Zebrała miliony do "ostatniej puszki" Adamowicza. Teraz apeluje o wsparcie strajku nauczycieli

Siedem milionów złotych udało się zebrać na fundusz strajkowy, który ma wesprzeć protestujących nauczycieli. Teraz zbiórkę wsparła Patrycja Krzymińska, której udało się zebrać 16 mln zł do "ostatniej puszki Pawła Adamowicza". "Rząd pozostaje głuchy na głos tysięcy ludzi" - pisze.

Czwartkowe rozmowy zakończyły się bez porozumienia między nauczycielami a rządem. Strajk w szkołach trwa, a za tydzień na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpocznie się „okrągły stół” oświatowy. Dla strajkujących, którzy nie dostają wypłaty w czasie protestu, uruchomiono przed tygodniem fundusz strajkowy.

W ciągu pierwszej doby na konto funduszu trafiło 1,2 miliona złotych. W ciągu tygodnia uzbierano siedem mln zł. Pieniądze mają trafić do "najbardziej potrzebujących" nauczycieli, którzy nie należą do żadnego związku zawodowego. 

Teraz zbiórkę na rzecz strajkujących wsparła Patrycja Krzymińska. Zasłynęła ona zbiórką na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Stworzyła na Facebooku wirtualną "ostatnią puszkę" zamordowanego Pawła Adamowicza. Celem było zebranie tysiąca złotych, ale zbiórka zdobyła wielką popularność i ostatecznie udało się zebrać prawie 16 mln zł.

Krzymińska napisała, że "długo łudziła się, że strajk zakończy się po 5 dniach". Tymczasem "mija drugi tydzień i strona rządząca jakby cierpiała na amnezję" i "pozostaje głucha na głos tysięcy ludzi, głucha na głos zwykłych obywateli" - ocenia. Dlatego apeluje, by "dorzucić jeszcze parę złotych" do zbiórki na fundusz, "aby nauczyciele nie musieli się martwić co do gara włożyć". Od czwartkowego popołudnia do piątku rano na jej zbiórkę wpłacono w sumie 43 tys. zł. 

"Okrągły stół" oświatowy

W przyszłym tygodniu na Stadionie Narodowym w Warszawie ma rozpocząć się „okrągły stół” oświatowy. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zaproszenie do rozmów z rządem otrzymają między innymi nauczyciele, politycy opozycji, związkowcy, rodzice i grono ekspertów.

Morawiecki powiedział, że „okrągły stół” będzie "możliwością dogadania się" oraz "kompleksowego przebudowania systemu edukacyjnego. Okrągły stół będzie dotyczyć czterech obszarów: uczniowie, nauczyciele, jakość edukacji i kształcenia oraz „nowoczesna szkoła”.

Premier ogłosił szczegóły po tym, jak czwartkowe rozmowy rządu i związkowców zakończyły się brakiem porozumienia. Rząd zaproponował zwiększenie pensum nauczycielskiego o 90 minut tygodniowo w zamian za 250 złotych brutto podwyżki dla nauczyciela dyplomowanego.

Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych ocenił, że oznaczałaby to zwolnienia nauczycieli, więc podwyżka dotyczyłaby tylko tych, których uda się nie zwolnić. Jego zdaniem, w obliczu strajku taka oferta jest "niczym więcej jak prowokacją". Dodał, że związki nie mają teraz żadnych podstaw do tego, by rozważać zmianę formułę protestu. Rządową propozycję wzrostu płac nauczycieli skrytykował również przewodniczący oświatowej Solidarności Ryszard Proksa. Jak mówił, te pomysły są "nie do zaakceptowania", bo nie poprawią warunków zatrudnienia. Jak wskazał, badania czasu pracy nauczycieli wykazały, że przy obecnym 18-godzinnym pensum de facto pracują oni 47 godzin tygodniowo.

Więcej o:
Komentarze (29)
Stworzyła "ostatnią puszkę" Adamowicza. Teraz zbiera na nauczycieli
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 24 razy 4

  Cieszy mnie, że pomimo wściekłej nagonki na nauczycieli, znajdują się ludzie którzy chcą pomagać.
  Bój się pisie !!!
  Nauczycieli jest mniej niż emerytów. Jeżeli jednak wszyscy ludzie, którzy ich szanują, pójdą na wybory, to PIS PRZEPADNIE !!!!!

 • dar61

  Oceniono 3 razy 1

  Wpłaciłem.

  ****
  Red. Patryku S. vel „past” - więcej światła oświaty!
  Waścine zapisy to choroba przecinkozy:
  '...Jego zdaniem, w obliczu strajku...'
  Tutaj, w takim temacie, to nie uchodzi!
  Zdaniem słownika: >>> ...Jego zdaniem w obliczu... [BEZ PRZECINKA]

  '...nie musieli się martwić co do gara włożyć...' [pisownia oryginalna]
  >>> ...martwić, co do... [no to co, że to cytat?]

 • jureksenior

  0

  Postępowanie rządu PIS jest postępowaniem przekraczajacym bezczelność i arogancję Pozdrawiam nauczycieli Sam byłem nauczycielem i po 2 latach musiałem z racji zaroblków zrezygnować Rozumiem nauczycieli

 • piotrt707

  Oceniono 8 razy -2

  16 godzin pensum to za dożo żądamy 15

 • 31.februarius

  Oceniono 9 razy -3

  Dam do puchy, jeżeli będę miał pewność, że nie kręci się koło niej Mateo "Faktura" K.!

 • jack4yp

  Oceniono 18 razy -4

  Tradycji takiego zbieractwa znowu pewnie stanie się zadość...
  Ciekawe tylko kto tym razem przytuli tę kasiorę?
  Nie kręci się tam gdzieś kodziarski kolorowy papug z kolczykami?

 • 31.februarius

  Oceniono 9 razy -5

  Krzymińska? Patrycja?
  Nie znam!

 • 354hamburgery

  Oceniono 27 razy -5

  Nauczyciele nie mają źle .
  Nie stanowią też żadnej elity ( a powinni ) .
  Zwykle przeciętnie wykształcone kobiety ,
  bez szerszych horyzontów , za to z wysokim mniemaniem o sobie .
  Od lat na czele tego "stadka" pan Broniarz i jemu podobni .
  Oczywiście są wyjątki , ale w mniejszości niestety .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX