Strajk nauczycieli. Co z zasiłkiem, nieobecnościami? 6 pytań i odpowiedzi ws. protestu

W poniedziałek rozpoczął się strajk nauczycieli. Według Związku Nauczycielstwa Polskiego, w protest zaangażowało się ok. 80 proc. szkół w kraju, czyli ok. 40 tys. placówek. W związku ze strajkiem pojawia się wiele pytań i wątpliwości ze strony uczniów i rodziców. Postanowiliśmy na nie odpowiedzieć.

Strajk nauczycieli. Kiedy może się zakończyć?

Związek Nauczycielstwa Polskiego od początku zapowiadał, że strajk nauczycieli będzie bezterminowy. Przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz doprecyzował jednak w poniedziałek w Radiu ZET, że strajk potrwa "tak długo, jak nauczyciele uznają, że to jest ich suwerenna decyzja". - Formalnie organizatorem strajku jest każda zakładowa organizacja związkowa. Zarząd główny kształtuje to w sensie ustawowym, ale na pewno wola każdego zarządu oddziału ZNP jest tutaj najistotniejsza - dodał Sławomir Broniarz.

Czy odbędą się egzaminy gimnazjalne, ośmioklasistów i matury?

Egzamin gimnazjalny zaplanowany jest na dni 10-12 kwietnia, egzamin ósmoklasisty 15-17 kwietnia, a egzamin maturalny 6-25 maja. Rząd zapewniał dotychczas, że egzaminy odbędą się niezależnie od tego, czy strajk nauczycieli będzie w tych dniach kontynuowany. Minister edukacji narodowej Anna Zalewska podpisała rozporządzenia, które pozwalają na uzupełnienie składów zespołów egzaminacyjnych o nauczycieli np. spoza danej szkoły lub o osoby, które co prawda nie pracują jako nauczyciele, ale mają kwalifikacje nauczycielskich.

Szef KPRM Michał Dworczyk przyznał mimo to w poniedziałek w radiu TOK FM, że "w niektórych placówkach egzaminy mogą się nie odbyć". - Jest takie zagrożenie. Natomiast my zrobimy wszystko, żeby się odbyły we wszystkich szkołach. Sytuacja jest dynamiczna, więc mówienie dzisiaj jednoznacznie "tak" lub "nie" byłoby nie do końca odpowiedzialne - stwierdził.

Czy uczniom grozi nieobecność za niepojawienie się w szkole?

Część placówek uczestniczących w strajku organizuje zajęcia pozalekcyjne dla uczniów, np. w bibliotekach lub na świetlicach. Mimo to szkoły apelują do rodziców, by korzystali z tej możliwości tylko w wypadku, gdy nie mają z kim zostawić dziecka. Placówki, z którymi rozmawialiśmy, deklarowały, że nieobecność dziecka w szkole w trakcie strajku nie będzie liczona do końcowej frekwencji. Dla pewności warto takie potwierdzenie uzyskać w sekretariacie danej szkoły.

Dostaliśmy zdjęcie od jednej z czytelniczek Gazeta.pl. W dzienniku elektronicznym jej córki zaznaczono automatycznie, że uczennica jest nieobecna "z przyczyn szkolnych".

Gazeta.pl

Czy rodzic ma prawo do zasiłku, jeśli szkoła jego dziecka nie jest zamknięta?

Rodzicom w przypadku zamknięcia szkoły przysługuje zasiłek opiekuńczy na dziecko, które nie ukończyło ośmiu lat. Zasiłek opiekuńczy to 80 proc. wynagrodzenia. Wniosek o zasiłek rodzic składa u pracodawcy. Musi potwierdzić zamknięcie szkoły lub przedszkola i brak możliwości opieki nad dzieckiem przez inną osobę z rodziny. Jak dowiedzieliśmy się na infolinii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zasiłek nie przysługuje, jeśli szkoła nie jest zamknięta i zamiast lekcji organizowane są chociażby zajęcia zastępcze.

Czy nauczyciele dostają wynagrodzenie za czas trwania strajku?

Zgodnie z prawem, nauczycielowi nie przysługuje wynagrodzenie za dni, w których uczestniczy w strajku, nie traci jednak składek emerytalnych i zdrowotnych. To jednak nie oznacza, że nauczyciele zarobią mniej.

- Są rozwiązania, które tutaj można zastosować. Pieniądze potrącane za strajk zostają w szkołach i na przykład dyrektor danej placówki, w porozumieniu z organem prowadzącym, może je przekazać nauczycielom w formie np. nagrody na koniec roku szkolnego - tłumaczył w rozmowie z portalem Naszemiasto.pl Wojciech Szczęsny, wiceprezes Zarządu Okręgu ZNP w Koszalinie.

Czy rok szkolny zostanie przedłużony?

Jak poinformowała naszą redakcję rzeczniczka MEN Anna Ostrowska, obecnie resort nie rozważa takiego scenariusza.

Więcej o:
Komentarze (53)
Strajk nauczycieli. Co z zasiłkiem, nieobecnościami? 6 pytań i odpowiedzi ws. protestu
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 4 razy 4

  Ale się pisie trolle uwijają ;)

 • Jacek D

  Oceniono 8 razy 4

  Juhuuu!! 5 miesięcy wakacji od pisu! spodziewajmy się takiego komunikatu..

 • ajro

  Oceniono 7 razy 3

  Nagroda za strajk ! dobre . To tylko w Polsce buuhhhhhaaaaaaaa

 • mjunhy

  Oceniono 12 razy 2

  Społeczeństwo chce żeby nauczyciele więcej godzin pracowali a wtedy więcej zarobią.

 • remo29

  Oceniono 12 razy 2

  13 postów, z czego połowa (jak nie więcej), to pisowskie trolle za 2 zeta na zeszyt. Oj ptysie ptysie, zacznijcie odwiedzać pracuj.pl.

 • gab48

  Oceniono 3 razy 1

  @lob2
  Doskonale Cie rozumiem, ale w ten sposob wladze na calym swiecie probuja moralnie szantazowac swoich pracownikow. W ten sposob pisze sie o strajkach lekarzy, maszynistow, pielegniarek i pracownikow gospodarki komunalnej.

 • equino

  0

  "Czy rok szkolny zostanie przedłużony? Jak poinformowała naszą redakcję rzeczniczka MEN Anna Ostrowska, obecnie resort nie rozważa takiego scenariusza." - ciekawe na jakiej podstawie, czy szkoły będą zwracać pieniądze za ewentualne odwołania rezerwacji czy wyjazdów.

 • bigark

  Oceniono 9 razy -1

  Ludność Polski - 38,5mln - liczba lekarzy: 150 000 (ok 2,5/1000)
  Liczba uczniów - 5mln - liczba nauczycieli: 650 000 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  A po podwyżce będzie ich 1 000 000 !

 • bigark

  Oceniono 7 razy -1

  "Uczniowie i rodzice - ZA murem nauczycieli"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX