Burza po liście pani Moniki, przeciwnej strajkowi nauczycieli. "Budzę u pani odrazę, choć mnie pani nie zna"

Lawinę komentarzy wywołał list od pani Moniki z woj. wielkopolskiego, który opublikowaliśmy kilka dni temu. Czytelniczka jest przeciwna strajkowi nauczycieli, twierdzi, że niewielu z nich zasługuje na podwyżki. "Skoro ta praca jest taka przyjemna, skoro pensja jest adekwatna do przepracowanych godzin, to pytam, dlaczego wszyscy nie kształciliście się na nauczyciela?" - brzmi jeden z komentarzy.

Listy od czytelników i komentarze publikowane w Gazeta.pl nie odzwierciedlają stanowiska redakcji. Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

We wtorek opublikowaliśmy list od czytelniczki Gazeta.pl, pani Moniki z województwa wielkopolskiego, przeciwnej planowanemu strajkowi nauczycieli. Kobieta napisała m.in., że w trakcie swojej szkolnej edukacji trafiła "tylko na jednego nauczyciela z prawdziwego zdarzenia", pozostali mieli "wyżywać się na swoich uczniach" i być "niedouczeni".

"Nie popieram tego strajku, nie dałabym im złamanego grosza więcej" - dodała czytelniczka Gazeta.pl

List od pani Moniki wywołał wśród czytelników falę komentarzy pod artykułem, na profilu Gazeta.pl na Facebooku, a także w listach e-mailowych. Niektórzy przyznawali kobiecie rację.

Niestety, do tej pory trafiliśmy z moimi dziećmi na może trzech nauczycieli z powołania, którzy umieli i chcieli uczyć, nie narzekali wiecznie, jakie to dzieci niegrzeczne, że nie chcą się uczyć, że gadają, przeszkadzają. (...) Są nauczyciele dobrzy, naprawdę dobrzy, którzy potrafią przykuć uwagę dziecka, zainteresować go tym, co mają do przekazania, nie krzyczą, bo nie muszą, bo potrafią rozmawiać z dziećmi. I takim nauczycielom nie żałuję kasy, niech walczą i niech mają, ale to niestety jednostki. Bo uczyć to też trzeba umieć

- brzmiała jedna z opinii.

"Niewielu jest nauczycieli, którzy potrafią wykonywać swój zawód rzetelnie oraz przekazać swoją wiedzę uczniom w sposób interesujący oraz sprawdzający wiedzę danego ucznia. Niestety, ale dyktowanie słowo w słowo z podręcznika lub kazanie czytania podręcznika, gdzie w między czasie nauczyciel sprawdza klasówki, nie jest nauczaniem" - dodała inna z osób.

Uczę zawodu w szkole technicznej na prowincji. Poziom uczniów, którzy przychodzą, pod względem matematycznym to III klasa mojej podstawówki. A przecież przez 9 lat ktoś ich matematyki uczył... Nie potrafią obliczyć ułamków, równań z jedną niewiadomą i wielu innych podstawowych rzeczy. (...) Jeśli potrafię w trakcie zajęć douczyć dzieci podstaw, by zrozumiały jak zrobić kosztorys i obliczyć podstawowe belki, to co robiły panie w gimnazjum?

- napisał nauczyciel w e-mailu do redakcji.

Strajk nauczycieli. "Budzę pani odrazę, choć mnie pani nie zna"

W dyskusji pojawiło się jednak również wiele głosów osób, które stoją murem za nauczycielami i ich żądaniami podwyżek.

Skoro ta praca jest taka przyjemna, skoro pensja jest adekwatna do przepracowanych godzin, bo przecież nauczyciele pracują tylko 18 godzin i mają tyle wolnego, to pytam, dlaczego wszyscy nie kształciliście się na nauczyciela?

- czytamy w jednym z komentarzy.

"Trudno ocenić i zweryfikować pracę nauczyciela. Wiadomo, że w małej szkole trudniej będzie o olimpijczyka, niż w warszawskim liceum św. Jadwigi. Wielokrotnie pracując z dziećmi słabo rozwiniętymi, nie osiągniemy widocznych wyników, choćbyśmy sobie żyły powypruwali. Jak to wszystko zmierzyć? Jakimi narzędziami?" - brzmi inny z wpisów.

Wstrzymałabym się z tym uogólnianiem. Czy pani pójdzie strajkować za mnie? Nie, bo budzę pani odrazę, choć pani mnie nie zna. Ja mogę pisać tylko o sobie. Zwolnienia lekarskie? Ostatnie 3 dni w 2012 r. Od 2002 razem 16 dni. Praca od rana do nocy. W weekendy. W latach 80-tych nawet płacili za nadgodziny. W latach 90-tych przestali. Moje pobory są tylko o 1000 zł większe niż nauczyciela stażysty

- tak swoją sytuację opisuje w komentarzu nauczycielka.

"Skąd u pani, pani Moniko, ta umiejętność wysławiania się? Pisania, korzystania z komputera, mediów społecznościowych. Czyżby urodziła się pani z tymi wszystkimi umiejętnościami, czy może nabyła je przypadkowo w toku tych 12 lat edukacji - chociaż nie! Skoro jest Pani absolwentką uczelni, to mamy dodatkowe pięć lat i "podyplomówki", minimum trzy. To nauka! Nauka, którą ktoś Pani wyłożył, przedstawił, pomógł zrozumieć. Nawet jeżeli pani się tego będzie wypierać. Są ludzie, którzy pomogli poznać litery , poskładać w słowa i pokazali świat cyfr, w którym teraz pani rządzi" - czytamy w jednym z komentarzy.

Katastrofa w edukacji. Dzisiejsza "Gazeta Wyborcza" w formacie cyfrowym dostępna w Publio.pl >>

Więcej o:
Komentarze (598)
Strajk nauczycieli. Burza po liście pani Moniki. "Budzę u pani odrazę, choć mnie pani nie zna"
Zaloguj się
 • marc.pl

  Oceniono 160 razy 126

  Nic z naszego kraju nie będzie gdy atakowani są nauczyciele, lekarze, prawnicy natomiast pijany motłoch za 500+ i agresywni neofaszyści stają się siłą przewodnią narodu.

 • kemor234

  Oceniono 81 razy 57

  Podtrzymuję, że żadna "pani Monika" nie istnieje.
  Zarówno forma, jak i treść tego pożal się boże "listu" mogą wskazywać na prowokację, w celu zdyskredytowania zawodu nauczyciela.

 • stachkaz47

  Oceniono 54 razy 42

  Gdy komuś źle życzyłeś mówiło się stare przysłowie
  " OBYŚ CUDZE DZIECI UCZYŁ"
  Tego życze serdecznie tej mądrej MONICE.
  OBYŚ zaznała tego "lekkiego" chleba.

 • egalite11

  Oceniono 43 razy 35

  Szkoły , przedszkola to jeden wielki problem i nie chodzi tylko o wynagrodzenie. Z moją wnuczką przerobiłem program nauczania od klasy 1 do 8. Programy nauczania to totalne dno. Potrzebna jest głęboka reforma programów i nauczycieli. Jednocześnie wynagrodzenia i program. Dobry nauczyciel musi dobrze zarabiać. Trudno ale trzeba od tego zacząć, będą przychodzić nowi nauczyciele dobry zostaje kiepski odchodzi, żadnych kart gwarantujących przywileje i zatrudnienie. Proste, ale by tak zrobić zawód nauczyciela musi mieć prestiż i dobre wynagrodzenie. Dałbym więcej niż 1000 bo wykształcona młodzież to nasza przyszłość, dzisiaj znaczne większe dochody generuje głowa a nie ręce.

 • fakiba

  Oceniono 53 razy 31

  Becia przebrała się za panią Monikę i sieje propagandę , oj nie ładnie

 • uo.rety

  Oceniono 44 razy 26

  Pani Monika ma rację!
  Jej nauczyciele byli nic nie warci, skoro nie wytłumaczyli jej, że utrzymywanie płac nauczycieli na poziomie głodowym prowadzi tylko do ciągłego pogarszania jakości ich pracy.

 • niety

  Oceniono 32 razy 24

  Czy każdy nauczyciel musi być wspaniały, pełen pasji, oddany dzieciom?!Czy wszyscy lekarze tacy są-nie, dziennikarze-nie,prawnicy, politycy (?!?) a może rodzice tacy są- niestety nie.. A jeśli ktoś faktycznie się się wyróżnia otrzymuje adekwatne wynagrodzenie. Nauczyciel zaś musi wspaniale uczyć niewspaniałe dzieci niewspaniałych rodziców... Trzeba dodać -uczyć wszytkiego. Wszyscy jesteśmy tacy naj, że nagle takie mamy oczekiwania?Jakiś nie widać niestety.
  Całym sercem popieram nauczycieli, wstańcie z kolan, nie pozwólcie się poniżać!

 • robertqq

  Oceniono 35 razy 23

  moja żona jest polonistka.oprócz niby 18 godzin ( bo sa jeszcze spotkania, konsultacje, rozmowy z uczniami i rodzicami, szkolenia, wyjścia na kulture) w roku szkolnym na okrągło jest nie tylko poprawianie prac ( uczy 4 klasy to około 120 osób) ale też przygotowanie do zajęc i biurokracja-statystki, dziennik elektroniczny.w roku szkolnym to weekendów wolnych jak na lekarstwo, w ferie - jeden tydzień, drugi poprawianie prac.na konto w poniedziałek wpłynelo 3104,00 PLN ( po 27 latach pracy ) i wielu nagród dyrektorskich, kuratoryjnych i samorzadowych. pasja..za dobre słowo od ucznia.i gdyby nie krzyk , ze nie ma kasy w budzecie, a nagłe rozdawnictwo , i budzet jednak pełny pewnie by nigdy nie strajkowała...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX