Pogoda po świętach. Tony pyłu znad Sahary ciągną do Europy. W Polsce spodziewane brudne deszcze

W najbliższym czasie wiatr może przywiać do Polski masy saharyjskiego piasku. W ciągu najbliższych dni pył dotrze prawdopodobnie również do Polski. Niespodzianek w poświątecznej pogodzie szykuje się więcej - od środy zapowiadane jest znaczne ocieplenie.

Pogoda w tym tygodniu może nas bardzo zaskoczyć m.in. za sprawą pyłu, który z dużą dozą prawdopodobieństwa dotrze do Polski. Jak podaje serwis twojapogoda.pl "porywiste wiatry szalejące nad rozległymi obszarami zachodniej Sahary unoszą w powietrze tony pustynnego pyłu i piasku, a następnie przenoszą je na północ, nad wodami Morza Śródziemnego w kierunku Hiszpanii i Włoch". Przed "falą piasku", która już przywędrowała z Afryki do południowej Europy ostrzega też portal severe-weather.eu.

Pogoda po świętach. Do Polski zawita pył znad Sahary

W kolejnych dniach pył z Sahary może dotrzeć do zachodniej i południowej Europy. Ilość drobinek będzie na tyle duża, że o wschodzie słońca niebo może mienić się żółto-pomarańczowymi barwami. We wtorek wiatr może przywiać pył na południe Polski. "Gruby pył prawdopodobnie dotrze dalej na północ i wschód, do Polski, Ukrainy, Turcji i na Cypr" - pisze severe-weather.eu. Trasę chmury pyłu można sprawdzić na stronie internetowej Uniwersytetu w Atenach, gdzie w formie interaktywnej mapy znajduje się "pyłowa prognoza". Wynika z niej, że w środę saharyjski pył i piasek będzie wisieć nad całym krajem. Stan ten może utrzymać się do piątku.

Prognoza pogody. Może padać brudny deszcz

Pyłu w powietrzu nie będzie tyle, co nad Saharą czy w południowej Europie, ale zjawisko prawdopodobnie i tak zaowocuje brudnymi deszczami. Na ziarenkach piasku mogą osadzać się krople wody, a następnie opadać na ziemię w formie brudnego opadu, który, co prawda nie jest szkodliwy dla zdrowia, ale może pobrudzić chociażby samochody. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska jest w obszarach górskich. "Nie bądźmy więc zaskoczeni, gdy w Tatrach na białym puchu ujrzymy żółto-pomarańczowe plamy. Ostatnio coś podobnego obserwowaliśmy w Zakopanem na początku marca 2016 roku" - podaje twojapogoda.pl.

Nadchodzi ocieplenie

Razem z pyłem w tym tygodniu pogoda przyniesie Polsce wysoką temperaturę. We wtorek jeszcze możemy liczyć na typowe w kwietniu 18 st. Celsjusza. Średnio o dwa stopnie cieplej będzie w środę. Prawdziwe ocieplenie szykuje się w czwartek. Tego dnia temperatura będzie wahała się od 22 stopni na wschodzie i północy (Lublin, Gdańsk) po 25 st. C na zachodzie (Poznań). Jeszcze cieplej może być w piątek, gdy temperatura miejscami na zachodzie może dobić do 26 stopni. Sytuacja może odwrócić się w sobotę - tego dnia chłodniej może być w zachodnich rejonach kraju, gdzie termometry pokazać maksymalnie 17 st. C. Cieplej będzie natomiast na północnym wschodzie - nawet 23 st. w Łomży.

Aktualną pogodę można sprawdzić na interaktywnej mapie Windy

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony klimatu jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (54)
Pogoda po świętach. Pył znad Sahary ciągnie do Polski. Spodziewane brudne deszcze
Zaloguj się
 • motyw4

  Oceniono 54 razy 30

  Na szczęście w Wielkiej Polsce Katolickiej żadne kataklizmy nam nie grożą, bo żyjemy bezpiecznie w opływającym w dobrobyt kraju nad Wisłą, którym mądrze i sprawiedliwie rządzi (nie myśląc o sobie ale o potrzebach wszystkich mieszkańców bez względu na wyznanie i kolor skóry) Panujący Nam Prezes Polski Jego Wysokość Jarosław Kaczyński, Brat Lecha Poległego w Zamachu Smoleńskim wespół z Prezydentem Polski Od Morza Do Morza Jego Jaśnie Wysokością Andrzejem Dudą (Błogosławione Łono, Które Go Wydało i Piersi, Które Ssał) oraz Najwybitniejszym Premierem Powojennej Polski Mateuszem Morawieckim!!! Czuwa też nad naszym cudownym krajem Król Polski Jezus Chrystus i Jego Matka Przenajświętsza Panienka Maryja Zawsze Dziewica a także Największy z Papieży Polaków Święty Jan Paweł Drugi Wielki!!!

 • totus.tytus

  Oceniono 16 razy 8

  Ogłoszenia duszpasterskie:
  Zostaną odprawione "msze święte przebłagalne", w czasie których będą zbierane pieniądze dla Mzimu, które rękami swoich czarowników odpędzi tę plagę od naszej ojczyzny. Jeśli nie odpędzi, to reklamacji nie będzie się uwzględniać i zwrotów nie będzie. Do czyszczenia samochodu księdza proboszcza prosimy rodziny X, Y i Z. Za wszystkie ofiary serdeczne bukzapłać.

 • pomysłowy Dobromir

  Oceniono 18 razy 8

  Dzięki za info już nie dam się nabraćw najbliższą niedzielę w kościele na groźbę pomsty Bożej w postaci czarnego deszczu o ile na tacy nie będą wrzucane banknoty minimum 50 PLN

 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 12 razy 6

  Brudny deszcz w Polsce pada nieustannie odkąd PIS doszedł do władzy. Pył z Sahary to przy nim betka

 • pomysłowy Dobromir

  Oceniono 6 razy 6

  ŁAŁ- kolorowy deszcz niesamowite no to teraz Rozenek będzie reklamowała szare peleryny przeciwdeszczowe

 • adolfiutin11

  Oceniono 5 razy 5

  W Polsce susza. W łódzkiem nie padało już od ponad miesiąca... :(

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 4 razy 2

  Na Krecie to będzie żółto...
  Ten piasek często dociera do Alp i wtedy wyraźnie widać go na śniegu, chociażby w Dolomitach.

 • xynat

  Oceniono 1 raz 1

  To z pewnością wina Tuska.

 • dejtrejder

  Oceniono 1 raz 1

  Przeciwko pyłowi z Sahary rzucimy nasz rodowity smog. Pył nie ma szans!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX