Strajk nauczycieli. Co zrobić z dzieckiem, jeśli szkoła będzie zamknięta?

Jeżeli sytuacja się nie zmieni, strajk nauczycieli rozpocznie się już za tydzień. Co mogą zrobić rodzice dzieci, których szkoły zostaną zamknięte? Czy konieczne będzie branie urlopu na żądanie?

Jeżeli nauczyciele i rząd nie dojdą do porozumienia, strajk nauczycieli rozpocznie się 8 kwietnia i potrwa do odwołania. W referendum przeprowadzonych w szkołach, aż 15 549 placówek poparło ogólnopolski strajk nauczycieli. Na chwilę obecną wszystko wskazuje na to, że dialog między ministerstwem edukacji i przedstawicielami związków zawodowych reprezentujących nauczycieli nie przyniesie konsensusu. Co w tej sytuacji stanie się z dziećmi? Kto się nimi zaopiekuje?

Strajk nauczycieli. Które placówki będą zamknięte? 

To, czy dana szkoła będzie zamknięta, zależy od tego, ilu pracowników danej placówki będzie strajkować. Dowiemy się tego nie wcześniej niż 3 kwietnia, a więc na pięć dni przed planowanym strajkiem, kiedy dyrektorzy placówek oświatowych usłyszą, czy komitety strajkowe przystąpią do strajku i ilu pracowników odmówi pracy w kolejnych dniach.

Jeżeli okaże się, że strajk poparło 100 proc. nauczycieli, dyrektor nie będzie miał wyjścia i zamknie szkołę. Jeżeli jednak część nauczycieli zbojkotuje strajk, możliwa będzie organizacja opieki na świetlicy. Należy jednak pamiętać, że tak naprawdę dopiero w dniu rozpoczęcia strajku pewne będzie to, jak wygląda sytuacja - dopiero 8 kwietnia nauczyciele będą podpisywać listy strajkowe i stanie się jasne, jaka część pracowników szkół przystąpi do strajku.

Strajk nauczycieli - co zrobić z dzieckiem, gdy szkoła będzie zamknięta?

Samorządy starają się przygotować na najgorsze i zorganizować ewentualną pomoc w opiece nad dziećmi poza placówkami oświaty, jednak bez znajomości skali problemu trudno będzie im zagwarantować, że zorganizują opiekę dla wszystkich potrzebujących tego uczniów. Co w takiej sytuacji mogą zrobić rodzice? Mogą składać u pracodawców odpowiednie wnioski o zasiłki opiekuńcze i sami zaopiekować się dziećmi. 

Prawo do usprawiedliwionej nieobecności w pracy i zasiłku opiekuńczego daje rodzicom oraz opiekunom ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Dzięki temu przepisowi rodzice w sytuacji nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola lub szkoły rodzice mogą opiekować się dziećmi maksymalnie 60 dni w roku. Przepis ten dotyczy rodziców dzieci, które nie ukończyły ósmego roku życia. Aby skorzystać z takiej możliwości, rodzic musi przedstawić pracodawcy zaświadczenie o zamknięciu danej placówki. 

Więcej o:
Komentarze (99)
Strajk nauczycieli. Co zrobić z dzieckiem, jeśli szkoła będzie zamknięta?
Zaloguj się
 • antykonformista

  Oceniono 13 razy 9

  W przypadku dzieciaków 7-8 lat, jest to faktycznie jakiś problem i niedogodność dla rodziców. Mnie jednak bardziej ciekawi, czy trafią się rozhisteryzowani rodzice nastolatków, którzy w obawie że ich "pociecha" lat 15-16 będzie sama w domu, postanowią jednak zwolnić się z pracy na tę okoliczność.

  To się rzecz jasna wydaje śmieszne i żenujące, ale zapewniam Was: takich porytych rodziców jest w naszym kraju minimum kilka tysięcy. I coś czuję, że kilkuset z nich nie oprze się pokusie...

 • polakadam

  Oceniono 21 razy 7

  Można dzieci podrzucić do Sejmu do pilnowania. Albo do biur poselskich pisowców.

 • sykstus_7

  Oceniono 12 razy 6

  BARDZO proste rozwiązanie sprawy:
  - zlikwidować MEN i kuratoria
  - zlikwidować finansowanie szkolnictwa z budżetu
  - sprywatyzować szkoły
  - zlikwidować przymus szkolny

 • keram2225

  Oceniono 17 razy 5

  całkowicie popieram strajk nauczycieli. Jak rząd ma na 500+ i 13-tą emeryturę, to ma też na nauczycieli.
  Ze co? że nie ma? No to się okaże. Rząd rozdaje tylko tym co mają realną siłę polityczno - wyborczą, zatem nauczyciele pokażą, że taką siłę też mają.
  663 mln już się "znalazło", to znajdzie się i 15 mld

 • jolars1

  Oceniono 7 razy 5

  Ja wiedziałam co zrobić z wolnym czasem (wagary) nawet gdy szkoła nie strajkowała. Dla was to problem?

 • kotbehemot6

  Oceniono 4 razy 4

  Przepis mówi o "nieorzewidzianym" zamknięciu placówki. Nie wiem jak mozna nazwac nieprzewidzanym zamknięcie szkoły jezeli zapowiadane jest przynajmniej od miesiaca. Zasiłek opiekunczy wynosi 80% i nie jest spowodowany jakimś trudnym do okiełznania czynnikiem zewnetrznym jak choćby choroba. Pójście na zasiłek opiekuńczy może przybrac forme epidemii...widze radośc pracodawców jak mu umknie na opieke połowa obsady..... No cóż, ale w świetle tego,ze ma sie poprawic sytuacja dzieci bo nauczyciele zaczna więcej zarabiać to spx :))))))

 • duath

  Oceniono 20 razy 4

  Dać księdzu na przechowanie, jestem więcej niż przekonany, że to najlepsza opcja.
  W końcu nic się nie nadaje tak na niańkę, jak katolicki klecha. xDD

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX