Stop Pożarom Traw. Kampania MSWiA i straży pożarnej ma ograniczyć liczbę wiosennych pożarów

"Jedna zapałka może zmienić wszystko" - to jedno z haseł kampanii Stop Pożarom Traw, organizowanej przez MSWiA i Państwową Straż Pożarną, która ma zapobiegać wypalaniu traw w okresie wczesnowiosennym.

33 proc. wszystkich pożarów w Polsce w 2018 roku to pożary traw na łąkach
i nieużytkach rolnych - czytamy na stronie kampanii Stop Pożarom Traw. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowa Straż Pożarna apelują, aby zaprzestać wypalaniu traw. Sezon na likwidowanie pozostałości roślin i próby użyźniania ziemi za pomocą ognia właśnie się rozpoczyna.

Stop Pożarom Traw. Ruszyła kampania MSWiA i Straży Pożarnej

Kampania Stop Pożarom Traw ma uświadomić ludziom, jak niebezpieczne jest wypalanie traw. Jego skutkiem jest m.in. śmierć wielu zwierząt i niszczenie ich naturalnych siedlisk. Niejednokrotnie w pożarach spowodowanych wypalaniem traw giną także ludzie, którzy nie są w stanie uciec przed szybko rozprzestrzeniającym się ogniem.  

Proceder ten niesie ze sobą także znaczące skutki ekonomiczne. Ogień podłożony pod suchą łąkę niejednokrotnie pożarł dobytek całych pokoleń. MSWiA informuje, że szacowane straty w wyniku pożarów traw, które powstały w 2018 roku, to 32 956 500 złotych. Akcje ratownicze związane z gaszeniem podpalonych łąk wiążą się także z dużymi nakładami finansowymi oraz z olbrzymim zużyciem wody. "W 2018 roku podczas akcji ratowniczych związanych z gaszeniem pożarów traw zużyto 123 153 186 litrów wody, co odpowiada pojemności 32,8 basenów olimpijskich" - czytamy na stronie Stop Pożarom Traw.

Wypalanie traw zabronione prawnie. Jaka kara grozi tym, którzy wypalają trawy?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreśla, że za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Wśród wielu ludzi panuje błędne przekonanie, że wypalanie traw użyźnia ziemię. Wielu osobom wydaje się także, że wypalanie trawy jest najszybszym i najtańszym sposobem na usunięcie pozostałości suchych roślin.

Twórcy kampanii Stop Pożarom Traw podkreślają, że wypalanie traw jest prawnie zabronione. Zakaz wypalania traw zawarto m.in. w ustawie o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 roku oraz ustawie o lasach z 28 września 1991 roku. Za wypalanie traw grozi kara nagany lub grzywny w wysokości do 5000 złotych oraz kara pozbawienia wolności do 10 lat. 

Więcej o:
Komentarze (18)
Stop Pożarom Traw. Kampania MSWiA i straży pożarnej ma ograniczyć liczbę wiosennych pożarów
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 6 razy 4

  Dlaczego śmierć wielu zwierząt jest argumentem przeciw? A co z kornikiem drukarzem i dzikami?
  Co ze ślimakami, które są hermafrodytami, więc niejako przedstawicielami zwierzęcego LGBT?
  Apeluję o pozostawienie kar za wypalanie trawy jedynie do celów rekreacyjnych.

 • jurek4491

  Oceniono 7 razy 3

  Trawy wypala PiS-owski SUWEREN - wieśniaki .

 • puuchatek

  Oceniono 2 razy 2

  Bla, bla, bla. Co roku to samo - "stop wypalaniu", "trwa kampania", strażacy apelują, nawet księża z ambon apele czytają - i g… to wszystko daje. Za rok jest to samo.

  A może by wreszcie nagłośnić choć jedną sprawę, w której sprawca takiego wypalania został złapany i beknął przed sądem? Może pokazać go w telewizji i napisać, ile go kosztowało pokrycie wyrządzonych szkód? Wydaje mi się, że argument kieszeniowy to jedyny argument, który w tej sprawie może cokolwiek zdziałać.

 • ojciec_belzebub

  Oceniono 8 razy 2

  Dziad wypalał za czworakami, łojciec wypalał za czworakami, to i syn będzie wypalał za chatą.
  Skoro dziady i łojce tak robiły, to znaczy, że były mundre i wiedziały co robio. Trza wypalac i kuniec. Łune, te miastowe gupie so i nie wiedzo nic.

 • nukula4

  Oceniono 6 razy 2

  Kampania kampanią ale to rzeczywiście zgubny nawyk i szkodliwy dla natury. Wiosna wszystko się budzi a dzicz to życie zabija i przysmaża. Też kiedyś tak tak lekko sobie ważyłem, młodzież pali papierosy i się nudzi, trawa będzie czysto zielona. Kiedyś poszedłm do lasu i doznałem szoku w pogorzelisku był przysmażony jeż. Widocznie spal jeszcze w liściach i zdążył wybiec z 10 metrów i się usmażył. Ludzie nie róbcie czegoś takiego. To potworna głupota!!1

 • 11krzych

  Oceniono 3 razy 1

  Dziady moje trawę wypalały, ojce tyż. Łod pokoleń wypalamy.To i ja wypalać bede. Tak mi dopomóż buk i przenajświntsza panienka. A te swoje lewackie-pedalskie teorie se możecie wsadzić.

 • kemor234

  Oceniono 5 razy 1

  Skończcie już z tymi "kampaniami uświadamiającymi". Pożary stanowią nieodłączną część natury. Zawsze były. I zawsze przyroda się odradzała. Co miało zginąć, to zginęło. Ot choćby kleszcze ...
  NAJWIĘCEJ SZKÓD DLA PRZYRODY PRZYNIÓSŁ NIEJAKI PAN SZYSZKO.
  NO I JESZCZE TEN, KTÓRY MIERZEJĘ WIŚLANĄ CHCE PRZEKOPAĆ, MIMO DOBRYCH RAD MĄDRYCH LUDZI ...

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 5 razy 1

  Sutener jak sobie coś wbije do głowy, to nawet ksiądz tego nie jest wstanie zmienić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX