Członkowie KRS wybrani zgodnie z konstytucją? Trybunał Konstytucyjny odracza ogłoszenie wyroku

Trybunał Konstytucyjny odroczył ogłoszenie wyroku ws. konstytucyjności wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa. Jak poinformowała w czwartek prezes TK Julia Przyłębska, sprawa ma zakończyć się w czwartek.

W grudniu 2017 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która zmieniała zasady wyboru sędziów-członków KRS. Zgodnie z nią wyboru 15 członków-sędziów Rady na wspólną czteroletnią kadencję dokonuje Sejm, a nie środowisko sędziowskie, jak było przed nowelizacją. Posłowie wybrali nowych członków KRS w marcu 2018 r.

W związku z wątpliwościami co do konstytucyjności tych i innych przepisów ws. Krajowej Rady Sądownictwa, do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęły wnioski nowej KRS i grupy senatorów PiS dotyczące zbadania ustawy. Przewodniczący KRS Leszek Mazur tłumaczył, iż wniosek ma docelowo rozwiać wątpliwości i "wzmocnić" pozycję rady.

Trybunał Konstytucyjny miał ogłosić wyrok w czwartek 14 marca, jednak prezes TK Julia Przyłębska poinformowała, że do niejawnego posiedzenia i publicznego ogłoszenia wyroku dojdzie jednak 25 marca.

- W dniu wczorajszym do mnie jako prezesa, a jednocześnie przewodniczącego składu orzekającego, wpłynął wniosek jednego z sędziów TK, wniosek poza procedurami, wniosek zmierzający do tego, żeby skład orzekający podjął określone czynności w ramach orzekania. Informuję państwa o tym, bo dla składu orzekającego była to sytuacja zupełnie zaskakująca i właściwie sytuacja niebywała

- dodała w czwartek Julia Przyłębska, komentując wyroku. Nie wyjaśniła jednak, czy oznaczało to próbę wpłynięcia na wynik postępowania w tej sprawie.

Trybunał Konstytucyjny odracza wyrok ws. KRS

Przesunięcie daty ogłoszenia wyroku oznacza, że decyzja zapadnie tuż po tym, jak 19 marca dojdzie do rozpatrzenia przez Trybunał Sprawiedliwości UE pytań dotyczących niezależności KRS.

Trybunał w Luksemburgu zajmie się pytaniami, które dotyczą m.in. zdolności Krajowej Rady Sądownictwa do wykonywania konstytucyjnego zadania stania na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów w kontekście ustrojowego modelu ukształtowania Rady oraz dotychczasowej jej działalności.

Więcej o:
Komentarze (61)
Członkowie KRS wybrani zgodnie z konstytucją? Trybunał Konstytucyjny odracza ogłoszenie wyroku
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 32 razy 32

  He, he...
  Im większa perspektywa przegrania przez PiS wyborów, tym rura BARDZIEJ mięknie...
  Ale proszę się nie łudzić Frau Wolfowa. Okoliczności łagodzących, raczej nie będzie :-))

 • bombadilwlocie

  Oceniono 27 razy 27

  Nie przyszły jeszcze instrukcje od Dewelopera.

 • remo29

  Oceniono 27 razy 27

  "W dniu wczorajszym" wystarczy za tysiąc słów. Pisowski nieuk na posyłki.

 • przemkowski64

  Oceniono 22 razy 22

  Spokojnie z tym wsadzaniem, trzeba poczekac az zniknie z urzedu Prezydenta Adrian, aby nie ulaskawial.

 • owca888

  Oceniono 17 razy 17

  Pani magister się boi pierdla? Bój się, bój, już nie będzie grubej kreski.

 • chi-neng

  Oceniono 19 razy 17

  TS was wszystkich powinien czekac juz w tym roku, najpozniej w przyszlym!
  Kazdego z was, ktory zasiada i zasiadal stolki rzadowe przydzielone wam przez NAJWIEKSZEGO PODLECA, LAJDAKA I ZDRAJCY OJCZYZNY WLASNEJ, JAKA ZIEMIA POLSKA NOSILA, NIJAKIEGO JAROSLAWA Z PRZEKLETEJ PO WIEKI SITWY KACZYNSKICH!

 • strach_sie_bac

  Oceniono 15 razy 15

  Wstydu kobieto nie masz, firmując swoim obliczem i nazwiskiem obecną władzę i ich hipokryzję.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX