Śmierć pacjenta na SOR-ze. Wiceminister zdrowia chce kontroli oddziałów w całym woj. śląskim

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko zwróciła się do wojewody śląskiego o kontrolę Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w województwie. To reakcja na śmierć pacjenta, który na pomoc czekał 9 godzin.

18 marca 2019 roku 39-letni pacjent trafił na SOR w Szpitalu Miejskim w Sosnowcu z zatorem w nodze. Pomimo bardzo poważnego stanu, na swoją kolej czekał 9 godzin. Zanim lekarze przyszli mu z pomocą, zmarł. O sprawie poinformowała za pośrednictwem Facebooka jego szwagierka. Zainteresowały się nią nie tylko media, ale też Narodowy Fundusz Zdrowia, który zapowiedział kontrolę, oraz Prokuratura Rejonowa Sosnowiec-Południe, którą o zdarzeniu poinformował szpital.

Wiceminister zdrowia chce kontroli wszystkich SOR-ów w województwie

Na kontroli w Szpitalu Miejskiego w Sosnowcu się nie skończy. Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko zwróciła się do wojewody śląskiego o kontrolę SOR-ów w całym województwie śląskim. 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rzeczniczkę ministerstwa zdrowia Sylwię Wądrzyk w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, śląski NFZ kontroluje już szpital w Sosnowcu, a także Szpital Powiatowy w Zawierciu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu oraz Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

Sprawdzane są między innymi organizacja i sposób udzielania świadczeń zdrowotnych oraz ich dostępność. "Kontroli podlegają również kwestie dotyczące personelu medycznego, między innymi czy szpital zatrudnia odpowiednią, zgodną z kontraktem liczbę lekarzy i pielęgniarek. Sprawdzany jest także czas pracy personelu oraz prowadzenie dokumentacji medycznej" - dodała Sylwia Wądrzyk.

Wyniki kontroli będą znane w pierwszej połowie kwietnia.

Więcej o:
Komentarze (23)
Śmierć pacjenta na SOR-ze. Wiceminister zdrowia chce kontroli oddziałów w całym woj. śląskim
Zaloguj się
 • Barbara Nowakowska

  Oceniono 16 razy 12

  Po co kontrole ? Sami wprowadziliscie zasade że lekarzy na SORze nie ma. Przychodzą z oddziału szpitalnego jak mają czas. A że się tam nie wyrabiają to na SoR wpadają tylko okazyjnie. Rządzie nie szukaj winy wśród lekarzy. Sami jesteście wspolsprawcami tego jak traktuje się tam pacjentów.

 • atibalo

  Oceniono 13 razy 11

  Posłanka PIS krzyczała w sejmie ... A NIECH WYJEŻDŻAJĄ ... i wyjechali .
  A teraz chwalą się że zlikwidowali bezrobocie .

 • kudi1967

  Oceniono 10 razy 10

  niech powkur....ą lekarzy i pielęgniarki , to dopiero zacznie się dym

 • ffstv

  Oceniono 9 razy 9

  wiceminister niech skontroluje program-przewał krajowej sieci onkologicznej który napisał jego kolega, drugi wiceminister z kumplami.

 • usmiech_nocy

  Oceniono 13 razy 9

  Chyba żaden ze szpitali nie zatrudnia wystarczającej ilości personelu medycznego skoro na SOR ZAWSZE jest za mało lekarzy i czeka się kilka godzin.

 • lob2

  Oceniono 7 razy 7

  Dlaczego dopiero reagują jak ktoś umrze????? Kontrola powinna być wszędzie i to z automatu bez uprzedzania.Jeśli lekarz na oddziale robi operację,to rzeczywiście chory pacjent musi czekać na izbie przyjęć.Jest to zła polityka,którą ktoś żle wymyślił.To nie lekarze winni tylko system.

 • mesik50

  Oceniono 11 razy 7

  Ministrze. Dlaczego tylko w śląskim? To się należy wszystkim sor-om. Jak psu micha.

 • stvbeev

  Oceniono 8 razy 6

  Widzicie: dokumentacja zawsze na pierwszym miejscu. Co zrobią kiedy wynik kontroli będzie negatywny (za mało personelu czy inne nieprawidłowości)? Zamkną? Kontraktu nie podpiszą? To na pozostałych SORach będziemy czekać 18 godzin albo 27.

 • ganglion

  Oceniono 4 razy 4

  Lekarzy za mało. Pielęgniarek za mało. Kontrole nie zwiększą ilości personelu. Pracuję ochronie zdrowia i wiem że to wszystko na granicy wytrzymałości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX