Episkopat zabrał głos ws. wydarzeń w Pruchniku. "Kościół nie będzie tolerował objawów pogardy"

"Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego" - pisze w oświadczeniu biskup Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego KEP. Stanowisko episkopatu dotyczy głośnego "sądu nad Judaszem", do którego doszło w Pruchniku.

"W kontekście wydarzeń, które miały miejsce w Pruchniku 19 kwietnia, Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego" - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez biskupa Rafała Markowskiego, przewodniczącego Rady ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.

Spalenie kukły Żyda w Pruchniku. Episkopat zabiera głos

Dalej bp Markowski pisze: "W okresie wielkanocnym wspominamy prawdę wiary, że Chrystus oddał życie za zbawienie wszystkich, z czego wynika chrześcijańska postawa szacunku względem każdego człowieka".

Episkopat odniósł się w ten sposób do wydarzeń, jakie miały miejsce w Pruchniku na Podkarpaciu w piątek. Zorganizowano tam "sąd nad Judaszem", podczas którego dzieci i dorośli okładali kukłę stylizowaną na stereotypowego Żyda. Następnie kukłę przeciągnięto przez miasto, ucięto głowę, podpalono i wrzucono do rzeki. Sprawę krytycznie opisały izraelskie media. 

Jedną z organizacji, która działa na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (520)
Episkopat zabrał głos ws. wydarzeń w Pruchniku. "Kościół nie będzie tolerował objawów pogardy"
Zaloguj się
 • van_klomp

  Oceniono 116 razy 96

  Kościół, to przegniata hipokryzją, Piobolszewią i nienawiścią instytucja. Rozumiem, że jak wyzywają nauczycieli z ambony od swołoczy, to jest to przejaw miłości bliźniego.

 • wicipinski

  Oceniono 84 razy 58

  Wieki nawoływania do nienawiści i promowania ksenofobii, a teraz trzeba zmienić narrację, bo ludzie otwierają oczy. Himalaje hipokryzji. Jeszcze 100 lat temu proboszczowie napuszczali katechizowane dzieci, na dzieci żydowskie, bo ich przodkowie zabili Jezusa. Dziś żydzi to zgodnie z nową narracją starsi bracia w wierze. Wystarczy porozmawiać z wioskowym proboszczem, żeby się upewnić, że to jedynie fasadowe gadanie. Żyd nadal jest solą w oku katolika. Wystarczy przeanalizować działalność pani Pawłowicz.

 • blazemaster

  Oceniono 73 razy 49

  Nie Żyda, to geja sobie spala... tak juz maja ludzie z pewnym typem zaburzen. Fanatyzm to choroba psychiczna. Fundamentalista chrzescijanski z Polski nie rozni sie tu niczym od fundamentalisty wahabbickiego. Stabilizujmy ich, nie hejtujmy, ok?

 • kuba161048

  Oceniono 60 razy 48

  Kościół w Polsce jest jednym obrazem pogardy ,
  wypowiedzi hierarchów to totalny fałsz i zakłamanie.

 • a.d.b

  Oceniono 46 razy 38

  Kościół pogardza i pokazuje to na co dzień: ołtarz potępiający LGBT (brak reakcji, a to też ludzie), Głódź i jego ostatnie wypowiedzi to szczucie przeciw nauczycielom. To nie jest pogarda?

 • kingsizemax

  Oceniono 47 razy 37

  Episkopat zapomniał, że na Podkarpaciu mają za papieża Rydzyka z Torunia.

 • jagopa

  Oceniono 43 razy 35

  Gdzie są władze RP, prezydent, prokurator generalny, policja, powinny być natychmiast wszczęte śledztwa w sprawie pogardy, rasizmu, nienawiści, nacjonalizmowi, przemocy i innych publicznych wrogich aktów. Czekamy!

 • jurand48

  Oceniono 44 razy 34

  Każda religia ma w sobie gen nienawiści do inaczej wierzących . 14 mld lat po Wielkim Wybuchu I około 2 tyś lat temu pewien Izraelita oświadczył rodakom że jest synem ich Boga … oskarżyli go o bluźnierstwo i zabili ..nada uważają że ich Bóg jest bezdzietny, ale reszta świata buja się z tym, do dzisiaj , po drodze mordując miliony z imieniem tego żyda na ustach. Ot i cała prawda o chrześcijaństwie !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX