"3,5 tys. uczniów w Gdańsku może nie przystąpić do matury". Dulkiewicz apeluje do Morawieckiego

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wystosowała do premiera Mateusza Morawieckiego list ws. strajku nauczycieli. Pisze w nim o "dramatycznej sytuacji w Gdańsku". "Do matury może nie przystąpić 3,5 tys. uczniów" - czytamy w liście

Prezydent Gdańska przyznaje na początku listu skierowanego do premiera Morawieckiego, że brak rozwiązania konfliktu na linii rząd-strajkujący nauczyciele przyjmuje z "ogromnym niepokojem i troską". "W Gdańsku sytuacja jest dramatyczna. Spośród 33 szkół, w których maturzyści czekają na klasyfikację, strajk kontynuuje 27 placówek. Oznacza to, że do matury może nie przystąpić 3,5 tysiąca uczniów" - pisze Aleksandra Dulkiewicz.

Strajk nauczycieli. Dulkiewicz pisze do Morawieckiego

Dalej prezydent Gdańska stwierdza, że zapowiedź negocjacji dwa dni po terminie klasyfikowania uczniów "jest dla nich wyrokiem". W liście czytamy, że "należy działać szybko", "tymczasem rozwiązania problemu nie widać". Dulkiewicz przypomina, że list wystosowany przez jej zastępcę Piotra Kowalczuka do Agaty Dudy, w którym zadeklarowano pomoc w negocjacjach, nie spotkał się z odzewem. "Minister edukacji Anna Zalewska, niestety, nie skorzystała dotąd z doświadczenia polskich samorządowców, choć oferowaliśmy pomoc i prosiliśmy o współdziałania" - pisze prezydent Gdańska.

W dalszej części Dulkiewicz zwraca się do Morawieckiego z apelem "o natychmiastowe rozwiązanie największego we współczesnej historii Polski chaosu w polskiej oświacie". Według niej w każdej złotówce inwestowanej w szkołę w Gdańsku, 44 grosze pochodzą z budżetu miasta. Dulkiewicz apeluje też, by rozmów ze strajkującymi nauczycielami nie odkładać w czasie oraz by premier nie pomijał w ustalaniu składu uczestników rozmów nie pomijał samorządowców. "To my prezydenci, burmistrzowie i wójtowie jesteśmy organami prowadzącymi szkoły" - pisze Dulkiewicz.

Okrągły stół na Stadionie Narodowym

Za tydzień, w południe na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpocznie się „okrągły stół” oświatowy. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zaproszenie do rozmów z rządem otrzymają między innymi nauczyciele, politycy opozycji, związkowcy, rodzice i grono ekspertów. Minister Michał Dworczyk wyraził nadzieję, że związkowcy ZNP wezmą udział w rozmowach. Zapewnił, że matury odbędą się zgodnie z harmonogramem. Jak mówił, rząd jest zdeterminowany, by nie dopuścić do tego, żeby strajk odbił się na uczniach. Minister przypomniał, że związkowcy chcieli zablokować egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów, jednak dzięki zmianom legislacyjnym rząd zagwarantował prawidłowy przebieg sprawdzianów

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (201)
Gdański: 3,5 tys. uczniów może nie przystąpić do matury. Dulkiewicz apeluje do Morawieckiego
Zaloguj się
 • jael53

  Oceniono 26 razy 12

  Czyli samorządy są tylko chłopcami do bicia - niby mają obowiązek prowadzenia szkół, ale już nie mają nic do powiedzenia w kwestii warunków, na jakich mają to robić. Obrywają za męt i zamęt, jaki od 3. lat panuje w oświacie, ale mają siedzieć cicho i udawać, że ich nie ma, gdy męt i zamęt rośnie.

 • baska_w5

  Oceniono 27 razy 11

  Pani Prezydent Dulkiewicz ma rację apelując o nie odkładanie rozmów na nauczycielami. Nie wiem natomiast czemu ma służyć "okrągły stół" na stadionie. Kilkadziesiąt a może nawet kilkaset osób ma podjąć decyzję w sprawie podwyżki wynagrodzenia nauczycieli? To rola rządu a nie uczestników rozmów.

 • egalite11

  Oceniono 15 razy 7

  Tępym narodem łatwiej rządzić co ewidentnie widać po wyborcach PiS, ciemny lud wszystko kupuje. Najprostszy sposób by to osiągnąć to zniszczenie edukacji dzieci i młodzieży. Niemcy hitlerowskie masowe morderstwa czyli ludobójstwo zaczęli w Polsce od wymordowania nauczycieli akademickich i inteligencji, tak samo Lenin i Stalin w Związku Sowieckim. Ogarnijcie się zwolennicy PiS są pewne granice wiary w rządzących i ich poczynania.

 • opt

  Oceniono 27 razy 7

  Uczniowie powinni zabrać taczki i pojechać do Warszawy, aby usunąć ze stanowisk nieudolnych urzędasów - politykierów, jak Szydło , Morawiecki, Zalewska. Jako zakładnicy nieudolnej polityki rządu powinni się od niego uwolnić

 • fakiba

  Oceniono 20 razy 6

  Daremny trud , pisanie do tego nierządu nie ma sensu im zależy na tym strajku inaczej dawno by się dogadali

 • vader2010

  Oceniono 17 razy 5

  Będzie git. Warszawa Gdańsk czy Kraków nie zrobi matur to w końcu szansę na studia na państwowe uniwerki dostanie młodzież z mniejszych miast.

 • cim_cum

  Oceniono 27 razy 5

  Wyborcy PiSU właśnie wydali swoje 500+ na białą kiełbasę. Chcą więcej. Dlatego Kaczor organizuje igrzyska na stadionie narodowym.

 • adamk38

  Oceniono 8 razy 4

  nauczyciele mogą rozwiązać problem klasyfikacji w mgnieniu oka, Morawiecki raczej nie. Dlaczego do niego apeluje?

 • swru

  Oceniono 16 razy 4

  To pierwszy taki rząd w historii że ma kompletnie w d... dzieci. Matura zagrożona a ci robią wszystko by się nie odbyła. Coraz bardziej chamskie i wulgarne propozycje dla nauczycieli. Do negocjacji wysyłają Broszkę, która jest w tej partii zdeptanym zerem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX