Uczelnia o. Tadeusza Rydzyka z kolejną grzywną. "Ponad 2 lata czekamy na informacje"

Założona przez o. Tadeusza Rydzyka Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu została ukarana przez sąd administracyjny grzywną w wysokości 1200 zł. To kolejny wyrok w sprawie uczelni, która od ponad 2 lat nie przekazała dokumentów, o które wnioskowała Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

Sprawa zaczęła się w czerwcu 2016 roku. Działacze Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska zwrócili się wtedy do Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu z prośbą o dokumenty dotyczące przeprowadzanych na uczelni kontroli, a także o statut.

Założona przez o. Tadeusza Rydzyka uczelnia nie odpowiedziała na wniosek Watchdog Polska, dlatego organizacja zdecydowała się złożyć skargę na bezczynność. Uczelnia zgodnie z prawem miała obowiązek przekazać skargę do sądu, jednak tego nie zrobiła.

Działacze w kwietniu 2017 r. zawnioskowali więc do sądu administracyjnego o wymierzenie grzywny dla WSKSiM. Sąd wymierzył grzywnę w wysokości 1000 zł.

WSKSiM kontra Watchdog Polska

Na tym jednak sprawa się nie skończyła, bo uczelnia wciąż zwlekała z przekazaniem skargi. Sieć Obywatelska Watchdog Polska złożyła więc w październiku 2018 r. kolejny wniosek o grzywnę. W międzyczasie WSKSiM przekazała skargę do sądu, ale i tak została ukarana - tym razem grzywną w wysokości 1,2 tys. zł.

W styczniu zapadł też wyrok w sprawie skargi złożonej przez Sieć Obywatelską. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że uczelnia powinna przedstawić organizacji dokumenty, o które wnioskowała.

Wyrok nie jest prawomocny, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej może złożyć skargę kasacyjną. Jednak w związku z tym, że wniosek dotyczy informacji, które w zasadzie albo są dostępne (statut), albo powinny być Biuletynie Informacji Publicznej (dokumentacja pokontrolna), to mamy nadzieję, że trzy rozstrzygnięcia sądu wystarczą do wykonania wniosku

- komentują działacze Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu należy do Fundacji Lux Veritatis, której prezesem jest redemptorysta o. Tadeusz Rydzyk. Rektorem uczelni jest o. dr Zdzisław Klafka.

Więcej o:
Komentarze (130)
Uczelnia o. Tadeusza Rydzyka z kolejną grzywną. "Ponad 2 lata czekamy na informacje"
Zaloguj się
 • cztery0000ziobra

  Oceniono 56 razy 46

  Tadzio milioner się oczywiście obśmiał do łez z tej grzywny.

 • krynolinka

  Oceniono 50 razy 40

  Następny kurna nietykalny jak deweloper. Z jednej gliny ulepieni. Bez majątku i kryształowo "uczciwi.."

 • dmarch1

  Oceniono 47 razy 39

  Ksiadz ma sądy w jelicie. W ogole ten kraj jest spokojny i poukladany za rzadow PiS. Nic sie nie dzieje. Kaczynski wg zeznan Bilfingera uczestniczy w dawaniu lapowki i nic sie nie dzieje. Falenty nie moga znalezc bo ma haka na PiS i nic sie nie dzieje. Zboczency molestuja dzieci w kosciolach i nic sie nie dzieje. Ceny rosna jak szalone a GUS podaje ze inflacja wynosi 1%. Szef KNF wyszedl z pierdla nie placac kaucji mimo ze mial zaplacic i nic sie nie dzieje. Rusycystki w NBP pracuja dla prezesa NBP dzien i noc i zarabiaja po 40-50 tysiaczkow i nic sie nie dzieje. Dobra zmiana. Jak cholera.

 • vito60

  Oceniono 35 razy 29

  Łociec kombinator ma to w dudzie. Przecież dostanie rekompensatę od rząd . Jakieś 12 milionów.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 32 razy 24

  I tak dla przypomnienia słowa pewnego człowieka którego szwagierce pan Rydzyk życzył śmierci :-)

  "Po naszej stronie działają aktywnie rosyjskie służby specjalne. Radio Maryja jest dziś głęboko antyzachodnie, niechętnie nastawione do hierarchii kościelnej, prorosyjskie, wcale nie nieżyczliwe PRL, ma nadajniki na Uralu. W Rosji panuje wprawdzie bałagan, ale niektórych rzeczy pilnują tam jednak dość dobrze” :-)

 • algreg

  Oceniono 22 razy 22

  Ale ten oszust rydz obleśny grubas jest a mimo to sobecka kocha go na zabój

 • maciek76

  Oceniono 32 razy 22

  Rydzyk to ruski szpion, takze informacje raczej pozyskuje i zajmuje się sabotażem.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 24 razy 20

  Na jakiej podstawie prawnej :-)
  Redemptoryści którzy zostali z Polski wygnani za działalność antypolską i zdelegalizowani :-)
  Mogą znów legalnie działać i dalej prowadzić antypolską działalność!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX