Zmiany w programie 500 plus. Świadczenia na pierwsze dziecko i dzieci w ośrodkach wychowawczych

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazało we wtorek do konsultacji społecznych projekt ustawy rozszerzającej program "Rodzina 500 plus". Zmiany dotyczą między innymi przyznawania świadczeń na pierwsze dziecko czy na dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw został we wtorek 19 marca przekazany do konsultacji publicznych. Projekt ustawy oraz uzasadnienie zostało opublikowane na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Zmiany w świadczeniu 500 plus - dodatek na pierwsze dziecko i dzieci z ośrodków wychowawczych 

W nowym projekcie ustawy zostały przyjęte projekty proponowane na ostatnich konwencjach wyborczych PiS. Zgodnie z zapowiedziami nowelizacja ma objąć m.in. warunki przyznawania świadczenia 500 plus. Do tej pory dodatek przyznawany był na drugie i kolejne dziecko lub na pierwsze dziecko, jeśli sytuacja rodzinna była wyjątkowo trudna. W nowym projekcie świadczenie 500 plus ma być przyznawane także dla jedynaków.

Wśród nowości warto wymienić przyznanie świadczenia 500 plus dla dzieci przebywających w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych, terapeutycznych i interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych. Dodatek ma być przyznawany na wniosek dyrektora danej placówki. Zmiana została wprowadzona ze względu na specjalne potrzeby dzieci w takich ośrodkach, które mają być przeznaczane na rozwijanie ich zainteresowań oraz wyrównanie szans edukacyjnych i rozwojowych.

Zmiany w świadczeniu 500 plus - terminy składania wniosków i zachowanie ciągłości dodatku

Dodatkowo zmiany w przyznawaniu 500 plus dotyczą też rodziców nowo narodzonych dzieci. Do tej pory rodzice musieli złożyć wniosek w miesiącu, w którym urodziło się dziecko - inaczej świadczenie przepadało za dany okres. Po nowelizacji rodzice mają mieć szczególny, 3-miesięczny termin na złożenie wniosku o 500 plus. Liczony jest on od daty urodzenia dziecka. 

Zgodnie z zapowiedziami ustawodawca przewiduje wprowadzenie rozwiązania, które umożliwi zachowanie ciągłości przyznawania świadczenia drugiemu z rodziców dziecka, w przypadku śmierci jednego z opiekunów. Zmiana ma dotyczyć nie tylko rodziców, ale też opiekunów prawnych i faktycznych dzieci, które korzystają ze świadczenia 500 plus.

Następne zmiany dotyczą okresu, w którym trzeba złożyć wniosek o 500 plus - od 2021 roku datą graniczną będzie 1 czerwca (w obecnej formie ustawy wnioski składa się do 1 lipca). Projekt przewiduje także ułatwienia w przypadku zmiany zamieszkania osób pobierających świadczenie.

Koszty nowelizacji projektu o przyznawaniu świadczeń 500 plus

W uzasadnieniu projektu Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej podało także informację na temat skutków rozszerzenia dotychczasowego programu "Rodzina 500 plus". Nowelizacja ustawy spowoduje wzrost wydatków z budżetu państwa do poziomu około 4 procent PKB. Będzie to 125 procentowy wzrost wskaźnika wydatków na politykę rodzinną w stosunku do 2015 roku.

Więcej o:
Komentarze (41)
Zmiany w programie 500 plus. Świadczenia na pierwsze dziecko i dzieci w ośrodkach wychowawczych
Zaloguj się
 • ptysiek

  Oceniono 17 razy 9

  A mojej żonie też się będzie należało?Bo ja już powoli dziecinieję.Albo głupieję od nadmiaru tego dobrobytu

 • zueoko

  Oceniono 14 razy 8

  Czekam na 500 plus dla każdego kto udokumentuje swój oddany na pis głos w wyborach.

 • kemor234

  Oceniono 10 razy 6

  Co to takiego "konsultacje społeczne" ? Dawno tego nie było. W PIS-ie wszystko wiedzieli najlepiej ...
  Czy aby nie chodzi o uzasadnienie dla kolejnych kredytów ????

 • justas32

  Oceniono 18 razy 6

  Idą wybory - dlatego żeby dalej kraść musimy mieć Wasze poparcie. Razem okradajmy ten kraj - dlatego damy Wam kolejne 500+, na które to znów zadłużamy nasz kraj za granicą. A po nas - choćby potop ...

 • niko8472

  Oceniono 12 razy 6

  Od początku miało być od pierwszego dziecka, dlaczego nie było? Pamięta ktoś jeszcze argumentację?

 • remo29

  Oceniono 5 razy 5

  Podpowiadam władzuni: wrzućcie jeszcze 500+ na każde dziecko planowane przed rokiem 2050.

 • antropoid

  Oceniono 13 razy 5

  ZA CHWILĘ 500+ obiecają nawet menelom spod sklepów i z bram. Zapowiada się kampania obietnic - jakiej jeszcze w historii nie było :)

  A ludzie to łykają - choć pisiory nie wywiązały się nawet z dodatku na pierwsze dziecko...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX