Sondaż. Czy religia powinna być nauczana w szkole? Połowa Polaków mówi "nie"

Czy religia powinna być nauczana w szkole? Sondaż Instytutu Badań Pollster przeprowadzony dla "Super Expressu" pokazuje , że grupa osób, która jest przeciwna lekcjom religii w szkołach jest zdecydowanie większa, niż grono ich zwolenników.

Lekcje religii w szkołach to kwestia, która wzbudza wiele emocji i często podnoszona jest przez polityków, przede wszystkim z lewej strony sceny politycznej. O tym, że katecheza powinna być finansowana z budżetu Kościoła, a nie państwa, mówił m.in. Robert Biedroń oraz Barbara Nowicka. W zeszłym roku o likwidacji lekcji religii mówiła partia Razem, która przedstawiając swój program na wybory samorządowe 2018 postulowała rezygnację z finansowania lekcji religii na rzecz ciepłych posiłków dla każdego ucznia. Co na to Polacy? Okazuje się, że przeciwników lekcji religii w szkołach jest więcej niż ich zwolenników.

Czy lekcje religii powinny odbywać się w szkole? 50 proc. Polaków jest przeciw

Instytut Badań Pollster zapytał badanych w sondażu o to, czy religia powinna być nauczana w szkole. Aż 50 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie, 38 proc. odpowiedziało, że tak, a 12 proc. stwierdziło, że nie ma zdania na ten temat. Dlaczego osób niechętnych religii w szkole jest więcej niż jej zwolenników? "Super Express" zapytał o to prof. Henryka Domańskiego z Polskiej Akademii Nauk.

- To efekt cywilizacyjnego rozwoju i zjawisko, które występuje we wszystkich rozwiniętych demokracjach. Teraz dominuje skłonność do otwartości, tolerancji – takie cechy, zdaniem rodziców, powinna mieć nowoczesna szkoła - powiedział prof. Domański. Zaznaczył jednocześnie, że znaczna część Polaków uważa, że kwestie religijne są sprawą indywidualną każdego człowieka.  - Po prostu nie chcą podporządkowania szkoły Kościołowi - dodał prof. Domański.

Przypomnijmy, że w lutym tego roku opublikowano wyniki sondażu IPSOS dla OKO.press, w którym zapytano Polaków, gdzie powinny odbywać się lekcje religii. Z wyników tego badania wynika, że 52 proc. ankietowanych uważa, że lekcje religii powinny odbywać się w parafii, a 43 proc. - że w szkołach. 

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster dla "Super Expressu" przeprowadzono w dniach 4-6 kwietnia 2019 roku na próbie 1094 dorosłych Polaków.

Więcej o:
Komentarze (266)
Sondaż. Czy religia powinna być nauczana w szkole? Połowa Polaków jest przeciwko
Zaloguj się
 • pinio67

  Oceniono 73 razy 67

  Religia (każda) jest najstarszą i najohydniejszą społeczną trucizną. Jest najstarszym i najbardziej wyrafinowanym mechanizmem podporządkowywania sobie ludzi, narzucania i sprawowania władzy. Jest najstarszym pretekstem i praprzyczyną milionów trupów, mordów całych narodów, ras, kultur. Jest najohydniejszym mechanizmem bezwzględnego dzielenia ludzi i szczucia ich przeciwko sobie. Jest kwintesencją (niesłusznie przypisanej Goebbelsowi) zasady, że powtórzone 1000 x kłamstwo staje się prawdą.
  I coś takiego miałbym fundować dziecku nie mającemu pojęcia o świecie, ludziach, rzeczywistości? Dziecku, którego naturalną cechą jest ufność? Miałbym przechodzić do porządku dziennego nad bajką o panience, która (bez udziału faceta) poczęła i urodziła dziecko pozostając dziewicą a teraz je, śpi i robi kupę w niebie? Miałbym nakazać dziecku opowiadanie w tajemnicy o najgłębszych jego przeżyciach nieznajomemu gościowi w czarnym łachu? W imię czego? - bo na pewno nie w imię bycia odpowiedzialnym rodzicem.
  Jeśli miałbym wskazać najskuteczniejszy sposób na poprawę świata - powiedziałbym, że jest nim odcięcie dzieci od jakiejkolwiek religii. Gdybym miał wskazać najgłupszy i najbardziej dewastujący dziecięcą psychikę element podejścia rodziców do dziecka - wskazałbym bezrefleksyjne wysyłanie go na religię. W istocie - jest to olanie dobra własnego dziecka w imię własnej małości, bezmyślności, strachu, niechęci do autorefleksji i zaszczepionego w dzieciństwie tchórzostwa przed rozumem. Takie wdrukowane od dziecka poczucie bycia niewolnikiem. To zrzucenie z siebie odpowiedzialności za jego wychowanie. Czasami - kończące się refleksją, że zrobiło się własnemu dziecku krzywdę. Refleksją ZAWSZE po niewczasie,

 • yaspiman

  Oceniono 65 razy 57

  księża na księżyc.
  tzw. religia to jakieś szamaństwo i szerzenie ciemnogrodu.
  niech zainteresowani tym sami za to płacą i uprawiają swoje gusła z dala od szkół.

 • baby1

  Oceniono 48 razy 46

  No i co z tego, że taka jest opinia Polaków? Przecież ani PiS ani PO i PSL nie wyprowadzą religii ze szkoły, bo to kościelne przydupasy. A większość ma rację tylko wtedy, gdy ta racja jest rządzącym na rękę.

 • notremak

  Oceniono 48 razy 42

  Nieważne, czego chcą ludzie.
  Ważne, czego chcą klechy.
  Bo gdyby nie klechy i nie Falenta, to piss nie wygrałby wyborów.

 • j1200

  Oceniono 43 razy 39

  Nadchodzi nieuchronne. 15 wieków udało się tego unikać przez zastraszanie, mordowanie, manipulowanie, przekupywanie itp sposoby. To przestaje działać.

 • bogucjusz

  Oceniono 42 razy 36

  Lekcje religii to mentalna pedofilia. To gwałt na dziecięcym mózgu, na siłę formatowanym w/g judeo-palestyńskiej mitologii sprzed 2000 lat, mającej na celu ucywilizowanie tamtejszych pastuchów i rybaków. Mitologii dodatkowo wypaczonej przez kastę kapłanów, których naczelnym celem nie są "idee chrystusowe", ale władza, pieniądze i dzieci do gwałcenia.

 • 1moja

  Oceniono 43 razy 33

  Pytanie powinno brzmiec:
  Czy chcesz, jako podatniczka, podatnik, byc traktowany jak chlop panszczyzniany i przymusowo utrzymywac /miliardami podatnikow/ zlotych cielcow z kosciolka niezaleznie od wiary czy swiatopogladu?
  To czy religia jest w szkole czy poza nia niczego nie zmienia. Nie zmienia tego, ze praktycznie ks. dobrodzieje sa bezkarni a ich kosciolek znajduje sie ponad wszelkim prawem obyczajowym, karnym, podatkowym i poza wszelkimi normami spolecznymi.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • kotmiki

  Oceniono 34 razy 28

  Zamiast lekcji religii młodzież powinna uczyć się o religiach świata ;to co dzisiaj Krk robi to nieudolne pranie mózgów naszym dzieciom i młodzieży

 • irzi_korn

  Oceniono 32 razy 26

  Kościół katolicki to przedsiębiorstwo nastawione na maksymalny zysk.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX