszcza dzieciom i ich rodzicom.

 • jami100

  Oceniono 4 razy 2

  Bardzo słusznie, bo teraz uczniowie za bardzo oberwią rykoszetem, a przecież nikt nie chce im szkodzić.
  Wrzesień jest dobry bo wtedy pisiory nic nie będą mogły nakombinować.

 • damtek

  Oceniono 4 razy 2

  My,nauczyciele szkół muzycznych, oburzeni aktualną sytuacją w polskiej oświacie, przyłączyliśmy się do strajku nauczycieli
  Jesteśmy przerażeni działaniami MEN, lekceważącą postawą wobec nas i naszych uczniów, upolitycznianiem strajku, medialną manipulacją.
  AnnaW/twitter

 • takito.ataki

  Oceniono 6 razy 2

  Ciekawe,kiedy w sprawie podwyżek zastrajkują pracownicy ZUS. Zarabiają mało, nawet jak na budżetwkę, a w przeciwieństwie do nauczycieli, ciągle muszą się dokształcać.

 • dziewczyna_murzyna

  Oceniono 14 razy 2

  nauczyciele nie dajcie się prowokacjom agentury Putina

  dostaliście podwyżki a dalej są uzależnione od zmian w szkolnictwie

  czy sie stoi czy sie leży to już nie działa

 • john_yossarian

  Oceniono 12 razy 2

  Źle zaczęty, źle przeprowadzony i źle się skończy. Nauczyciele mogli dużo zyskać, w tym duże poparcie społeczne, ale woleli dać uwikłać się w przedwyborcze gierki. Edukacja potrzebuje dofinansowania i poważnych reform po trzyletniej rozwałce, ale sami zainteresowani chcą utrwalać stary porządek, tylko za większe pieniądze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX