Nadchodzi Pełnia Robaczego Księżyca. Pod koniec marca warto spojrzeć w niebo

Astronomiczna wiosna rozpocznie się już w najbliższą środę. W drugiej połowie marca warto spojrzeć na rozgwieżdżone niebo, aby zobaczyć m.in. Pełnię Robaczego Księżyca.

Astronomiczna wiosna rozpoczyna się w środę 20 marca o godzinie 22:58. Mimo że przez kolejne tygodnie każda kolejna noc będzie nieco krótsza od poprzedniej, nocne niebo będzie obfitować w ciekawe zjawiska astronomiczne. Jedno z nich to tzw. Pełnia Robaczego Księżyca.

Zbliża się Pełnia Robaczego Księżyca. Skąd wzięła się ta nazwa?

W tym roku Pełnię Robaczego Księżyca będziemy mogli obserwować w nocy 21 marca. Uznawana jest ona za ostatnią pełnię w zimie lub za pierwszą pełnię wiosenną. Nazwę tę wymyślili Indianie, którzy zauważyli, że kiedy w marcu temperatura zaczyna rosnąć, na powierzchni ziemi pojawiają się pierwsze dżdżownice i różne robaki. Inne plemiona indiańskie nazywały tę samą pełnię Pełnią Klonowego Księżyca, ponieważ w okresie przełomu zimy i wiosny w klonach zaczynał pojawiać się sok.

Wiosenne niebo. Jakie gwiazdozbiory i planety będziemy mogli obserwować?

W marcu będą dogodne warunki do tego, aby obserwować takie gwiazdozbiory jak Lew, Panna i Wolarz. Co więcej, w marcowe wieczory będziemy mogli oglądać Marsa, a przed wschodem słońca - Merkurego. W czasie wiosny widoczne będą także Jowisz oraz Saturn. 

 

Co więcej, pod koniec marca na rozgwieżdżonym niebie będziemy mogli zobaczyć koniunkcję Księżyca z Jowiszem (27 marca) oraz koniunkcję Księżyca z Saturnem (29 marca). Ostatnia noc miesiąca upłynie z kolei pod znakiem koniunkcji Marsa z Plejadami. 

Więcej o:
Komentarze (21)
Nadchodzi Pełnia Robaczego Księżyca. Pod koniec marca warto spojrzeć w niebo
Zaloguj się
 • rabbitt

  Oceniono 9 razy 9

  Pełnia,uwaga na wilkołaki z PiSSu !

 • aia7

  Oceniono 8 razy 8

  "przez kolejne tygodnie każda kolejna noc będzie nieco krótsza od poprzedniej" Mnie się zdawało, że tak było od początku astronomicznej zimy. Ale może mi się tylko zdawało....

 • jami88

  Oceniono 9 razy 7

  Przypomina mi się promowanie nazwy Placu Pięciu Rogów w Warszawie, o którym wcześniej nikt nie słyszał...

 • wj_2000

  Oceniono 6 razy 6

  Autor tak dziwnie napisał, ze najblizsza pelnia to "ostatnia zimowa, lub pierwsza wiosenna".
  W rzeczywistosci Slonce przekroczy punkt Barana w srodę 20 marca kilka godzin PRZED północą. Tym samym dzień 21 marca jest PELNOPRAWNYM dniem WIOSENNYM. W tym dniu, niedlugo wprawdzie po północy, ale niewatpliwie z tą datą wystąpi pelnia Księżyca. Jest to pelnoprawna pierwsza WIOSENNA pelnia Księżyca. Zgodnie z tradycją najblizsza niedziela, 24 Marca powinna byc Wielkanocą, A NIE JEST.
  Tak jak ja to rozumiem, jest to wynik DZIWACZNEJ definicji wiosny KALENDARZOWEJ narzuconej przez Kosciół. Wedlug niej wiosna nie zaczyna się wraz z astronomią, a ARBITRALNIE -wedlug ustalenia Soboru w Nicei w IV -tym wieku w dniu 21 Marca, więc pełnoprawny dzien wiosny to dopiero 22 Marca, a to juz jest dzien PO pelni, więc czekamy spokojnie miesiąc.
  Jeszcze glupsi są prawoslawni, bo trzymaja się ustalen soboru w Nicei, ale kalendarz ju zn im się calkiem rozjechał i 21 Marca maja kilkanascie dni po PRAWDZIWYM, astronomicznym momencie charakterystycznym dla zjawisk przyrodniczych na Ziemi.

 • dk2017

  Oceniono 5 razy 5

  Niebo jest piękne, warto na nie patrzeć

 • dlugi48

  Oceniono 8 razy -6

  Widzę że GW to chyba gazeta hamerykańska, bo co nas kufa obchodzą indiańskie nazwy. Robacza redakcja.

 • arrrgh

  Oceniono 6 razy -6

  Czy teraz każda pełnia jest już wydarzeniem na miarę strony głównej portalu? Mam wrażenie, że co miesiąc jest artykuł że księżyć bedzie naj i łał i niespotykane zjawisko raz na 100 lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX