Ważą się losy strajku nauczycieli. Sławomir Broniarz: wrzesień będzie sprawdzianem

Jeden z możliwych scenariuszy to zawieszenie strajku nauczycieli przed maturami i jego powrót we wrześniu. O tym będą we wtorek decydować działacze ZNP. Szef związku Sławomir Broniarz mówi w wywiadzie, czemu jego zdaniem wrzesień będzie ważnym momentem.

Po świętach wraca sprawa strajku nauczycieli. We wtorek najpierw odbędzie się pikieta przed MEN, a później spotka się Prezydium Zarządu Głównego ZNP. O przyszłości strajku zdecydują przedstawiciele wszystkich szesnastu okręgów związku. Rozważają kontynuację strajku w obecnej formie, zawieszenie go lub strajk rotacyjny w różnych szkołach. Według danych ZNP, od 8 kwietnia do piątku 19 kwietnia z szesnastu tysięcy placówek biorących udział w strajku nauczycieli, wycofało się około dwóch tysięcy. 

We wtorek rano w TVN24 szef ZNP Sławomir Broniarz mówił, że jest sceptyczny jeśli chodzi o możliwość zawieszenia strajku we wtorek. 

Strajk nauczycieli mógłby zablokować matury

Problemem jednak są zbliżające się matury. Do końca tygodnia maturzyści muszą otrzymać świadectwa ukończenia szkoły. To warunek konieczny, by byli dopuszczeni do egzaminu dojrzałości. Tymczasem strajkujący nauczyciele nie biorą udziału w radach klasyfikacyjnych, co uniemożliwia wystawienie i zatwierdzenie ocen na świadectwach. Część pedagogów decyduje się na wystawienie ocen. 

Sławomir Broniarz w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" pt. "Wygramy teraz albo we wrześniu" mówi, że strajk nauczycieli może zostać zawieszony i wrócić po wakacjach. - Zwracamy uwagę na fakt, że wrzesień będzie sprawdzianem dla obecnej ekipy rządowej w kontekście podwójnego rocznika - stwierdził Broniarz. 

W piątek na Stadionie Narodowym ma odbyć się "okrągły stół” o problemach w oświacie. To inicjatywa premiera Mateusza Morawieckiego. Strajkujący nauczyciele domagają się wzrostu płac i większych nakładów na oświatę.

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony klimatu jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (411)
Ważą się losy strajku nauczycieli. Broniarz: Wygramy teraz albo we wrześniu
Zaloguj się
 • dyskootantka

  Oceniono 111 razy 41

  Nauczyciele, trzymajcie się! Wam się bardziej należy, niż tym wszystkim, o których darła się Szydło! Chcemy dobrej edukacji.

 • kar.as

  Oceniono 63 razy 35

  Nauczyciele! Nie wymiękajcie! Ustąpienie oznacza Waszą klęskę! Władze PiS mają pełne majtki że strachu przed konsekwencjami. Oni nie boją się polskich sądów czy urzędów, ale boją się reakcji Unii. A bez Unii nie ma w Polsce dobrobytu niestety...

 • Jan Kos

  Oceniono 57 razy 29

  Nie we wrześniu tylko w październiku zróbcie. Niech we wrześniu suweren zobaczy burdel jaki zafundowała Zalewska oświacie po zderzeniu dwóch roczników.

 • rek3493

  Oceniono 54 razy 24

  PiS rozwalił wszystko: administrację wojewódzką, szkoły. zdrowie,wojsko,policję.- Pozostała ciemnota we władzach PiS.

 • supertiumacz

  Oceniono 36 razy 18

  Rząd-nierząd olewa nauczycieli, bo nie wyszli na ulice z kilofami, nie palą opon, nie wyrywają kostek brukowych. Rząd-nierząd o tym wie, i bierze ich na przetrzymanie.
  Rząd-nierząd nie chce w rozmowach specjalistów, bo sam takich specjalistów nie ma. Rozważa co najwyżej księży (specjaliści!) jako mediatorów. Rząd-nierząd spieprzył oświatę, spieprzył zresztą wszystko, za co się wziął. Rząd-nierząd teraz będzie podjudzał i szczuł rodziców na nauczycieli.

  Nauczyciele - trzymajcie się!

 • caius1

  Oceniono 56 razy 16

  Nauczyciele są dla tego rządu niepożądani bo przekazują wiedzę i umiejętność myślenia. Natomiast celem rządu jest wychowanie "ciemnego ludu", który zagłosuje za tym co dają 500+, trzynastą emeryturę i czternaste ciacho. Do takiego modelowania społeczeństwa najlepiej nadaje się sprawdzona instytucja czyli kościół, który jeszcze w pakiecie wnosi skuteczne straszenie wiecznym potępieniem nieposłusznych. Dlatego póki PiS rządzi i nie ma faktycznego rozdziału kościoła od państwa dobrze w oświacie nie będzie.
  NiePiS

 • drendriu

  Oceniono 30 razy 14

  Jak przerwą strajk to przegrali z kretesem. Tylko matury są kartą przetargową, nic więcej . Chyba wakacje już belfry czują... smutne. Jak przerwiecie strajk to jestem gotowy poprzeć PiS w waszej sprawie - czyli pocałujcie nas w ...Zalewską😜

 • adam1967r

  Oceniono 30 razy 14

  Strajk we wrzesniu to samoboj. Rezim zrzuci odpowiedzialnosc za chaos w szkolach na strajk

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX