Potworna susza w Europie odbija się na naszych lasach. Tylko w kwietniu płonęły 1700 razy

Mapa zagrożenia pożarowego Polski jest niemal w całości czerwona. Oznacza to, że w najbliższych dniach należy zachować szczególną ostrożność w lasach i innych zagrożonych obszarach. Sytuacja ta wynika z bezprecedensowej suszy, która ma miejsce w całej Europie Środkowej.

W całej Polsce utrzymuje się trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarami w lasach - informuje Instytut Badawczy Leśnictwa. Ostrzeżenie obowiązuje od piątku 19 kwietnia do poniedziałku 22 kwietnia.

Uważajcie z zapałkami! 156 pożarów przez 24 godz.

Tylko w ciągu ostatniej doby w polskich lasach wybuchło 156 pożarów. W kwietniu odnotowano już ich 1709. Chociaż IBL nie dysponuje jeszcze liczbą pożarów z całego miesiąca jest to najwyższa od 10 lat liczba pożarów w kwietniu.

W zdecydowanej większości przypadków pożary powstają w wyniku świadomej lub nieświadomej działalności człowieka. Wśród przyczyn są m.in. nieostrożność, przypadkowe zaprószenia, celowe podpalenia czy używanie maszyn bez zabezpieczenia przed iskrzeniem.

W związku z tym IBL apeluje o szczególną ostrożność. Na zagrożonych terenach - czyli niemal w całym kraju - nie wolno palić ognisk czy wypalać traw, nie wskazane jest nawet palenie tytoniu czy używanie zapałek.

Mapa zagrożenia pożarowego 19.02.2019Mapa zagrożenia pożarowego 19.02.2019 IBL

Susza w całej Europie Środkowej

Trzeci poziom zagrożenia pożarowego jest wynikiem suszy, która panuje w całej Europie Środkowej. W centrum Polski w powietrzu wisi pył. W całym kraju od dawna nie było porządnego deszczu. O ile jeszcze w pierwszej połowie marca na ogół codziennie spadało średnio do 5-10 litrów wody na metr kwadratowy, to w drugiej połowie miesiąca Polska była tylko zraszana odrobiną wody.

W kwietniu zaś opadów nie było prawie w ogóle. Chociaż według prognoz w czasie Świąt Wielkanocnych od wschodu wkroczy do Polski front atmosferyczny, nie wiadomo czy sytuacja zmieni się w wystarczającym stopniu. Padać ma do 5-20 l/mkw. w ciągu doby, możliwe są burze.

Jak podaje serwis TVN "Meteo", sytuacja z którą mamy do czynienia powiązana jest ze zmianami klimatu. Według cytowanego przez portal polskiego fizyka atmosfery profesora Szymona Malinowskiego oraz współpracujących z nim badaczy "klimat Polski w kolejnych dekadach będzie ewoluował w kierunku dwóch pór roku - chłodnej pory deszczowej zimą (która coraz mniej będzie przypominać mroźna zimę znaną z XX wieku) oraz suchej pory gorącej latem (stopniowo coraz bardziej podobnej do tej w Europie Południowej)".

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony klimatu jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed


 
 
.

Więcej o:
Komentarze (27)
Ogłoszono najwyższy poziom zagrożenia pożarowego. W kwietniu płonęło 1707 lasów
Zaloguj się
 • gnom_opluwacz

  Oceniono 19 razy 13

  Ale spoko, według prawicowych publicystów globalne ocieplenie jest fajne, bo będą tu rosły pomarańcze.

  Otóż nie - i to nie tylko dlatego, że pomarańcze wymagają sporej ilości wody jednak.

 • ceppisowski

  Oceniono 11 razy 5

  Przed przyglupami podpalajacymi lasy sie nie ustrzezemy.
  ale w Polsce lasy płona bardzo czesto bo pisowscy katolicy z kraju JP2 jezdza do lasow wyrzucac tam swoje pisowsko-katolickie smieci

 • pisojeb

  Oceniono 7 razy 5

  To kara za PiSojebstwo. Niech się to wszystko w PiSdu spali i będzie święty spokój.

 • farsizm

  Oceniono 6 razy 4

  A kto ma dom pod lasem niech od pożaru się ubezpiecza, bo to tylko kwestia czasu...

 • polakadam

  Oceniono 6 razy 4

  Susza w całym międzymorzu.

 • j21p

  Oceniono 3 razy 3

  dane Eurostatu wskazują, że w 2017 r. emisja CO2 w Polsce wzrosła o 4% jak minister środowiska Szyszko zezwolił na wycinkę kilku milionów drzew

 • j21p

  Oceniono 4 razy 2

  Tragedia. Teraz wszystko mozna latwo zapruszyc. Moze I katedra jest tego ofiara.

  Dla psychoprawicy ( sama jestem z normalnej prawicy) doszukukujacej sie boskich symboli co oznacza 1700 pozarow w PL???????

 • farsizm

  Oceniono 6 razy 2

  Zamiast buraków cukrowych będzie czysta saharoza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX