Ziobro mówił, że "już nikt przez niego pozbawiony życia nie będzie". SN uniewinnił doktora G.

Mirosław G. został uniewinniony przez Sąd Najwyższy z zarzutu nieumyślnego spowodowania śmierci pacjenta. Chodzi o mężczyznę, który w 2006 roku zmarł po przeszczepie serca wykonanym przez Mirosława G.

Sprawa Mirosława G. toczyła się od 2007 roku. Chodziło o operację, którą doktor G. przeprowadził w 2006 roku w warszawskim szpitalu MSWiA. Mirosław G. przeprowadził wtedy przeszczep serca, który pacjent przeżył. Kilka dni później mężczyzna jednak zmarł. Wcześniej odkryto, że po operacji w sercu pacjenta został gazik. Kardiochirurga oskarżono o zabójstwo pacjenta z zamiarem ewentualnym, ale później zarzut zmieniono na nieumyślne spowodowanie śmierci. 

Mirosław G. uniewinniony z zarzutu zabójstwa

Mirosław G. od początku nie przyznawał się do winy. Od kilkunastu lat trwały sprawy, które miały rozstrzygnąć, czy to właśnie kardiolog zawinił. Jak podaje PAP, w czwartek zapadł wyrok Sądu Najwyższego, który uniewinnił kardiochirurga.

Sędzia poinformował, że na jego decyzję wpływ miały dwie kwestie. Pierwsza dotyczyła tego, że w akcie oskarżenia brakowało materiału dowodowego, z którego można wywnioskować, że oskarżany Mirosław G. powinien był podjąć działanie. Przypominamy, że prokuratura oskarżała lekarza, że gdy personel medyczny zauważył gazik w ciele pacjenta, ten miał zbyt długo zwlekać z decyzją o ponownej operacji. Obrona twierdziła jednak, że po przeszczepie serca pacjent znajdował się pod opieką personelu oddziału, na którym przebywał i to oni powinni byli działać.

Drugim elementem, który wpłynął na decyzję sądu był brak możliwości ustalenia, czy zaniechanie działań Mirosława G. było bezpośrednią przyczyną śmierci pacjenta. 

Mirosław G. z zarzutami korupcyjnymi

To jednak nie koniec sądowej batalii Mirosława G. - kardiochirurg jest również oskarżony o łapówkarstwo. Podczas pracy miał przyjmować od pacjentów koperty z pieniędzmi. W tej sprawie został aresztowany przez CBA w lutym 2007 roku. Był wtedy oskarżony o ponad 40 przestępstw. Za część z nich lekarz został już skazany na karę więzienia w zawieszeniu. 

To przy okazji tego aresztowania padły słowa Zbigniewa Ziobry, za które później minister został pozwany do sądu przez lekarza. Minister Ziobro powiedział podczas konferencji o Mirosławie G., że "już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie". W grudniu 2008 roku Sąd Apelacyjny w Krakowie zdecydował, że minister ma publicznie przeprosić Mirosława G. i uiścić zadośćuczynienie.

Więcej o:
Komentarze (211)
Ziobro mówił, że "już nikt przez niego pozbawiony życia nie będzie". SN uniewinnił doktora G.
Zaloguj się
 • sil.m

  Oceniono 75 razy 57

  Kto pokryje koszty tego procesu- pan Ziobro czy my podatnicy bo mu się należało oskubać podatników?

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 65 razy 55

  12 lat gehenny sądowej.
  Makabra!
  Jak łatwo w Polsce zaszczuć zgodnie z prawem człowieka.

 • k.ciniak

  Oceniono 51 razy 45

  a teraz w procesie cywilnym puścić zero w skarpetkach- tylko taka kara zrobi na nim wrażenie

 • krynolinka

  Oceniono 60 razy 42

  Tak jak Ziobro potrafi ludziom niszczyć życie..Oskarżać, pomawiać. Artysta.

 • puuchatek

  Oceniono 47 razy 37

  Panie Ziobro, jakbyś Pan miała MINIMUM przyzwoitości (o honorze nie wspominam, bo to dla Pana pojęcie obce), to być się Pan spalił ze wstydu.

 • damtek

  Oceniono 37 razy 33

  Ziobro bezkarnie niszczył życie tego człowieka!A co z Barbarą Blidą,Wojciechem Kwaśniakiem, reformatorami PKP i wieloma innymi ofiarami bezzasadnych oskarżeń?
  Leszek Balcerowicz/twitter

 • anita_anita

  Oceniono 35 razy 33

  Zero to zajadła psychopatyczna krwa. Ilu ludziom przyniósł śmierć żeby zostać tym ministrem? Ale to na szczęście nie koniec sprawy z tym gnojem.

 • art_102

  Oceniono 35 razy 33

  Radzę Ziobro bardzo dbać o zdrowie, bo jak trafi do jakiegokolwiek szpitala, to wszyscy lekarze pójdą na L-4. Zostanie lekarsko-misiewiczowska dobra zmiana, typu Chazan, dla którego wspólczesna diagnostyka to czarna magia, dlatego nagle stal sie takim obrońcą życia, bo ma problem z najprostszym zabiegiem, ale dla Zbynia zrobi wyjątek i może go poskrobać:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX