Inicjatywa "Wolne Sądy" poparła protest nauczycieli. Opublikowano poradnik dla strajkujących

Inicjatywa "Wolne Sądy" stworzona przez prawników poparła strajk nauczycieli. Przygotowała ona krótki poradnik dla strajkujących nauczycieli, z którego mogą się dowiedzieć, co w świetle prawa oznacza strajk.

„Wolne sądy" to inicjatywa, którą stworzyli prawnicy sprzeciwiający się reformom sądownictwa. Inicjatorzy "Wolnych Sądów" są przeciwni upolitycznianiu wymiaru sprawiedliwości oraz nowemu systemowi dyscyplinarnemu, który stosowany jest wobec sędziów. Inicjatywa powstała w 2017 roku. 

"Nasza inicjatywa jest oddolna, nie wiążemy jej z żadną opcją polityczną. Nazwaliśmy stronę "Wolne sądy", bo to hasło powinno być na ustach każdego, komu nie są obojętne wartości takie jak wolność, równość i demokracja" - czytamy na stronie internetowej "Wolnych Sądów"

"Wolne Sądy" wspierają nauczycieli i tłumaczą, jakie prawa przysługują strajkującym

Wczoraj wieczorem "Wolne Sądy" wyraziły swoje poparcie dla strajku nauczycieli, publikując krótki materiał wideo, w którym radca prawny Katarzyna Sarek-Sadurska tłumaczy, jakie są zasady prawne strajku. Dowiadujemy się z niego, że nauczyciele, którzy chcą wziąć udział w strajku, muszą przyjść do szkoły, jednak w ramach strajku będą powstrzymywać się od wykonywania obowiązków zawodowych i nie mogą zostać zmuszeni poleceniem, aby podjęli się pracy.

Katarzyna Sarek-Sadurska podkreśliła także, że prawo do strajku przysługuje każdemu nauczycielowi, który jest zatrudniony w szkole i aby skorzystać z tego prawa, nie musi on być członkiem żadnego ze związków zawodowych. Co więcej, nauczyciel nie może zostać ukarany za przystąpienie do strajku, co oznacza, że nie można go zwolnić lub prowadzić przeciwko niemu postępowania dyscyplinarnego. Najgroźniejszą konsekwencją, która dotknie strajkującego nauczyciela, jest pomniejszenie wynagrodzenia o zapłatę za czas, w którym nauczyciel powstrzymywał się od wykonywania pracy.

Więcej o:
Komentarze (107)
"Wolne Sądy" poparły protest nauczycieli. Opublikowały wideo poradnik dla strajkujących
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 42 razy 30

  Utopią się w końcu pisie bolszewiki we własnym g... , którym od kilkunastu lat wszystkich obrzucają.
  I dobrze.
  Byle jak najszybciej.
  Motłoch do łopat i mioteł, a nie do władzy.

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 29 razy 25

  Czyli tak. pis.dzielskie trolle drą japy (bo "mordy" są zastrzeżone dla innych), by zwolnić nauczycieli. No to zwalniajcie. Nie takie cuda w ciągu jednej nocy przechodziły. Ale nie. Jednak nie zwolnić. Zostawić, no bo dzieci... no bo kto się dziećmi zajmie... Dobra, to będziemy drzeć japy, żeby zwolnić, może się przestraszą. Ale nie zwolnimy. No bo te dzieci....

  Czy naprawdę za złoty pis.dziesiont aż taki dobry towar można kupić? Żeby takie brednie wypisywać? No bo na trzeźwo to nikt normalny by tego nie wklejał...

 • caius1

  Oceniono 30 razy 24

  Porządni ludzie po kolei odwracają się od nazistowskich pisiorzystów. Zostaną im tylko łysi napakowani sterydami kinole.
  NiePiS

 • aa1000

  Oceniono 29 razy 23

  Brawo "Wolne sądy"
  Czekam na "Wolną prokuraturę", która objaśniłaby kogo można oskarżyć za :
  - przeprowadzenie reformy sądów i edukacji, bez rzetelnych analiz i pomijaniu opinii społecznych,
  - budowy przekopu na mierzei, lotniska w Radomiu i Baranowie, położenia stępki pod prom w Szczecinie, wydania pieniędzy na tzw. elektromobilność, kupno banku od Włochów, kupno obrazka z 0,5 mld zł, wydawanie pieniędzy przez fundacje rządowe.

 • saviour

  Oceniono 31 razy 23

  Tuczniki+ z pissu - dobrze wam tak

 • opt

  Oceniono 26 razy 16

  Kochany rządzie nie trzeba było kraść, to by wystarczyło przy takim prosperity jak głosicie 24 godziny na dobę, a nauczycielom się to należy za 18 godzin przy tablicy i na pozostałych czynnościach drugie tyle ( przygotowanie pomocy naukowych, sprawdzanie zadań klasowych, dyżury przed i w czasie lekcji, wycieczki, szkolenia , konferencje , zebrania , cała obudowa biurokratyczna)- wiem coś o tym, nie wytrzymałem, teraz w zakładzie mam czas na wszystko , na siku, na śniadanie, na plotki i nie boli mnie po pracy głowa z tego huku i pisku pociech

 • polakadam

  Oceniono 24 razy 16

  No i bardzo dobrze. Walić w pis jak w kaczy kuper.

 • Jacek D

  Oceniono 20 razy 14

  dorżnąć watahę. teraz albo nigdy! na co czeka budżetówka? urzędnicy? pracownicy sądów? do dzieła! wszyscy spisieni lub zastraszeni?!

 • andrew1507

  Oceniono 16 razy 12

  politycznie doprowadzimy do upadku kaczyzmu i pis już we wszystkich wyborach,
  dlaczego tylko pisiory mogą być "polityczni", to jest targowica moskiewska

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX