Poznań. Ponad milion kierowców przekroczyło prędkość. To dane z 3 miesięcy. Tylko z jednej kamery

Mimo że Poznań nie korzysta z fotoradarów, które kupił kilka lat temu, urządzenia te wciąż zapisują nagrania z miejskich dróg. Jedno z urządzeń zarejestrowało w ciągu 3 miesięcy ponad milion kierowców przekraczających prędkość

Kilka lat temu samorząd miasta Poznań zakupił system inteligentnego zarządzania ruchem drogowym wraz z 20 kamerami rejestrującymi przejazdy na czerwonym świetle oraz sześcioma fotoradarami. Cały system zamontowano w 2015 roku, jednak przepisy się zmieniły i decyzją Sejmu odebrano samorządom prawo do wykorzystywania urządzeń nadzoru nad ruchem drogowym. Miasto nie może więc korzystać z nagrań z kamer, jednak te wciąż rejestrują, co dzieje się na poznańskich drogach - informuje portal brd24.pl

Poznań. Jedna kamera zarejestrowała w trzy miesiące milion kierowców przekraczających prędkość

Dane z kamer zapisywane są na serwerze, gdzie przechowywane są około cztery miesiące. Po tym czasie nagrania nadpisywane są nowymi informacjami o ruchu drogowym. Dziennikarze brd24.pl skontaktowali się z firmą serwisującą system i otrzymali dane z ostatnich kilkunastu tygodni. Okazało się, że statystyki dotyczące przekraczania prędkości przez kierowców są przerażające.

Kamera na ul. Dąbrowskiego w Poznaniu zarejestrowała w sumie aż 1 098 285 pojazdów, których kierowcy przekroczyli dozwoloną prędkość o co najmniej 11 km/h. Niektórzy z nich jechali jednak znacznie szybciej.

Sprzęt zarejestrował 14 132 auta, które przekroczyły dopuszczalną prędkość o 50 km/h. Niechlubny rekord należy jednak do kierowcy, który pędził z prędkością 207 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie  do 50 km/h. Ten sam pojazd został zarejestrowany przez kamerę na ul. Dąbrowskiego aż 82 razy.

Dane te pokazują, że kierowcy w Poznaniu przekraczają prędkość na masową skalę. W ciągu 3,5 miesiąca kamera "przyłapała" tysiące kierowców, którzy we wspomnianym miejscu jechali z prędkością:

 • 81-90 km/h – 132 740 pojazdów
 • 91-100 km/h – 48 123 pojazdów
 • 101-110 km/h – 10 305 pojazdów
 • 111-120 km/h – 3 162 pojazdów
 • powyżej 121 km/h – 1 052 pojazdów

Jak informuje brd24.pl, firma serwisująca kamery i  system wielokrotnie zgłaszała skalę problemu zarówno samorządowi, jak i policji oraz Inspekcji Transportu Drogowego. Do dnia dzisiejszego nikt nie skorzystał z danych zarejestrowanych przez kamery i nie ukarał jadących z szaleńczą prędkością kierowców. 

Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W Polsce osoby ze spektrum zaburzeń autyzmu wspiera Fundacja JiM. Dzisiaj wspólnie z AXN zachęcamy do wspierania zbiórki fundacji na rzecz pomocy osobom ze spektrum autyzmu oraz budowanie świadomości i tolerancji wśród Polaków. Ty też możesz pomóc, szczegóły znajdziesz tutaj.

Więcej o:
Komentarze (112)
Poznań. Ponad milion kierowców przekroczyło prędkość. To dane z 3 miesięcy
Zaloguj się
 • gregman77

  Oceniono 17 razy 17

  na dąbrowskiego przy kamerach akurat jest dwupasmówka w obie strony rozdzielona barierkami, nie ma przejść dla pieszych. I nie ma tam ograniczenia do 50km/h, tylko do 70km.

 • remo29

  Oceniono 24 razy 16

  Nie ponad milion kierowców, bo chyba dzieci w Poznaniu nie jeżdżą, tylko ponad milion razy przekroczono prędkość. Chyba, że Poznań się ostatnio rozrósł i ma z 5-6 mln mieszkańców, to przepraszam.

 • baby1

  Oceniono 47 razy 13

  Jeżeli "kamera zarejestrowała w trzy miesiące milion kierowców przekraczających prędkość", to tylko oznacza tyle, że to ograniczenie prędkości nie ma sensu.

 • ibanalyst

  Oceniono 56 razy 10

  no dobra a ile w tym czasie było wypadków z winy kierowców na tym odcinku drogi? Może ograniczenie do 50 km/h jest kompletnie bez sensu, co z resztą nie byłoby niespodzianką

 • ziggybam

  Oceniono 21 razy 9

  Czy kogoś dziwi wzrost piractwa drogowego? Skoro prezydent i premier mogą bezkarnie łamać konstytucję przez lata, czują się świetnie i mają społeczne poparcie, a "zwykły poseł" może bezkarnie pluć z mównicy na innych i robić przekręty bez ryzyka wszczęcia śledztwa - to dlaczego Kowalski ma nie czuć się świetnie łamiąc jakieś tam przepisy drogowe?

 • mst

  Oceniono 18 razy 8

  milion? a ile było z tego powodu wypadków w tym miejscu?

 • poppers68

  Oceniono 20 razy 8

  Kochane media, nie manipulujcie informacjami.
  Warto zweryfikować otrzymane informacje.
  W opisanym miejcu mamy arterię 2 pasmową w jedną stronę. Brak chodnika a zabudowania to domki jednorodzine odzielone szerokim pasem zieleni i ....dodatkową własną jezdnią wzdłóż wspomianych 2 pasów w jedną stronę.
  Mało tego, mamy tam ograniczenie na całym odcinku do 70 km/h i ponad kilometrowy całkowcie prosty odcinek - jak wspomniałem : bez chodnika, bez przejść dla pieszych i tak dalej.
  NO, KURCZĘ - SPRAWDZAJCIE INFORMACJE ZANIM DACIE TEMAT NA GŁÓWNĄ, DOBRZE?

 • dziuraweportki

  Oceniono 19 razy 7

  Na podstawie jakich przepisów ta firma korzysta z tych urządzeń, zbiera i analizuje dane ?

 • pawelekok

  Oceniono 9 razy 7

  Inni komentują, że tam jest ograniczenie do 70 na godzinę. A z samego artykułu wynika, że faktycznych przekroczeń o ponad 10 km/h było nie ponad milion tylko trochę ponad 195 tys. Z czego ponad 20 km/h ok. 63 tys.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX