Nauczycielka Roku 2015 o strajku: Nie chcę się tu rozpłakać, to trudne. Walczymy o naszą godność

- Nie ma jednego słowa na określenie tego uczucia. Jest złość, jest wstyd. Nie chcę się tu rozpłakać, ale jest to dla mnie bardzo ciężkie - mówiła w rozmowie Gazeta.pl Katarzyna Nowak-Zawadzka, laureatka nagrody Nauczycielka Roku 2015. Jak dodała, udział w strajku to wyraz "walki o godność".

Katarzyna Nowak-Zawadzka to nauczycielka ze szkoły podstawowej nr 87 w Warszawie i laureatka tytułu Nauczycielki Roku 2015. W rozmowie z Gazeta.pl powiedziała, że udział w ogólnokrajowym strajku to bardzo trudna sytuacja dla środowiska nauczycielskiego, któremu zależy przede wszystkim na tym, żeby być z uczniami w czasie egzaminów.

- Nie ma jednego słowa na określenie tego uczucia. Jest złość, jest wstyd. Bo rozmawialiście wcześniej z uczniami o tym egzaminie, a potem podejmujesz taką decyzję. To jest konflikt interesów, lojalność a etyka, ja jestem w ogromnym konflikcie, porusza to gdzieś moje trzewia - powiedziała.

Nie chcę się tu rozpłakać, ale jest to dla mnie bardzo ciężkie. Uruchamia się w społeczeństwie trochę inne myślenie o nauczycielach i oby tak było, my tym strajkiem chcemy zawalczyć o naszą godność, bo ta opinia została zszargana

- dodała.

Obecna w studiu Justyna Suchecka, dziennikarka "Gazety Wyborczej" specjalizująca się w tematyce oświatowej, stwierdziła, że rząd PiS przed strajkiem przez długi czas ignorował postulaty nauczycieli i ich prośby o spotkania.

- Premier od stycznia do lutego był trzykrotnie proszony o spotkanie, potkał się tylko z "Solidarnością" - powiedziała.

Więcej o:
Komentarze (53)
Strajk nauczycieli. Nauczycielka Roku 2015: Nie chcę się tu rozpłakać, to trudne. Walczymy o naszą godność
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 17 razy 9

  Pis bolszewia uruchomiła cały swój aparat propagandowy żeby zdyskredytować nauczycieli i uderzyć w ich godność. Metody żywcem przeniesione z komuny.
  Tak samo kiedyś mówiono o kułakach, wrogach ludu, kapitalistach.
  Miała być czwarta Rzeczpospolita a jest drugi PRL.
  Brzydzę się tymi rozmodlonymi kłamcami.
  Mam nadzieję że wyzwolimy w jesiennych wyborach Polskę od kaczej targowicy, która tak jak pierwsza targowica prowadzi nasz kraj na dno.

 • pan.szklanka

  Oceniono 10 razy 6

  Obawiam się, że godność nauczycieli została zszargana w chwili wpuszczenia do szkół katechetów.
  Do tego momentu obowiązywały pewne zasady. Nie było różnych matematyk, w których raz Pi jest liczbą wymierną, drugi nie i wybór wersji pozostawiano w gestii rodziców.
  Teraz w ramach jednej szkoły możemy mieć katechetę katolickiego, który twierdzi że niepokalane poczęcie było, jak i katechetę zielonoświątkowego, który twierdzi że nie było. A płacimy obu.

 • pedagog_marcin

  Oceniono 7 razy 5

  @eskulapp
  Szanowny Panie, pracuję w szkole na 3/4 etatu jako nauczyciel kontraktowy, zarabiam 1370zl na rękę. Dojeżdżam do pracy około 45 minut. Wynajmuję mieszkanie za równowartość tej pensji i podejmuję się innych prac, żeby zapewnić sobie i żonie jakikolwiek standard życia. W czasie wakacji zdarza mi się podejmować dodatkowych prac zarobkowych. Wieczorami poświęcam 1-2h na sumienne przygotowanie się do zajęć oraz sprawdzanie prac. Jestem w stałym kontakcie z rodzicami, często podejmuję z uczniami trudne tematy, rozmawiamy o ich problemach, pomagam im je rozwiązywać oraz kreuję ich wrażliwość. Uczę ich pracowitości, dobrej postawy wobec ludzi, szacunku do starszych, pokory, wiary, motywacji do działań i szerzenia dobra.
  Naprawdę, nie wiem skąd wziął Pan te liczby oraz uważam, że przed napisaniem komentarza powinien się Pan doszkolić. Proszę nie pisać oszczerstw i nie robić zamieszania. Pana komentarz oraz użyte w nim słownictwo jest najlepszym przykładem tego jak w Polsce myśli się o nauczycielach. Jest to temat bardzo trudny i emocjonalny dla wszystkich pracowników oświaty, którzy jednocześnie kochają i nielubią swojej pracy. Osoby takie jak Pan powinny w czasie strajku powstrzymać się od złośliwych komentarzy i pozwolić walczyć ludziom o godność.
  Otwórz oczy Człowieku. Na pewno w kręgu bliższych lub dalszych znajomych masz nauczycieli, nie przeszkadzaj im, nie siej nienawiści.
  P.S Mam nadzieje, że jeśli piszesz takie komentarze za pieniądze to chociaż Tobie dobrze płacą.

 • lisamonika

  Oceniono 5 razy 5

  oszczedzanie pieniedzy na edukacje i na lecznictwo doprowadzilo do tego. Polityka rzadu zmierzajaca do eliminacji swiadczen dla spoleczenstwa.

 • antropoid

  Oceniono 8 razy 4

  ŻEBY polski nauczyciel czuł się godnie, to musi chyba wyjechać za granicę.
  Tutaj każda władza ma go za pariasa, potem się dziwić, że ten zawód nie ma poważania u uczniów, którzy doskonale widzą, jak politycy nauczycielami pomiatają - i dają im g...niane zarobki.

 • lisamonika

  Oceniono 3 razy 3

  Rzad doprowadzi ze bedzie wzrost drogich szkol prywatnych, a mniej szkol dostepnych dla wiekszosci dzieci. Bedziemy miec wiecej I wiecej ludzi nie edukowanych.

 • eskulapp

  Oceniono 13 razy 1

  4000-5000 zł za pół etatu to poniżej godności??? W dupach się co poniektórym poprzewracało. Wszystkich tych strajkujących powinno się wywalić na zieloną trawkę, bez prawa powrotu do zawodu! Mam nadzieję, że rząd się nie ugnie przed tymi żądaniami z kosmosu; dość już płacimy podatków!

 • dryl1

  Oceniono 8 razy -2

  No i po co dała się zmanipulować Broniarzowi ? Bo to co on teraz wyczynia , jacyś pedofile, zawieszanie na święta, nie promowanie świadczy , że chłopina się zagubił. Psychika za słaba.

 • Micro Blend

  Oceniono 3 razy -3

  Płaciłam nauczycielom gruby hajs za korki, bo w szkole to już nie nauczy, a po to jakoś łatwiej.
  120 zl/h i wy narzekacie, że nie ma pieniędzy?
  Teraz się inaczej myśli - macie rację. Nauczyciele nie mają nic wspólnego z dobrem ucznia, a jedynie z kasą.
  Brawo, brawo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX