Wielkanoc 2019 a niedziele handlowe. Czy sklepy będą dziś otwarte?

Czy 21 kwietnia to niedziela handlowa? Przepisy mówią jasno, że nie. Dziś obchodzimy Wielkanoc, która jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

W kwietniu 2019 roku niedziele handlowe wypadają dwa razy. Jedna z nich już za nami - okazję do tego, aby zrobić zakupy w niedzielę, mieliśmy 14 kwietnia, czyli dokładnie tydzień przed Wielkanocą. Kiedy nadarzy się kolejna taka szansa? Z kalendarza niedziel handlowych wynika, że zakupy będziemy mogli zrobić także w ostatnią niedzielę miesiąca, czyli 28 kwietnia. 

Niedziele handlowe 2019. Czy w kalendarzu niedziel handlowych na ten rok są wyjątki?

W kwietniu niedziel handlowych jest więcej z uwagi na wypadające w tym miesiącu święta wielkanocne. Drugim wyjątkiem będzie grudzień - w ostatnim miesiącu tego roku będą aż trzy niedziele handlowe, które pozwolą nam na zrobienie zakupów przedświątecznych w dogodnym dla nas terminie. W pozostałe miesiące tego roku obowiązuje zasada, która mówi, że niedziele handlowe wypadają w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. 

Więcej o:
Komentarze (44)
Wielkanoc 2019 a niedziele handlowe. Czy sklepy będą dziś otwarte?
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 14 razy 8

  "Czy 21 kwietnia to niedziela handlowa? Przepisy mówią jasno, że nie. Dziś obchodzimy Wielkanoc, która jest dniem ustawowo wolnym od pracy."
  ======================================
  Dzięki za informację! W życiu bym na to nie wpadł:-)

 • freeasinfreedom

  Oceniono 8 razy 6

  Jestem lewakiem i antypisowcem do szpiku kości, ale tym artykułem naprawdę obraziliście moją inteligencję. W katolskie święto tzw. "wielkanocy" sklepy ZAWSZE były zamknięte.

 • wpiszlogingazeta

  Oceniono 12 razy 6

  kolejny artykuł obrażający inteligencję czytelników. Jeśli od dziesięcioleci w Wielkanoc sklepy były nieczynne to po co informować że jest to niedziela niehandlowa? Żeby pokazać jaki zły ten PiS? Czy żeby pokazać że czytają was debile, których trzeba informować o takich oczywistościach?

 • damtek

  Oceniono 4 razy 4

  #ZakazHandlu to likwidacja kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy, upadek wielu małych sklepów, zysk przedsiębiorców z innych krajów, którzy przy granicach przejmą rynek. To spadek konkurencji i wzrost cen. To uderzenie również w studentów.
  #kupujękiedychcę #otwórzciesklepy
  Borys Budka/twitter

 • damtek

  Oceniono 4 razy 4

  W pierwszym kwartale 2019 upadły 123 polskie firmy, a 101 znalazło się w restrukturyzacji. Największy wzrost upadłości i restrukturyzacji zanotowano w handlu - wynika z raportu firmy Coface.

  Łącznie wzrost liczby upadłości i restrukturyzacji w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. wyniósł 5 proc. W branży handlowej dynamika była jednak znacznie wyższa i wyniosła aż 46 procent.

  Te dane zbiegają się w czasie z wprowadzeniem ograniczeń w handlu w niedziele, które zaczęły obowiązywać od marca 2018 r. Zdaniem Grzegorza Sielewicza, głównego ekonomisty Coface w Polsce, nowe przepisy mogły mieć wpływ na wzrost liczby upadłości w branży.

  - Jeśli spojrzymy na całą branżę, to ograniczenie handlu działa niekorzystnie. Przenosi się to też na sytuację płynnościową - nasze ostatnie badanie pokazało wydłużenie terminów płatności i opóźnień w płatnościach w handlu. W krytycznych przypadkach występuje konieczność restrukturyzacji biznesu lub ogłoszenie upadłości. W związku z tym jest to (ograniczenie hanldu - red.) czynnik negatywny - mówi Sielewicz w rozmowie z tvn24bis.pl.

  Oprócz dramatycznego wzrostu upadłości w handu, więcej przypadków było także w transporcie. W budownictwie sytuacja nie zmieniła się, natomiast w sektorze produkcji liczba postępowań spadła o 14 proc. - poinformowano.

  Pod względem terytorialnym w pierwszym kwartale 2019 roku, w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami 2018 r., znaczący wzrost upadłości i restrukturyzacji zanotowano w województwach: łódzkim (166 proc.), lubuskim (125 proc.) dolnośląskim (47 proc.) i wielkopolskim (33 proc.). Spadek upadłości odnotowano w woj. mazowieckim (11 proc.), podkarpackim (20 proc.) i lubelskim (53 proc.).

  Ci, którzy musieli zamknąć sklepy i firmy, wraz z rodzinami na pewno zagłosują na pis.

 • 31.februarius

  Oceniono 13 razy 3

  Siekiera, motyka, kwiaty cięte,
  dzisiaj sklepy są zamknięte.

  Siekiera, motyka, skóra, łój,
  UZ to jednak ..... ....!

 • krzysio333

  Oceniono 13 razy 3

  Wybiórcza nawet to, że w Wielką Niedzielę sklepy będą zamknięte musi wytłumaczyć swoim czytelnikom. I tak we wszystkim. A potem nie wiedzą co się w Polsce dzieje, i dlaczego znów PO przegrywa.

 • anita_ani_tamten

  Oceniono 10 razy 2

  Za chwilę taki tytuł u czerskich:
  "Wielkanoc 2019 - wiemy, które kościoły będą dziś czynne"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX