TK: Wybór nowej KRS zgodny z konstytucją. "Rząd będzie mógł teraz atakować Trybunał Sprawiedliwości"

Uchwalone przez Sejm przepisy i wybór nowej Krajowej Rady Sądownictwa są zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. - Dzięki tej decyzji rząd będzie mógł atakować Trybunał Sprawiedliwości UE - ocenia prawnik Marcin Matczak.

Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok w sprawie zgodności z ustawą zasadniczą przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa. Przepisy pozwalające na wybór 15 sędziowskich członków Rady przez Sejm uznał za zgodne z ustawą zasadniczą. Za niezgodne z konstytucją uznał natomiast przepisy dające możliwość odwołania od uchwały KRS do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jednocześnie Trybunał Konstytucyjny postanowił umorzyć postępowanie w pozostałym zakresie.

Na wstępie prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska poinformowała o odrzuceniu wniosków Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczących między innymi wyłączenia ze składu orzekającego sędziego Justyna Piskorskiego. Wnioski w sprawie zbadania zgodności z Konstytucją przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa złożyła KRS oraz grupa senatorów. Ogłoszenie wyroku miało pierwotnie nastąpić 14 marca, jednak zostało odroczone.

"Niezależność sądownictwa wyrzucona przez okno" 

Dziennikarka Tygodnika "Polityka" Ewa Siedlecka oceniła, że na skutek decyzji TK "rząd powie, że sprawę przed Trybunałem Sprawiedliwości UE trzeba umorzyć, bo nie ma już w polskim prawie przepisu, na podstawie którego Sąd Najwyższy zadał pytania prawne"

"Niezależność sądownictwa i prawo do sądu zostały właśnie wyrzucone przez okno budynku dawnego Trybunału Konstytucyjnego. Wstyd" - skomentował profesor UW i prawnik Marcin Matczak. W kolejnym wpisie na Twitterze ocenił, że "Trybunał Konstytucyjny stał się politycznym narzędziem PiS do podminowania pozycji Polski w Unii Europejskiej", a dzięki dzisiaj ogłoszonej decyzji "rząd będzie mógł atakować Trybunał Sprawiedliwości UE i Komisję".

"Bez niespodzianki. Ale i bez zgodności z prawem" - napisał prawnik Krzysztof Izdebski.

Wątpliwości ws. przepisów o KRS

Wniosek skierowany przez Krajową Radę Sądownictwa do Trybunału Konstytucyjnego w listopadzie ubiegłego roku dotyczy ustalenia zgodności z Ustawą Zasadniczą sposobu wyboru członków KRS, zakwestionowania możliwości kontrolowania uchwał Rady przez Sąd Najwyższy oraz Naczelny Sąd Administracyjny a także podważenia możliwości stosowania przed SN i NSA tzw. zabezpieczenia, czyli wstrzymania decyzji do czasu rozstrzygnięcia przez sąd, jeśli zabezpieczenie wstrzymuje uprawnienia Prezydenta do powołania sędziego.

Krajowa Rada Sądownictwa wskazała we wniosku, że celem zbadania zgodności przepisów o KRS z Konstytucją jest rozwianie wątpliwości narosłych wokół sposobu jej powołania. Chodzi także o umocnienie pozycji nowej KRS poprzez uznanie za niekonstytucyjne środków umożliwiających kwestionowanie jej decyzji.

Wniosek grupy senatorów Prawa i Sprawiedliwości trafił do Trybunału Konstytucyjnego w połowie lutego. Dotyczy on, podobnie jak ten złożony przez KRS, przepisów, które mówią o sposobie wyłaniania przez Sejm 15 sędziowskich członków Rady, pozwalają na poddawanie działalności KRS kontroli sądowej, a także stosowanie w nich przepisów o zabezpieczeniu.
Przewodniczącym składu orzekającego będzie prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, natomiast sprawozdawcą będzie sędzia TK Justyn Piskorski.

Więcej o:
Komentarze (510)
TK: Przepisy o wyborze nowej KRS są zgodne z konstytucją
Zaloguj się
 • jurand48

  Oceniono 119 razy 111

  Podziwiań należy przewidywalność i skuteczność komunistycznej SB ……. Wolganowa nadal na pasku służb !!!!

 • pysio62

  Oceniono 121 razy 109

  To nie jest zaden wyrok TK, Przylebska nie jest Prezesem TK, na to stanowisko zostala powolana nawet niezgodnie z PIS-owska ustawa, ktora tez byla niezgodna z Konstytucja, wiec ustaslenia skladu orzekajace sa niezgodne z Konstytucja i prawem, co oznacza w praktyce, ze wszystkie "orzeczenia" tak zwanego "TK" sa niewazne i nie maja mocy prawnej. Orzekaja tez tak zwani "PIS-owscy sedziowie, ktorzy w rzeczywistosci nie sa sedziami. Wszyscy odpowiedzialni za ten stan rzeczy, jak i ich mocodawcy, zostana juz za to niedlugo pociagnieci do odpowiedzialnosci konstytucyjnej, karnej, cywilnej i finansowej.

 • cool_matt

  Oceniono 97 razy 89

  zdziwienie wielkie ze wolfgangowa przybleda spelnia rozkazy z PISsuarowego KC

 • lesnojeziorska

  Oceniono 77 razy 71

  Towarzyskie spotkanie grupy pisobolszewickich agentów pod przewodem Wolfgangowej, równie istotne jak sondaże CBOS.

 • siwywaldi

  Oceniono 78 razy 68

  Skupiliście się na wyroku, który jak wiadomo i tak był Z GÓRY do przewidzenia.
  Ale o tym by podać SKŁAD orzekający z informacją ILU było w nim "dublerów", to redaktor już nie pomyślał, albo go to zwyczajnie przerosło.... :-(

 • walkirrr

  Oceniono 65 razy 59

  magister przybłęda dała głos

 • sekanx

  Oceniono 61 razy 57

  Nielegalna prezes z nielegalnym składem wydaje nielegalne wyroki. Przyjdzie czas po nich posprzątać.

 • ryyys

  Oceniono 59 razy 55

  Pani Przyłębska, proszę przeczytać art 173 (Sądy i trybunały są władzą odrębną niezależna od innych władz) oraz art 8 (konstytucja jest najwyższym prawem rzeczpospolitej).
  Jasne?
  2 x 2 = 4 a nie tyle ile odpowiada Kaczyńskemu i jego PigS - om.

 • niko8472

  Oceniono 66 razy 52

  Nic TK nie "orzekł". Nie ma aktualnie TK w Polsce, jest towarzystwo przy kawie i ciasteczkach opowiadające plotki z Nowogrodzkiej i dla Nowogrodzkiej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX