Po raporcie o pedofilii. Katolicki dziennikarz: Kościół robiący uniki zostawia fatalne wrażenie

- Taki Kościół, który nie chce wziąć odpowiedzialności, robiący uniki, zostawia fatalne wrażenie - tak dzisiejszą konferencję KEP ws. pedofilii w Kościele ocenia w rozmowie z Gazeta.pl dziennikarz "Tygodnika Powszechnego" Artur Sporniak. Dziennikarz stwierdza, że pojawienie się raportu cieszy, ale to "słaby wynik, jak na kilka lat", przez które Episkopat pochylał się nad problemem.

Konferencja Episkopatu Polski opublikowała dzisiaj raport na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w polskim Kościele. Duchownych, którzy się tego dopuścili, w latach 1990-2018, było 382. Ofiarami miało być natomiast 625 nieletnich, z czego 345 przypadków dotyczyło dzieci poniżej 15. roku życia.

Jak mówi Gazeta.pl dziennikarz Artur Sporniak, kierownik działu Wiara w "Tygodniku Powszechnym", opublikowanie tego raportu przez Episkopat to "spóźniony sprawdzian", w dodatku dość kiepsko zdany przez hierarchów.

Wspomina, że poważnie problemem pedofilii w Kościele KEP zajął się w 2014 roku, gdy powołano koordynatora KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży o. Adama Żaka (nie należy do Episkopatu) i przeszkolono duchownych w tym zakresie.

"Taki Kościół, robiący uniki, zostawia fatalne wrażenie"

- Ten raport to owoc tych pięcioletnich starań... To dość słaby wynik, jak na te kilka lat - ocenia Sporniak. Wskazuje również, że ogólny obraz konferencji, na której przedstawiano wyniki raportu pozostawiał wiele do życzenia.

- Z zewnątrz to wyglądało tak, jakby Kościół próbował się usprawiedliwiać, że "nie tylko oni". Taki Kościół, który nie chce wziąć odpowiedzialności, robiący uniki, zostawia fatalne wrażenie - stwierdza dziennikarz "Tygodnika Powszechnego".

Na konferencji - co wielokrotnie podnosili niektórzy z komentatorów - zabrakło zdecydowanych przeprosin ze strony hierarchów, skierowanych do ofiar duchownych. Sporniak zaznacza jednak, że mniej więcej taki apel można było usłyszeć z ust abp Wojciecha Polaka.

"Niebo a ziemia w porównaniu z raportem niemieckiego episkopatu"

To ujawnia, jaki jest ten Episkopat. Są w nim osoby, które poświęcają całą energię na walkę z tym problemem, jak o. Żak, a niektórzy arcybiskupi obecni na konferencji znacznie osłabili wymowę zdarzenia. Ja tłumaczę to sobie tak, że arcybiskupi Jędraszewski i Gądecki, ponownie dzisiaj wybrani na wiceprzewodniczącego i przewodniczącego KEP, wsłuchali się w głos większości w Episkopacie. Arcybiskup Polak z o. Żakiem natomiast zaprezentowali tę część Episkopatu, która naprawdę zajęła się problemem pedofilii

- mówi Artur Sporniak.

Dziennikarz zaznacza, że cieszy go pojawienie się tego raportu, ale nazywa go "skromnym początkiem". - Porównując to z raportem niemieckiego episkopatu, to jest niebo a ziemia. W Niemczech wynajęto niezależne instytucje, także naukowe, udostępniono im archiwa. W kilka lat powstał spory, wieloaspektowy raport - kwituje.

Więcej o:
Komentarze (220)
Po raporcie o pedofilii. Katolicki dziennikarz: Kościół robiący uniki zostawia fatalne wrażenie
Zaloguj się
 • daere

  Oceniono 79 razy 67

  Przestańcie chodzić do kościoła, dawać na tacę, posyłać dzieci na religię. Domagajcie się zerwania konkordatu. Może kler trochę spokornieje wtedy.

 • krynolinka

  Oceniono 69 razy 57

  Tak się pochylili, że aż im wibratory spod kiecek powypadały. Zdeprawowana instytucja.

 • wolak007

  Oceniono 54 razy 48

  Taka postawa polskiego Kościołom Katolickiego tylko przyśpieszy laicyzację w Polsce!...
  Czego Polsce życzę!

 • yaspiman

  Oceniono 47 razy 39

  epidiaskop jak zwykle łże. nie wierzę tym popaprańcom w ani jedno słowo.

 • fakiba

  Oceniono 38 razy 30

  Jak zwykle , oni są niewinni to dzieciaki winne bo po co pchały się do łóżek klechom

 • andrzejsec1

  Oceniono 37 razy 29

  Czy zdajecie sobie sprawę, że
  o swoich najbardziej intymnych sekretach szepczecie do ucha osobnikom zaburzonym emocjonalnie?
  Czy zwróciliście uwagę, że tych zatroskanych ludzi najbardziej kręcą "te rzeczy"?
  Czy możecie sobie wyobrazić emocje buzujące w księdzu, gdy wasza siedmioletnia córeczka wyjawia szeptem ciężki grzech
  masturbacji?
  To jest chore!!!
  I ciągle bezkarne!!!

 • kklknknojo

  Oceniono 34 razy 28

  Do momentu, kiedy wykształceni, inteligentni ludzie (rodzice) sami będą podsyłać księżom (w tym pedofilom) swoje własne dzieci, nic się nie zmieni. Ludzie mają wyprane religią mózgi i nie chcą widzieć tego, że w początkowej fazie rozwoju (seksualności) dziecka wysyłają je na żer księży. Przecież to rodzice posyłają dzieci do Pierwszej Spowiedzi gdzie w przygotowaniu jest o "nieskromnych myślach i czynach" i te dzieci zmuszane są (przez swoich rodziców!) do opowiadania o tym obcemu dorosłemu facetowi, bez żadnego przygotowania (mam na myśli wykształcenie księdza) to ksiądz w konfesjonale podpytuje "jak, gdzie, kiedy". Każdy logicznie myślący pedofil marzy zapewne aby zostać księdzem spowiednikiem takich małych dzieciaczków. Ileż rozkoszy mu muszą sprawiać te Spowiedzi i ta perwersyjna świadomość, że to rodzice mu te dziatki przysłali. Niech będzie Pochylony.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX