Pingwinek z Gdańska podbija świat, ale nie będzie miał lekko. "Stado może go nie zaakceptować"

Nie ma jeszcze imienia i dopiero niedawno zaprezentowano go publice. Pingwinek z gdańskiego zoo już jednak zyskał międzynarodową sławę. Wszystko dzięki swej unikatowości, która w przyszłości może mu jednak utrudnić życie.

Pingwin, który rozsławił gdańskie zoo na świecie, urodził się 12 grudnia 2018 roku, ale dopiero teraz, w marcu, został zaprezentowany gościom i mediom. Co czyni go tak wyjątkowym, że materiały o nim krążą po globie?

Młody pingwin z Gdańska jest albinosem - ma śnieżnobiałe upierzenie i różowawe oczy. Jak opisuje na swojej stronie internetowej Gdański Ogród Zoologiczny, w przypadku pingwinów tońców podobny osobnik wykluł się tylko raz - w 2002 roku w Bristolu.

Pingwinowi nie nadano jeszcze imienia, dopiero niedługo poznana zostanie jego płeć, ale już teraz wiadomo, że może mieć on trudniejsze życie.

Pingwin albinos z Gdańska w światowych mediach

Inne pingwiny niespecjalnie mogą tolerować jego odmienność, przez to na razie nie jest dołączany do reszty stada i przebywa w małej grupie.

Nasz albinos ma do dyspozycji rodziców, którzy świetnie nim się opiekują i dwa starsze pingwiny, które nie przejawiają oznak agresji. Nie możemy sobie pozwolić na przymusową socjalizację, stado może go nie zaakceptować

- tłumaczył w rozmowie z portalem gdańsk.pl Michał Targowski, dyrektor gdańskiego zoo.

Na tym jednak nie koniec problemów pingwina albinosa z Gdańska - opiekunowie z zoo przypominają, że osobniki albinotyczne są m.in. bardziej narażone na choroby skóry.

Unikatowość pingwina przysporzyła jemu i zoo w Gdańsku sławy - gdy 22 marca pojawił się po raz pierwszy publicznie, przyglądały mu się media. Jego niezwykłość sprawiła, że powstały depesze takich agencji jak Associated Press czy AFP, a wieść o nim obiegła świat. Jego "ujawnienie się" odnotowało Fox News, Bloomberg, "Washington Post" czy France24.

 
Więcej o:
Komentarze (66)
Gdańsk. Unikatowy pingwin albinos w zoo. Sensacja na skalę światową
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 23 razy 15

  Trzymam kciuki, żeby go/ją nie odtrąciło stado. Powodzenia, świat nie jest taki zły, ale w razie czego, płetwy trzymaj w pogotowiu.

 • kixx

  Oceniono 16 razy 12

  jestem pod wrazeniem narzedzia ktorym pracownik zoo pomagal sobie w wypedzeniu pingwina na zewnatrz.
  Widac ze w Gdansku byle kto nie pracuje a i zoo jest wyposazone na swiatowym poziomie

 • jego-wysokosc

  Oceniono 18 razy 12

  Pingwinek nie jest z Gdańska tylko z Żoliborza. I to my nie mamy lekko.

 • jvn

  Oceniono 20 razy 12

  Okazuje się, że istnieją co najmniej 2 pingwiny mądrzejsze od rasistów.

 • moja.diretisima

  Oceniono 9 razy 7

  red. @pawk Pingwiny jak i inne ptaki nie rodzą się ale wykluwają.

 • duckoff

  Oceniono 6 razy 6

  serce mi ściskało jak go tymi grabiami poganiano.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX