To może być decydujący moment prezydentury Trumpa. Jest raport z "rosyjskiego" śledztwa

Prokurator specjalny Robert Mueller zakończył śledztwo w sprawie możliwych manipulacji i rosyjskiego wpływu na wybory prezydenckie w USA w 2016 roku. Na razie jego raport jest tajny. Ale treść i wnioski mogą być decydujące dla prezydentury Donalda Trumpa, którego współpracownicy już zostali skazani.

Na ten moment czekało w Ameryce wielu, zarówno wśród przeciwników, jak i zwolenników Donalda Trumpa. Prokurator specjalny Robert Mueller zakończył prawie dwuletnie śledztwo ws. rosyjskiej ingerencji w wybory w 2016 roku i ewentualnych powiązań kampanii Trumpa z Rosją.

Raport z dochodzenia został przesłany prokuratorowi generalnemu Williamowi Barrowi.
Raport Muellera ma charakter tajny. Prokurator generalny zapoznał się już z jego treścią i to od niego zależy teraz, jaka część dokumentu zostanie ujawniona. Barr zapowiedział niezwłoczne upublicznienie wniosków z raportu, nawet w ten weekend.

Wcześniej ma się konsultować z Robertem Muellerem i swoimi zastępcami, by ustalić, jaką część dokumentu można ujawnić poprzez przekazanie Kongresowi. Prokurator generalny zapowiedział także opracowanie własnego raportu na podstawie otrzymanego dokumentu.

CNN opisuje, że report może mieć "polityczne i konstytucyjne konsekwencje nie do ocenienia". Na razie nie wiadomo, czego dokładnie możemy dowiedzieć się z raportu. Najważniejsze pytanie brzmi, czy są dowody na bezpośrednią współpracę kampanii Donalda Trumpa i samego prezydenta z rosyjskimi władzami, które ingerowały w wybory prezydenckie. Nie wydaje się prawdopodobne, by w raporcie były dowody na bezpośrednią współpracę Trumpa z Rosjanami. Ale to nie jedynie - i nawet nie największe - zagrożenie dla prezydenta. Cześć komentatorów uważa, że Trump mógł dopuścić się przestępstwa utrudnianie działań wymiaru sprawiedliwości m.in. przez próby wywierania wpływu i zwolnienie dyrektora FBI Jamesa Comey'a i ta kwestia też była badana przez specjalnego prokuratora. Może się też okazać, że Mueller dotarł do zupełnie nieznanych afer. Już wcześniej w jego śledztwie pojawiły się wątki niezwiązane z ewentualną współpracą z Rosją. 

"Polowanie na czarownice" 

Robert Mueller przez niemal dwa lata prowadził śledztwo w sprawie nielegalnego wpływu na amerykańskie wybory prezydenckie i rzekomych powiązań otoczenia Donalda Trumpa z rosyjskimi służbami. Udało mu się doprowadzić do oskarżenia ponad 30 osób, w tym sześciu byłych doradców obecnego prezydenta USA i 26 Rosjan. Niektórzy z najbliższych współpracowników Trumpa usłyszeli wyroki. 

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders skomentowała informacje o raporcie wpisem na Twitterze. Poinformowała, że Biały Dom nie otrzymał dokumentu i czeka na dalsze działania Williama Barra.

Prezydent Donald Trump wielokrotnie krytykował prokuratora specjalnego. Śledztwo Roberta Muellera najczęściej nazywał "polowaniem na czarownice". Krytykował także samego Mueller, który jest uważany za zasłużonego dla wymiaru sprawiedliwości i przez 12 lat kierował FBI.

Więcej o:
Komentarze (106)
Jest raport z "rosyjskiego" śledztwa ws. kampanii Trumpa
Zaloguj się
 • ziggybam

  Oceniono 55 razy 43

  Teraz widzicie czym różni się demokracja w USA od naszej? Tam prokuator mógł 2 lata prowadzić śledztwo w sprawie dotyczącej m.in. prezydenta - człowieka o najpotężniejszych wpływach na świecie. U nas nawet nie chcą wszcząć śledztwa w sprawie bardziej oczywistych przekrętów żoliborskiego kurdupla. Po prostu dużo Polaków lubi, gdy takie kurduple są świętymi krowami, bo coś im to przypomina.

 • antypiss

  Oceniono 41 razy 29

  A u nas "niezależna" Pani prokurator dalej boi się wezwać na przesłuchanie Króla Jarosława I.

 • dziadekjam

  Oceniono 25 razy 17

  Tym się różną USA od Polski, że tam mają niezależną prokuraturę, a w Polsce jest "w żadnym trybie" niezależny "zwykły poseł"..:-)

 • marymania

  Oceniono 23 razy 13

  Powoli kończy nam się serial pt. "Bretix" (wersja kacza nazwy), ale zacznie się nowy pt. "Impeachment" (wersja oryginalna). Nie będziemy się nudzić! :)

 • rezun-one

  Oceniono 12 razy 10

  Ten Tramp to chyba jakiś pętak, u nas zwykły poseł ma większą władzę.
  Czy od nie może sponiewierać prokuratora generalnego, zagrozić mu, że na listy wyborcze nie trafi? Niby wielki prezydent a nie potrafi wziąć ludzi za zdradzieckie mordy, u nas Macierewicza nawet nikt nie sprawdza a to jedyny świadek heroicznych czynów Jarosława.
  Duda ty się zastanów czy przy dobrym biurku stałeś

 • kater-11

  Oceniono 16 razy 10

  Rosja udowodniła , że w USA .....każdy może być prezydentem , a w Polsce udowodnili , że nie każdy.

 • pronti75

  Oceniono 13 razy 9

  Szkoda ze w Wolandii pod rządami pisiej bolszewii nie ma szans na podobne, niezależne śledztwo. My mamy pana Zbyszka i pati jakiego....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX