48-latek znalazł miecz z XV wieku. Ostrze pękło, więc je zespawał. Teraz może mieć kłopoty

Operator koparki znalazł w żwirowisku miecz pochodzący z XV wieku. Ostrze było zakrzywione i mężczyzna na własną rękę próbował je naprawić, co zakończyło się pęknięciem. Wtedy znalazca postanowił miecz zespawać, teraz może mieć kłopoty.

Wszystko zaczęło się od ogłoszenia na portalu internetowym. Funkcjonariusz z Komendy Głównej Policji zajmujący się przestępstwami związanymi z zabytkami natknął się na ofertę kupna zabytkowego miecza. Ustalono, że ogłoszenie zamieszczono z okolic Krakowa.

Jasło. Zespawał miecz z XV wieku

Policjanci ustalili, kto jest autorem ogłoszenia. Okazało się jednak, że mężczyzna zamieścił je na prośbę znajomego, który mieszka nieopodal Jasła. 48-latek po rozmowie z policjantami sam zgłosił się na komendzie razem ze średniowiecznym mieczem. Mężczyzna wyjaśnił, że znalazł go na terenie żwirowiska, gdzie pracuje jako operator koparki. Miecz podczas pracy wydobył ze zbiornika wodnego. Znalezisko zabrał do domu. Tam też odkrył, że ostrze się wygięło. Znalazca postanowił więc je naprawić, co skończyło się złamaniem miecza. 48-latek nie poddał się i zespawał dwie części zabytku. 

"Znalezisko zostało zabezpieczone do oględzin przez konserwatora zabytków, który stwierdził wstępnie, że jest to miecz dwusieczny, pochodzący z XV wieku" - podaje podkarpacka policja. Gdyby mężczyzna zgłosił znalezienie miecza, mógłby otrzymać nagrodę. W tej sytuacji jednak może usłyszeć zarzuty zniszczenia zabytku. Policja przypomina, że zgodnie z przepisami osoba, która nie powiadomi o odkryciu "zabytku w trakcie robót budowlanych lub ziemnych wojewódzkiego konserwatora zabytków lub wójta (burmistrza, prezydenta miasta) albo dyrektora urzędu morskiego, podlega karze grzywny". To samo tyczy się osoby, która zabytek znajdzie przypadkiem.

Więcej o:
Komentarze (235)
48-latek znalazł miecz z XV wieku. Ostrze pękło, więc je zespawał. Teraz może mieć kłopoty
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 117 razy 105

  Znalazłem kiedyś średniowieczne zapiski, ale okazało się że to podniszczone wydanie "Gościa Niedzielnego".

 • siwywaldi

  Oceniono 112 razy 86

  Gdy czytam takie teksty, przestaje dziwić się, że PiS ciągle ma tak wysokie notowania... :-))

 • motyw4

  Oceniono 69 razy 57

  Dziwne to państwo - jak na twojej posesji znajdą zabytek - to jest on państwowy, a jak narkotyki - to twoje...

 • miniorek

  Oceniono 59 razy 53

  Podkarpacianie to przecież mądrzy i zdolni ludzie. Wkrótce będzie tam druga Bawaria.

 • antares777

  Oceniono 54 razy 40

  Zapamiętaj sobie człowieku rozsądny i mieszkańcu tego państwa: jeśli chcesz uniknąć kłopotów i ciągania i spowiedzi przed urzędnikami tego państwa, jeśli chcesz żyć spokojnie, to... jeśli ci się przydarzy przypadkowy kontakt z przedmiotem, który może być uznany za zabytkowy, wypieprz go w najgłębsze krzaki i oddal się z tego miejsca krokiem nieśpiesznym acz zdecydowanym, starając się przy tym nie zwracać na siebie uwagi.

 • adaml78

  Oceniono 39 razy 35

  W Polsce jest takie prawo, że jak na własnej ziemi znajdziesz skarb to jest państwowy, a jak znajdziesz śmieci to masz je usunąć na własny koszt.
  Są jednak wyjątki: czasem to co jest na ziemi państwowej jest Twoje. Np śnieg, który musisz sprzątać z terenu przed swoim domem.

 • bosman64

  Oceniono 33 razy 27

  Zajumać zardzewiały miecz znaleziony na żwirowisku to przestępstwo. Kupić Bank za złotówkę czy wyłudzić jakiś miliard z uwłaszczonego banku na dwie wierze to wszystko OK. Polska to jednak stan umysłu.

 • kondziu70

  Oceniono 27 razy 21

  Podkarpackie i Podlasie to stan umysłu...dlatego ksiądz rządzi w gminie a Pis w regionach...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX