Co oznaczają żółte kwiaty na ubraniach? Żonkile upamiętniają powstanie w getcie

Co oznaczają żółte kwiaty, które wiele osób nosi 19 kwietnia wpięte w bluzkę lub w kurtkę? 19 kwietnia taki widok jest bardzo powszechny. Te żółte kwiaty to żonkile - noszą je dziś dziennikarze, politycy, ale także wiele osób prywatnych, których nie znamy z imienia i nazwiska.

Żonkile, które są 19 kwietnia powszechnym widokiem zarówno w telewizji, jak i na ulicach wielu miast, to symbol związany z postacią Marka Edelmana i powstaniem w getcie warszawskim. W piątek obchodzimy 76. rocznicę jego wybuchu.

Dlaczego żonkile są symbolem powstania w getcie warszawskim?

Historia o tym, że Marek Edelman, polski lekarz pochodzenia żydowskiego i jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, otrzymywał co roku żółte kwiaty od anonimowej osoby, przywołana została w książce pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem” autorstwa Hanny Krall. Postać Marka Edelmana kojarzy się z żonkilami także dlatego, że przywódca powstania w getcie warszawskim przynosił te kwiaty pod pomnik Bohaterów Getta w Warszawie, by oddać hołd towarzyszom broni. Z czasem żonkile stały się symbolem samego powstania, a za sprawą Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, żółte, papierowe kwiaty wpisały się na stałe w rocznicowe obchody jego wybuchu.

Osobą, która wymyśliła, aby papierowymi kwiatami przypominać o bohaterach powstania w getcie warszawskim jest Ewa Budek z Muzeum POLIN. - Przypomniałam sobie o Wielkiej Brytanii, gdzie byłam chwilę wcześniej, widziałam czerwone maki przypinane przez Brytyjczyków 11 listopada – w ten sposób czczą bohaterów, którzy polegli w walce o ojczyznę. Wydało mi się to prostym, a jednocześnie niezwykle uniwersalnym sposobem – z jednej strony na oddanie hołdu, z drugiej na zbudowanie pewnej wspólnoty ludzi, wyróżniającej się tym jednym elementem, bez słów. Tak narodził się pomysł akcji - mówiła Ewa Budek w rozmowie z Agnieszką Zagner z portalu "Polityka".  

Od siedmiu lat muzeum POLIN organizuje akcje "Żonkil", w trakcie której wolontariusze rozdają przechodniom papierowe żonkile i opowiadają o historii II wojny światowej oraz powstania w getcie warszawskim. Akcja przeprowadzana jest w Warszawie, ale także w innych polskich miastach. Co ciekawe, w tym roku po raz pierwszy akcja została przeprowadzona także w Parlamencie Europejskim.

Więcej o:
Komentarze (37)
Co oznaczają żółte kwiaty na ubraniach? Żonkile upamiętniają powstanie w getcie
Zaloguj się
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 5 razy 5

  a 18 czerwca powinniśmy chodzić z hiacyntem w klapie ( z całym uszanowaniem).

 • owrank

  Oceniono 17 razy 5

  jakoś 3,5 miesiąca temu nie było widać ludzi na ulicach z biało-czerwoną kokarda, symbolem ZWYCIESKIEGO Powstania Wielkopolskiego (akurat mineło 100 lat).... Dlaczego ???

 • miszka_szyfman

  Oceniono 5 razy 3

  Zamiast pluć jadem , pomyślmy o zamordowanych.

 • maxthebrindle

  0

  Pomysł godny pochwały i upowszechnienia. Jednak mała uwaga - Brytyjczycy wpinają kwiaty maków 11 listopada by uczcić rodaków poległych podczas I wojny światowej (która 11 listopada 1918 roku została zakończona i która w świadomości Brytyjczyków czy Irlandczyków tkwi znacznie mocniej, niż w naszej, polskiej), nie zaś 'poległych w walce o ojczyznę', gdyż Brytyjczycy o ojczyznę walczyć od dawna nie musieli, przynajmniej nie w takim sensie, jak Polacy czy kilka innych narodów Europy kontynentalnej. Pierwsza 'okazja' przytrafiła im się dopiero za sprawą pana Hitlera, a i to walki nie toczyły się na ziemi brytyjskiej, raczej ponad nią...

 • urian

  Oceniono 8 razy 0

  Wspomniałem Campo di Fiori
  W Warszawie przy karuzeli,
  W pogodny wieczór wiosenny,
  Przy dźwiękach skocznej muzyki.
  Salwy za murem getta
  Głuszyła skoczna melodia
  I wzlatywały pary
  Wysoko w pogodne niebo.
  ........
  Czasem wiatr z domów płonących
  Przynosił czarne latawce,
  Łapali skrawki w powietrzu
  Jadący na karuzeli.
  Rozwiewał suknie dziewczynom
  Ten wiatr od domów płonących,
  Śmiały się tłumy wesołe
  W czas pięknej warszawskiej niedzieli.
  ....................
  Czesław Miłosz

 • robertjjurek

  Oceniono 16 razy 0

  znowu to samo, od lat.
  dajmy sobie spokój z zamierzchłą historią.

 • june-of-44

  Oceniono 1 raz -1

  A czy Niemcom w Niemczech tego dnia też są rozdawane papierowe żonkile dawidowskie?

 • obserwator_z_davos

  Oceniono 7 razy -1

  Czerska promuje dziś żółte żonkile, ale 1 sierpnia to już jazgotała, gdy ludzie zakładali biało-czerwone opaski.

 • jezus.chytrus.krulem.polski

  Oceniono 5 razy -1

  Żonkile jako symbol powstania to pomysł, który część środowisk żydowskich uważa za dość absurdalny. I ta ckliwa historyjka z Edelmanem...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX