Dr Mirosław Oczkoś o paleniu książek przed kościołem: Są trzy możliwości

- Są trzy możliwości. Poważna jest taka, że jednak ktoś oszalał. I tutaj zgadzam się z ojcem Ziębą, że to naprawdę woła o pomstę do nieba - tymi słowami ekspert ds. wizerunku Mirosław Oczkoś skomentował palenie książek przed gdańskim kościołem w rozmowie z Gazeta.pl.

Dr Mirosław Oczkoś skomentował sprawę palenia "zakazanych" książek (m.in. "Harrego Pottera i Zmierzchu"), które urządzono w ramach rekolekcji przed jedną z parafii w Gdańsku. Jak stwierdził, są trzy możliwości na wytłumaczenie tej sytuacji, ale tylko jedną z nich można uznać za poważną.

- Są trzy możliwości. Pierwsza możliwość jest taka, że zebrali się ludzie, którzy nienawidzą słowa pisanego i są za e-bookami. Druga - że to grupa inicjatywna, która chce wprowadzić do podstawy programowej zapomnianą książkę "Młot na czarownicę" - mówił Oczkoś. 

A poważna jest trzecia możliwość, że jednak ktoś oszalał. I tutaj zgadzam się z ojcem Ziębą, że to naprawdę woła o pomstę do nieba. Bo tłumaczenie rzecznika kurii [że "przekaz był dobry, a forma zła" - red.] jest kuriozalne. Parafrazując innego klasyka - nie idźcie tą drogą

- ocenił.

Oczkoś w rozmowie z Gazeta.pl skomentował też sprawę "taśm Kaczyńskiego" i wizerunku Jarosława Kaczyńskiego, który - jego zdaniem - jest konsekwentnie kreowany przez Prawo i Sprawiedliwość.

-  Kaczyński to biznesmen pełną gębą. A jego wyznawcy mówią, że jest biedny i skromny. Lepiej grać sierotę trochę, w za ciasnych butach i dziurawych skarpetkach, nieinteresującego się pieniędzmi, a na boku robić swoje - mówił.

Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W Polsce osoby ze spektrum zaburzeń autyzmu wspiera Fundacja JiM. Dzisiaj wspólnie z AXN zachęcamy do wspierania zbiórki fundacji na rzecz pomocy osobom ze spektrum autyzmu oraz budowanie świadomości i tolerancji wśród Polaków. Ty też możesz pomóc, szczegóły znajdziesz tutaj.

Więcej o:
Komentarze (170)
Dr Mirosław Oczkoś o paleniu książek przed kościołem: Są trzy możliwości
Zaloguj się
 • wpm1

  Oceniono 78 razy 76

  Tłumaczenie rzecznika kurii, że "przekaz był dobry, a forma zła", brzmi zupełnie tak samo jak wypowiedź pewnego biskupa o tym, że to dzieci same wpychają się księżom na kolana...

 • antropoid

  Oceniono 62 razy 58

  NIE MA trzech możliwości.
  Jest tylko jedna, którą wyraźnie widać - powrót faszyzmu pod hasłami "chrześcijańskich wartości" i "tradycji".
  Klechy dostały w tym państwie wszystko, a teraz zachłanność doprowadziła ich do ściany i nie cofną się juz przed niczym.

 • niezalany

  Oceniono 43 razy 43

  mi palenie książek kojarzy się tylko z jednym - faszyzmem... może dlatego że ja chodziłem do szkoły przed reformą pis

 • jael53

  Oceniono 37 razy 37

  Poważnie brałabym pod uwagę możliwość czwartą - rozzuchwalenie tak wielkie, że pozwala na ostentacyjny powrót do tradycji. Tylko niech potem Duda nie narzeka, że "politycy oczerniają Polskę za granicą".

 • chi-neng

  Oceniono 41 razy 37

  "A poważna jest trzecia możliwość, że jednak ktoś oszalał. I tutaj zgadzam się z ojcem Ziębą, że to naprawdę woła o pomstę do nieba. Bo tłumaczenie rzecznika kurii [że "przekaz był dobry, a forma zła" - red.] jest kuriozalne. Parafrazując innego klasyka - nie idźcie tą drogą"
  -----
  OSZALAŁ I OSZALELI!
  Problem leży w tym, że to NIE JEDNOSTKA OSZLAŁA, ale także jej wielbiciele i zwolennicy.

 • xorock

  Oceniono 32 razy 32

  Książka która w końcu oderwała dzieciaki od komputera i telefonu i zachęciła do zapoznania się z tradycyjną pisaną formą jest piętnowana przez KK. To co kolejne? Cała fantastyka - może spalmy Wiedźmina, Władcę pierścieni czy cykl Ziemiomorze. O powieściach Pratchetta już nawet nie wspominając. Gdzie jest granica i kto ją ustala? Niewykluczone że zaraz będzie palona biblia jako zbiór fantastycznych powieści.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 33 razy 31

  Rzeczywiście forma była niedopuszczalna!
  Powinien być profesjonalny stos z drewna. Po skropieniu go olejami świętymi kapłan powinien go podpalić od świecy liturgicznej.
  Potem wspólna modlitwa.
  Następnie piękni niebieskoocy blond ministranci powinni podbiegać wdzięcznie w swych półprzeźroczystych komeżkach do poukładanych książek i podać, klękając, kapłanom którzy z miłością w oczach odbiorą książkę i wrzucą w ogień ten bezecny przedmiot.
  W tle powinien śpiewać żarliwe pieśni chór parafialny, chóry innych stowarzyszeń.
  Rozmodlony tłum powinien cały czasz klepać zdrowaśki.
  I dopiero wtedy byłoby poprawnie.
  Zawsze można było zrobić retransmisję na całą Europę w celu jej rechrystianizacji.
  Brytyjczycy też przestaliby kłócić się o brexit, a pojednaliby się i wywalili niebezpiecznych imigrantów do swoich krajów. A przyjęliby spokojnych mieszkańców Azji, którzy spokojnie pracowaliby i nie wywoływaliby burd w całej UK.

 • remo29

  Oceniono 28 razy 28

  Niech palą, niech czczą pedofila Jankowskiego, niech się klepią po pleckach z nacjololo, niech wyciągają forsę na święcenie chodników, kratek ściekowych, toi-toiów, nikt tak nie działa na rzecz państwa świeckiego, jak ci pazerni dewianci.

 • stachkaz47

  Oceniono 27 razy 27

  DO palenia tych książek sprowadzono dzieci-- ministrantów.
  TO jest karygodne-jak kościół potrafi demolować psychik.ę dziećka.
  TYM powinien zająć się PROKURATOR.
  TO JAWNA DEPRAWACJA DZIECI.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX