Minister Szumowski zapowiada zmiany na SOR-ach. Triaż w kolejkach i raporty z czasu oczekiwania

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział zmiany w funkcjonowaniu Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w całym kraju. Zostanie wprowadzony tzw. "triaż", czyli system oceny stanu pacjentów i podziału ich w w kolejce oczekujących. Niedługo będą też znane wyniki kontroli SOR-ów na Śląsku, gdzie w ostatnich tygodniach doszło do dużych zaniedbań.

Zmiany mają wejść w życie od października na największych SOR-ach w Polsce. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że zostanie tam wprowadzony system oceny stanu zdrowia pacjentów (tzw. system triażowy), w ramach którego pacjenci będą dzieleni na bardziej chorych, chorych i lekko chorych, a następnie kierowani odpowiednio na czerwoną, pomarańczową, zieloną lub niebieską linię postępowania. Dotychczas w wielu szpitalach takiego systemu nie ma, a pacjenci - niezależnie od swojego stanu - są na izbach przyjęć traktowani jednakowo.

SOR-y Polsce do kontroli. Po ostatnich tragediach na izbach przyjąć

Obecnie nie ma danych, jaki jest czas oczekiwania na poszczególnych izbach przyjęć w Polsce. Szumowski zapowiedział, że ma to zmienić elektroniczny system TOPSOR, który monitoruje ruch pacjentów. -Trwa pilotaż tego systemu, a od października będzie on wprowadzony w całej Polsce. Oznacza to, że każdy SOR będzie musiał raportować jaki jest okres oczekiwania - zapowiedział minister zdrowia. - Będą też szkolenia dotyczące triażu, prowadzone przez oddziały wojewódzkie NFZ - dodał.

Szumowski potwierdził też, że czeka na wyniki kontroli szpitali na Śląsku, gdzie ostatnio doszło do tragedii i poważnych zaniedbań na izbach przyjęć. W Sosnowcu zmarł 39-letni pacjent, któremu wcześniej przez kilka godzin nie udzielono pomocy na izbie przyjęć, a w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu 21-letnia kobieta w ciąży została przeniesiona z SOR-u na pododdział udarowy dopiero wówczas, gdy jej stan bardzo się pogorszył. Z kolei na izbie przyjęć Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej młoda kobieta, mimo silnego bólu, przez kilkadziesiąt minut nie otrzymała pomocy i zemdlała - zdarzenie zarejestrowali na filmie inni pacjenci. 

- Poprosiłem o przeprowadzenie kontroli całego procesu postępowania z pacjentami, które skończyły się takimi tragediami. Niedługo będziemy mieli wyniki kontroli i będziemy wiedzieli gdzie był błąd i dlaczego tak się stało - zaznaczył minister zdrowia.

Więcej o:
Komentarze (153)
Minister Szumowski zapowiada zmiany na SOR-ach. Triaż w kolejkach i raporty z czasu oczekiwania
Zaloguj się
 • teo339

  Oceniono 53 razy 43

  To pan minister nie wiedział co się dzieje na SOR-ach????
  Dopiero musiało dojść do kilku zgonów, żeby się zainteresował???
  A pan minister nie czuje się odpowiedzialny za to co się stało?

 • remo29

  Oceniono 39 razy 33

  No przecież zawierzył wszystko matce boskiej. Co, nie działa? Może ją oszukali, jak wszystkich i kasy nie dostała?

 • domektomek

  Oceniono 45 razy 33

  Pracuję na SOR-ze , który wprowadził triaż.
  Jest on wąskim gardłem SOR, gdyż każdy pacjent który zgłosi się do szpitala misi przejść przez triaż, a prowadzi go jedna osoba.
  Co się dzieje ?
  Okres oczekiwania wydłużył się.

 • oloros11

  Oceniono 28 razy 24

  litosci - tam brak wszystkiego - Ludzi t`k lekarzy jak irtownikow, pielegniartek ,
  na calym szanujacym sie swiecie Sor to jest jak sala diagnostyczna z caloscia badan plus sale operacyjne o kazdych mozliwosciach
  ale wszystko zacyzna sie od ludzi - tych nie ma - i co gorsze nie bedzie
  zadne systemy oceny trize smarze i inne medialne bzdety nie pomoga - szkoda czasu - bo to sa jeszcze jedne kroki administrayjne - narzedzia do bicia - tuylko nie ma juz kogo bic

 • kasmajor

  Oceniono 29 razy 23

  Przecież już prawie 4 lata temu mówili, że wiedzą jak zmniejszyć kolejki. Znali rozwiązanie! Po czym przez trzy lata nie mogli sobie przypomnieć, co to było. A teraz wprowadzają system, który bez dodatkowego personelu (czyli pieniędzy) NIC NIE DA! PiS już całkowicie dorżnął służbę zdrowia, ale dopóki pisi wyborca nie zachoruje, to jest karmiony bajkami z TVPiS, że polska służba zdrowia jest najlepsza od czasów Jagiellonów i jest pięknie i wspaniale, mimo że PO tyle kradło. Gdyby do pisowskiej gawiedzi dotarły te wszystkie informacje o przekrętach, zaniedbaniach i marnotrawieniu naszych pieniędzy, to wtedy na SOR czas oczekiwania wzrósłby do 48 godzin.

 • tonieemail

  Oceniono 22 razy 16

  SOR pokazują że państwo PiS jest państwem teoretycznym i nic się nie zmieniło. Dopiero tragedia i to nie jedna zmuszą miłościwie nam panującą władze do podjęcia działań.

 • pfm69

  Oceniono 22 razy 16

  Nie dziej się dobrze... Proponuję, żeby pan minister i paru wice z dyplomami wzięło kilka dyżurów.... i to będzie najlepsza kontrola!!!

 • 13sw

  Oceniono 19 razy 15

  Triaż to chyba już wszędzie jest na SOR-ach...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX