Ponad 200 polskich naukowc闚 wspar這 klimatyczny strajk m這dzie篡. "Potrzebujemy rewolucji"

- W 鈔odowisku naukowym panuje konsensus: [...] klimat si ociepla, a przyczyn tego jest dzia豉lno嗆 cz這wieka. Szybkie i bardzo znacz帷e ograniczenie emisji gaz闚 cieplarnianych do atmosfery jest podstawowym warunkiem unikni璚ia przez ludzko嗆 klimatycznej katastrofy - pisz naukowcy z kilkudziesi璚iu o鈔odk闚 akademickich.

Podpisane przez 223 pracowników naukowych oświadczenie jest odpowiedzią na trwające dzisiaj w Polsce i poza nią młodzieżowe strajki klimatyczne - protesty uczniów zaniepokojonych brakiem adekwatnej politycznej odpowiedzi na pogłębiające się zmiany klimatyczne.

Naukowcy: potrzebujemy rewolucji

Ci młodzi ludzie pokazują, że ich wyobraźnia sięga dalej, niż najbliższe parę lat, które wydaje się być horyzontem myślenia większości polityków. Młodzież zrozumiała przekaz tysięcy naukowców z całego świata: jeśli nie zatrzymamy spalania paliw kopalnych, Ziemia zostanie wytrącona z równowagi, w której funkcjonowała od tysięcy lat, a dotkliwe skutki będzie odczuwać właśnie ich pokolenie. Potrzebujemy rewolucji, która nada najwyższą wagę polityce klimatycznej

- powiedział dr hab. Wiktor Kotowski, jeden z inicjatorów listu naukowców.

W liście naukowcy wyrażają nadzieję, że osoby "odpowiedzialne za podejmowanie decyzji, nawet jeśli nie słyszą lub nie chcą słyszeć, tego co mówi świat nauki, nie przejdą obojętnie wobec krzyku rozpaczy i bezradności młodych ludzi, którzy widzą, że ich przyszłość jest zagrożona".

Pracownicy naukowi, którzy podpisali oświadczenie reprezentują m.in. Uniwersytet Warszawski, Jagielloński, Wrocławski, Łódzki, Gdański, Adama Mickiewicza w Poznaniu, Śląski oraz Polską Akademię Nauk.

Wi璚ej o:
Komentarze (47)
Ponad 200 polskich naukowc闚 wspar這 klimatyczny strajk m這dzie篡. "Potrzebujemy rewolucji"
Zaloguj si
 • zgryz3

  Oceniono 13 razy 9

  Niestety, czarno widz. Po dorocznej akcji "Sprz徠anie 鈍iata" worki z plastykowym g堯wnie paskudztwem le膨 miesi帷ami, a nawet latami porozrywane przez zwierz皻a i roznoszone przez wiatr. Nikt nie 軼iga barbarzy鎍闚 wyrzucaj帷ych poremontowe i inne 鄉ieci do lasu, w rowy, w jeziorowe trzciny. Pr璠zej jednak ludzko嗆 wyko鎍zy siebie ni ziemi.

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 10 razy 8

  ucz si Duda.
  Ruchad這 Le郾e to nie wz鏎. No i nie ekologia. nawet je郵i po bo瞠mu.
  uczysz si i uczysz. ca貫 篡cie "wyimaginowana" nauka i oszczerstwa. Nawet Konstytucji RP nie zrozumia貫

 • zloty_cielec69

  Oceniono 13 razy 5

  obudzimy si, kiedy b璠zie za p騧no...

 • ziggybam

  Oceniono 10 razy 4

  A ilu tych "m這dych ludzi z wyobra幡i" jest w por闚aniu z rzeszami tych, kt鏎zy g這sowali na pisi ciemnot, albo kt鏎ych od nauki bardziej jara mundur, bitka i powstanie. Do tego doprowadzi m.in. polski system edukacyjny i spo貫czny, kt鏎y zohydza wiedz wt豉czan do g堯w, kt鏎y pokazuje 瞠 nauka si nie op豉ca. Za to s odopwiedzialni m.in. polscy naukowcy, kt鏎zy wsp馧tworz programy nauczania, podr璚zniki, egzaminy. Ich archaizm i konserwatyzm jest wsp馧winny temu jak 豉two m這de pokolenie wpada w ramiona populist闚, teorii spiskowych i nacjonalizmu. Z tym co zr鏏cie, drodzy "polscy naukowcy". Bo bez tego zmiany klimatu b璠 obchodzi garskt ekonomicznych kamikaze.

 • kataryniarski

  Oceniono 24 razy 4

  A t瘼e prawactwo i tak powie, 瞠 "to lewaki so" i 瞠 ksi篹a katoliccy nie gwa販 dzieci.

 • ziggy100

  0

  Co za bzdurny artyku! Nic z niego nie wynika. Mo瞠 napisaliby軼ie konkretnie czemu walka z ociepleniem klimatu jest wa積a, jakie s przyczyny i jaki jest wp造w cz這wieka.

 • wrednyluke

  Oceniono 4 razy 0

  Kiedy, o ile pami皻am, panowa konsensus, 瞠 S這鎍e kr捫y wok馧 Ziemi. Podobnie jak dzi, osobnik闚 twierdz帷ych, 瞠 jest inaczej ni twierdzi "konsensus", szybko doprowadzano do porz康ku.

  Kilkana軼ie jeszcze lat temu panowa konsensus, 瞠 mas這 jest z貫, 瞠 jajka to zab鎩stwo dla t皻nic... dzi jako powszechne s inne twierdzenia. Kiedy t逝szcz by winny oty這軼i, dzi wskazuje si na cukier...

  Zgodz si - spalanie paliw kopalnych trzeba ogranicza, z prostego wzgl璠u - nie starczy ich ju na d逝go a wydobywanie z coraz trudniejszych z堯 dewastuje nasze 鈔odowisko naturalne. Demonizowanie dwutlenku w璕la jednak - produktu spalania, kt鏎y mo積a z 豉two軼i ponownie zwi您a, wystarczy cho熲y pomy郵e o lasach tropikalnych, o biopaliwach - to tylko pic na wod.

  PS. Par lat temu Chi鎍zycy sprzedawali tanie panele s這neczne. Nasza kochana UE szybko za膨da豉 podniesienia cen, zagrozili c豉mi bo lobby軼i nie mogli odzyska zainwestowanych w polityk闚 PE pieni璠zy... Oczywi軼ie mo積a by by這 te panele - w pono dumpingowych cenach - wykupi na pniu, dofinansowa energetyk solarn, ale nie b璠zie Chi鎍zyk spija 鄉ietanki z naszych ci篹kich lobbyingoiwych inwestycji...

 • tematdnia

  Oceniono 5 razy -1

  Lewacka b豉zenada!

 • tematdnia

  Oceniono 3 razy -1

  "m這dzie穎we strajki klimatyczne - protesty uczni闚 zaniepokojonych brakiem adekwatnejpolitycznej odpowiedzi na pog喚biaj帷e si zmiany klimatyczne"
  Wow! Kolejna lewacka grawitacja! Ja jestem bardzo zaniepokojony faktem, 瞠 uczniowie opuszczaj lekcje. Bez zezwolenia.
  Ale co tam - s逝szna sprawa - klimat! Nie rozumiem dlaczego 膨daj deklaracji politycznych!
  Mog zacz望 od siebie samych!

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX