Strajk nauczycieli. Rafał Trzaskowski: W 80 proc. warszawskich szkół matury są zagrożone

Rafał Trzaskowski przyznał, że z powodu strajku w większości szkół średnich w Warszawie matury są zagrożone. - Trwają w tej chwili dyskusje pomiędzy dyrektorami a komitetami strajkowymi, więc sytuacja się zmienia z godziny na godzinę - zastrzegł.

Rafał Trzaskowski o matury w stołecznych szkołach był pytany w Radiu ZET. Trzaskowski przyznał, że konkretnych danych dotyczących liczby placówek, w których matura może się nie odbyć władze miasta nie mają. - Wiemy, że muszą się odbyć rady pedagogiczne, musi się odbyć zatwierdzenie stopni. Zanosi się na to, że będzie bardzo trudno przeprowadzić matury i trudno będzie przeprowadzić oceny uczniów, bo w warszawskich szkołach dalej strajkuje 80 proc. nauczycieli - stwierdził. - Mimo że w niektórych liceach odbyły się rady pedagogiczne, w większości one stoją pod znakiem zapytania - dodał.

Strajk nauczycieli. Matury w warszawie zagrożone

Na pytanie, czy w 80 proc. liceów matury są zagrożone, Trzaskowski odpowiedział: - W Warszawie tak. Chociaż trwają w tej chwili dyskusje pomiędzy dyrektorami a komitetami strajkowymi, więc sytuacja się zmienia z godziny na godzinę.

Prezydent stolicy zapewniał na antenie, że samorządy "wyręczały rząd w pomocy organizacji egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasistów". Poinformował też, że nauczyciele otrzymają pieniądze za czas, gdy strajkują. - To jest zgodne z prawem, taką decyzję podjęła większość miast w Unii Metropolii. Dyrektorzy będą mogli wypłacać pieniądze w dodatkach, w przeciągu kilku miesięcy.

Zalewska o radach pedagogicznych

Minister edukacji Anna Zalewska zapewniała w środę, że dyrektorzy rozmawiają z kuratorami w sprawie klasyfikacji maturzystów. Przed 26 kwietnia nauczyciele muszą wystawić maturzystom oceny, a rady pedagogiczne muszą te oceny zatwierdzić, żeby uczniowie mogli podejść do egzaminu dojrzałości. W związku ze strajkiem w części szkół, zebranie się rad pedagogicznych może być utrudnione. - Dyrektorzy rozmawiają z rodzicami i nauczycielami. Mamy głęboką nadzieję, wierzymy w to, że rady klasyfikacyjne odbędą się bez zakłóceń. Jesteśmy przygotowani do matur - mówi Anna Zalewska. Jednak pytana przez dziennikarzy, czy zwołana rada, którą będzie tworzyć mniej niż połowa nauczycieli, może podejmować decyzje, przyznała, że zgodnie z prawem nie ma takiej możliwości.

Więcej o:
Komentarze (86)
Strajk nauczycieli. Rafał Trzaskowski: W 80 proc. warszawskich szkół matury są zagrożone
Zaloguj się
 • falbor

  Oceniono 11 razy 9

  Trudno :(
  Od początku było wiadomo, że w tej ich pokracznej "czwartej rp" nie matura, lecz chęć szczera....

 • pysio62

  Oceniono 22 razy 8

  Nauczyciele powinni lepiej zarabiac, ich strajk jest sluszny, a PIS to podpisal "porozumienie sam ze soba, a teraz prowadzi paskudna, zalgana akcje propagandowa wymierzona w nauczycieli. Matura moze byc troche opozniona, tak juz sie zdarzylo przy strajku w 1993 roku, ale oczywiscie musi sie ona odbyc w takim terminie, zeby uczniowie nie stracili roku, to w ogole nie wchodzi w rachube, i tutaj jest pewien problem. Powinno sie przesunac przyjecia na studia. A tak nawiasem "mowiac" to co sie stalo z tymi miliardami zlotych", co niby PIS "odzyskal" z VAT-u? Kaczynski i PIS nie mieli 1 miliarda dla niepelnosprawnych, nie mieli i nie maja pieniedzy dla nauczycieli, a jak widmo odsuniecia od wladzy i wyladowania w wiezieniu stalo sie bardzo realne, to nagle "wyczarowali" 40 miliardow tylko w tym roku, w przyszlych latach to bedzie jeszcze wiecej, a teraz chca rozdac, i to na kredyt, jeszcze wiecej pieniedzy.

 • manren

  Oceniono 7 razy 5

  Panowie szewcy i panie sprzedawczynie chyba nie muszą mieć matury, bo i po cóż ona miałaby być im potrzebna?

 • gruby13

  Oceniono 8 razy 4

  I co teraz poczna prywatne uczelnie na kierunkach politologicznych i innych stosunkow miedzynarodowych? Kto bedzie wypuszczal na rynek bezrobotnych z wynikami matur na poziomie 30% :(

 • pan.szklanka

  Oceniono 14 razy 4

  - Pani Minister w 80% warszawskich szkół matury są zagrożone!
  - To ile to tak po ludzku? Połowa?
  - Trochę więcej. Połowa i jeszcze 30%.
  - Większa połowa?
  - Nie ma pojęcia, większej i mniejszej połowy...
  - Nie ma... a Platforma miała 8 lat, żeby wprowadzić!

 • green_is_bad

  Oceniono 5 razy 1

  A "latarnicy" nie mogliby się oderwać od masturbowania dzieci, i ogarnąć tych matur?

 • Fred KRUGER

  Oceniono 2 razy 0

  Wszystkim nauczycielom proponuję maturę dot. Powiedzenia że "wolność jednego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX