Oświadczenie KEP: Religia nie jest przedmiotem dodatkowym. Zajęcia mogą się odbywać w środku dnia

Religia to przedmiot do wyboru, który staje się obowiązkowy po złożeniu oświadczenia przez rodziców lub pełnoletnich uczniów - przypomina Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Jak napisano, oświadczenie wydano w związku z informacjami o próbach ograniczania przez organy prowadzące zajęć religii w przedszkolach i szkołach publicznych.

Warunki uczestnictwa w zajęciach religii zawarte są w ustawie Prawo oświatowe oraz rozporządzeniu ministra edukacji narodowej - mówi rzecznik KEP, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. Życzenie rodziców lub pełnoletnich uczniów w formie pisemnej ma zawierać wolę udziału w zajęciach z religii.

Episkopat: Religia po złożeniu oświadczenia obowiązkowa

Domaganie się deklaracji innej treści lub dawanie rodzicom do wypełnienia przygotowanych wcześniej formularzy z zapisem "Religia tak/nie", jest niezgodne z obowiązującym prawem - powiedział ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. Rzecznik KEP zaznaczył, że oświadczenie nie musi być ponawiane każdego roku i deklaracja raz złożona obowiązuje do czasu jej ewentualnego wycofania.

Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski przypomina, że nauczanie religii odbywa się w ramach tygodniowego rozkładu zajęć szkolnych w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. Jak powiedział ksiądz Paweł Rytel-Andrianik, "nie ma podstaw do organizowania zajęć z religii wyłącznie na pierwszych bądź tylko ostatnich godzinach lekcyjnych". "Uczniom, którzy nie uczęszczają na lekcje religii, szkoła ma zapewnić opiekę na czas tych zajęć" - dodał rzecznik KEP.

Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski podkreśla też, że w przedszkolach zajęcia z religii uwzględniane są w ramowym planie dnia, a zgodnie z wyjaśnieniami MEN, podstawa programowa jest realizowana przez cały czas pobytu dziecka w przedszkolu i nie można jej utożsamiać z czasem bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki. Wynika z tego - zaznacza KEP - że nauka religii w przedszkolu może się odbywać zarówno w czasie bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki, jak i poza nim.

Komisja przypomina również, że prawo wyraźnie rozgranicza odpowiedzialność za działalność szkoły pomiędzy władzą samorządową a władzami państwowymi. Jakiekolwiek próby podważania przez organ prowadzący zapisów zawartych w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej, z dnia 14 kwietnia 1992 roku w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, wykraczają poza jego kompetencje - napisano w oświadczeniu Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Więcej o:
Komentarze (657)
Oświadczenie KEP ws. lekcji religii: Nie muszą się odbywać na pierwszej lub ostatniej godzinie
Zaloguj się
 • motyw4

  Oceniono 220 razy 218

  Przecież i tak się właśnie tak odbywają - w środku! Od dawna! To pełzanie przed klerem jest żenujące. Zamiast KEN wypowiada się KEP. Może i ten naród wstał z kolan ale przed klechami leży krzyżem i plackiem na ziemi ledwo podnosząc łeb żeby pocałować sygnet na grubym paluchu duszpasterza :(

 • dante_waw

  Oceniono 174 razy 160

  "Raz w drzwi włożonej nogi nie cofniemy" :).... ech dziękujemy ci premierze Tadeuszu Mazowiecki

 • wojtek45wawa

  Oceniono 150 razy 144

  To my k..jesteśmy prawem, i możecie nam skoczyć powiedział biskup.

 • imrowai

  Oceniono 131 razy 127

  cholerna czarna stonka... pierwsze lata podstawówki - 2 lekcje religi, i tyle samo j.angielskiego w tygodniowym rozkładzie lekcji... kiedy to znormalnieje?

 • gosford

  Oceniono 102 razy 100

  Równie dobrze powinno się traktować bajki o krasnoludkach. Ten sam poziom wiarygodności !

 • fred_die

  Oceniono 87 razy 85

  KEP jak zwykle ściemnia i opowiada głupoty. Religia pomiędzy zajęciami jest nieporozumieniem dla tych co na nią nie chodzą bo w tym czasie maja niepotrzebne okienko i dlatego te zajęcia powinny się odbywać albo przed albo po zajęciach szkolnych, a jeszcze lepiej poza szkołą.

 • ks.pedofil

  Oceniono 81 razy 77

  System stworzony do wylapywania dzieci-ofiar wymaga kontaktu z dziecmi czyli tzw lekcji religii. no i jaka przykrywka - szkola. A im chodzi tylko o to by zgwalcic kolejne dziecko. W jezuska oni tez nie wierza.

 • czechy11

  Oceniono 77 razy 73

  To jest mój żal do Premiera Mazoieckiego ze wpuścił te zarazę do szkół. Od tego zaczęło sie uwstecznienie i udebilnianie polskiego społeczeństwa. A pamietam, ze wtedy większość Polaków była przeciwko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX