Sędzia TK Grzegorz Jędrejek został członkiem PKW. Organ na razie bez przewodniczącego

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Grzegorz Jędrejek, decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, został członkiem Państwowej Komisji Wyborczej. W piątek wygasło członkostwo dotychczasowego przewodniczącego Komisji sędziego Wojciecha Hermelińskiego, w związku z ukończeniem przez niego 70 lat.

Nowym członkiem Państwowej Komisji Wyborczej został sędzia Trybunału Konstytucyjnego Grzegorz Jędrejek. Sędziego w skład PKW powołał prezydent Andrzej Duda. W piątek wygasło bowiem członkostwo dotychczasowego przewodniczącego PKW sędziego Wojciecha Hermelińskiego, w związku z ukończeniem przez niego 70 lat.

Dołączenie sędziego Grzegorza Jędrejka do składu PKW nie oznacza, że automatycznie zastąpi on Wojciecha Hermelińskiego na funkcji przewodniczącego Komisji.

- Wybór przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej jest kompetencją wszystkich członków Komisji. A to oznacza, że osoba dokooptowana do składu PKW, będzie w tym pierwszym kroku jej członkiem. Natomiast, kto zostanie przewodniczącym Komisji, o tym zdecydują sędziowie-członkowie PKW - tłumaczył w rozmowie z Polskim Radiem rzecznik Krajowego Biura Wyborczego Wojciech Dąbrówka.

Grzegorz Jędrejek ma 46 lat. W lutym 2017 r. został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Od 7 lat jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i kierownikiem Katedry Postępowania Cywilnego.

PKW. Kto po Wojciechu Hermelińskim?

W myśl regulaminu PKW, nowy szef powinien zostać wybrany "niezwłocznie", choć bez wskazania terminu. Według nieoficjalnych informacji, faworytem do objęcia funkcji przewodniczącego jest sędzia Zbigniew Cieślak.

Obecnie, w skład Państwowej Komisji Wyborczej wchodzi po 3 sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazywanych przez prezesów tych sądów. Kadencja członka PKW trwa 9 lat, ale wygaśnięcie członkostwa przed jej upływem może nastąpić m.in. w przypadku ukończenia 70 lat przez członka Komisji.

Sposób wyboru członków Państwowej Komisji Wyborczej zmieni się po jesiennych wyborach parlamentarnych. - Po jednym członku PKW wskażą prezesi Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Konstytucyjnego, natomiast pozostałych siedmiu członków wybierze Sejm - wyjaśnił rzecznik KBW.

Więcej o:
Komentarze (20)
Sędzia TK Grzegorz Jędrejek został członkiem PKW. Organ na razie bez przewodniczącego
Zaloguj się
 • jackanapes

  Oceniono 19 razy 19

  Nic a nic nie ujmując ‘dobrej sławie’ sędziego Jędrejka pragnę zauważyć, że przyjmuje nominację z rąk facecika, który prędzej czy później stanie przed niezależnym sądem i mam nadzieję opuści salę rozpraw jako skazany.
  Rekomendacja towarzyszki Wolfangowej nie będzie tu miała większego znaczenia.

 • andree111111

  Oceniono 15 razy 13

  Już niedługo przyjdzie taki czas, czas rozliczeń ze zdrajcami Konstytucji, ze sługusami Kaczyńskiego i ZZ. Z miernotami w garniturkach. Będzie głośno, będzie się działo. Trzeba tylko iść do urn i odsunąć od władzy tych zaprzańców i karierowiczów.

 • stef0909

  Oceniono 13 razy 13

  To niemota pomógł plastusiowi w ułaskawieniu szczurów z CBA - powrócimy do sprawy ćmoku!

 • montagnes44

  Oceniono 15 razy 13

  Bolszewicy już dawno odkryli, że nie ważne kto głosuje, ważne kto liczy głosy....Pisbolszewia wprowadza to w życie.

 • yuo7leo9

  Oceniono 11 razy 9

  Długo nie pożyje. 46 lat, tusza hipopotama, gęba czerwona - lubi zjeść i wypić. Przewiduję rychły udar

 • ziggybam

  Oceniono 7 razy 5

  Zwróciliście uwagę, że dziś ani w portalach, ani w programach informacyjnych nie było prawie żadnych żartów primaaprilisowych? Rzeczywistość państwa PiS przerasta wszelki zmyślony absurd: polityczny tłuścioch wchodzi do PKW, CBA ukrywa sekstaśmę pisowskiego dygnitarza, książki o Harrym Potterze i afrykańskie amulety palone przez księdza, a dzisiejsza popłuczyna po Solidarności blokuje członkom Solidarności z lat 80. udział w obchodach rocznicy 4 czerwca, twierdząc że 4 czerwca to rocznica zdrady... i organizując własne jej obchody.
  No, wymyślcie polityczne dowcipy, które mogą to wszystko pobić!

 • madznun

  Oceniono 6 razy 4

  Dość już tych spaślaków.

 • kuba161048

  Oceniono 5 razy 3

  Jest koryto znalazł się i wieprz.

 • lubicz56

  Oceniono 5 razy 3

  Ta Monia lat 24, to musi być jakaś straszna pokraka. Od tygodni, dzień w dzień, szuka faceta i... nic. Nadal szuka :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX