Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. W piątek uczniowie pójdą na wagary, żeby bronić środowiska

W piątek 15 marca ulicami największych miast w Polsce przejdzie Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Uczniowie i uczennice chcą zaprotestować przeciw bierności wobec zmian klimatycznych.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to oddolna inicjatywa, będąca częścią ogólnoeuropejskiego ruchu uczniów i uczennic, który powstał po wystąpieniu Grety Thurnberg na COP24 w Katowicach. Mająca 16 lat szwedzka aktywistka klimatyczna zaprotestowała wówczas przeciwko bierności rządzących wobec zmian klimatycznych. Znana również jako Eko-Pippi, została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Uczniowie i uczennice chcą konkretnych decyzji ws. ochrony środowiska

"Zainspirowani odwagą, nieustępliwością i determinacją Grety Thunberg, chcemy przeciwstawić się bierności polityków wobec postępowania zmian i ocieplenia klimatu. Nie zgadzamy się na przemilczanie i ignorowanie problemu, który jest kwestią kluczową dla naszej przyszłości. To my – jako młodzi ludzie – w największym stopniu będziemy odczuwać skutki dzisiejszego braku decyzji" - czytamy na stronie Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. 

Organizatorzy strajku podkreślają, że społeczeństwo nie jest świadome zagrożeń związanych ze zmianami klimatu, dlatego chcą, aby temat ten został zauważony i wybrzmiał w przestrzeni publicznej oraz w mediach. 

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Warszawie - trasa, utrudnienia

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny odbędzie się jutro m.in. w Katowicach, Łodzi, Szczecinie, Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie, Częstochowie, Toruniu i Białymstoku. Największe wydarzenie będzie miało miało miejsce w Warszawie. Organizowany przez uczniów i uczennice marsz rozpocznie się o 10:00 na skrzyżowaniu ulicy Marszałkowskiej z Królewską. Młodzi ludzie przemaszerują Marszałkowską do Ronda Dmowskiego, następnie Alejami Jerozolimskimi i Kruczą, aby następnie pikietować pod budynkiem Ministerstwa Energii. W okolicach ww. ulic należy spodziewać się licznych utrudnień w ruchu samochodów oraz transportu publicznego.

Więcej o:
Komentarze (77)
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. W piątek uczniowie pójdą na wagary, żeby bronić środowiska [trasa, utrudnienia]
Zaloguj się
 • foolbuster12

  Oceniono 17 razy 9

  Wagary jako strajk - he, he. Każdy pretekst dobry, żeby się o3,14erdalać.

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 7 razy 5

  Te dzieci oczywiście będą ubrane w niefarbowane wdzianka ze 100% lnu lub bawełny. Na nogach będą mieć 100% skórzane buty (chociaż zwierzątek nie wolno zabijać, ale teraz dzieci "walczą" w imię innych ideałów), a w rękach nie będą nieść tabliczek wykonanych ze sklejki, bo klej to zło, tylko na drewnianych, samodzielnie oheblowanych.
  Aha... Napisy też nie będą malowane - farba to chemia, a chemia to ZUO, tylko wystrugane :D

 • letalin

  Oceniono 19 razy 5

  W Szwecji panna się wyskrobała w przekonaniu, że Ziemia jest przeludniona i każdy nowy obywatel zwiększa "ślad węglowy". Młodzież ma rozpoznawany "lęk przed zmianami klimatu". Są wykłady dla tych, którzy chcą zachorować na ten lęk, z dokładnym opisem objawów. W Belgii takie strajki szkolne są już regularnie w każdy czwartek. Podobno wystarcza zdjęcie, sellfi z manifestacji jako usprawiedliwienie nieobecności w szkole. Greta jest sławna, nominowana do pokojowego Nobla. Wszyscy chcą być jak Greta i nie chodzić do szkoły. W tym samym czasie Ali ma 4 żony i z każdą kilkoro dzieci:) Synowie Alego nie mają lęków i są zdrowymi homofobami, którzy zostawią szeroki ślad węglowy i rozprzestrzenią swoje geny tak jak ich tata. Dzieci Jing Chana uczą się pilnie matematyki i za chwilę będą inżynierami, którzy będą bardziej kompetentni i pracowitsi, niż wagarujące leniwe bachory Europejczyków. Pozostanie im cieszyć się nominacją do Nobla i wzmacniać w wierze, że czynią coś dobrego. I tak twarda rzeczywistość wygra z ludźmi żyjącymi w świecie fantazji.

 • ukw8078

  Oceniono 15 razy 5

  W piątek uczniowie pójdą na wagary, żeby bronić środowiska
  W pozostałe dni idą na wagary, bo lubią.

  Jestem wzruszony :-DDD

 • mjunhy

  Oceniono 19 razy 5

  Górnik co dostaje 8 ton węgla za darmo przecież nie będzie się zastanawiał nad klimatem i smogiem.

 • dashka

  Oceniono 4 razy 4

  Pomysł super! Tylko zamiast strajku - worki na śmieci, rękawice, a potem do lasów i parków posprzątać plastik po imprezujących kolegach.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 12 razy 4

  >Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. W piątek uczniowie pójdą na wagary, żeby bronić środowiska

  Dla młodzieżowych nieuków i leni każda okazja jest dobra aby opuścić lekcje.
  Później mianują się "ekologami" nie mając ku temu żadnego wykształcenia.

 • cometto-pl

  Oceniono 11 razy 3

  Sekta Świeckiej Apokalipsy Klimatycznej powinna zostać zdelegalizowana.

 • real_marek

  Oceniono 9 razy 3

  Muszę przypomnieć dzieciakom, bo jeszcze przez gapiostwo pójdą do szkoły.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX